Tamten Rzeszów czyli wędrówka po zakątkach i historii miasta

Okładka książki Tamten Rzeszów czyli wędrówka po zakątkach i historii miasta Franciszek Kotula
Okładka książki Tamten Rzeszów czyli wędrówka po zakątkach i historii miasta
Franciszek Kotula Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza historia
historia
Krajowa Agencja Wydawnicza
1985-01-01
1985-01-01
83-03-01008-5
Podkarpacie rzeszowszczyzna

Rzeszów - miasto, które znaczenie nabrało dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej podrzędne miasto galicyjskie.
Autor napisał biografię miasta w nietypowy sposób. Postarał się nie pisać standardowej historii w typowo rutynowym, naukowym stylu. Jest to opowieść o miejscach, ulicach, ludziach. Ten styl nawet gawędy ma oddać ulotnego ducha tamtych czasów, miasta ni to ważnego, ale jednak żyjącego na przestrzeni dziejów, mającego swój urok, którego ślady pozostały na kartach tej książki.

Książka z którą ciężko się rozstać bo jest wyjątkowa. Co chcę powiedzieć o niej że jest wyjątkowa? To podróż do miasta którego już nie ma - Rzeszowa takiego jaki był do II wojny światowej. Miasta wielokulturowego i różnorodnego. Nie wielkiego rozmiarem ale mocno fascynującego. Bo kto jeszcze pamięta opowieści o takiej np. Ruskiej Wsi czy jak wyglądało chociażby otoczenie rzeszowskiego zamku którego swoją drogą nie do końca można dzisiaj nazwać zamkiem(tu trzeba zajrzeć do książki, Kotula bardzo ciekawie o tym opowiada). Odkrywanie na nowo miasta które się wydaje dobrze znane jest niesamowitą rzeczą i pozwala w pewien sposób się w nim zauroczyć. Gdyby rozpromować tą książkę wśród młodych Rzeszowian nie zdziwiłbym się gdyby spora grupa z nich zaczęła badać dokładanie dzieje miasta bo jest co. Choć na początku autor męczy trochę refleksjami o początkach Rzeszowa w tym przede wszystkim np. o fizjografii i zasypuje nas masą nazw których dziś nie ma lub zniknęły nie tak dawno to warto podjąć ten trud by po właściwym w książce wejściu do miasta(rozdział o Czerwonej Bramie) ponieść się tej fascynującej przygodzie i poprzez lekturę popatrzeć choćby na przedwojenną ulicę 3 Maja, zobaczyć inny świat i ciekawe rzeczy jakie tam się działy. Poznać też życiorysy bogatych mieszczan którzy byli dumą miasta a dziś mało kto o nich pamięta. Dodałbym że dobry sposób na ciekawą lekturę jest czytanie z starą mapą Rzeszowa najlepiej z XIX w( taka dostępna jest online na stronie archiwum w Przemyślu) bo pozwala dobrze zwizualizować to o czym opowiada autor i zobaczyć miejsca po których w ogóle nie ma już śladu jak choćby Popowe Jezioro przy Starej Drodze na Staromieście (na jego miejscu stoi dziś urząd pracy przy ul. Partyzantów, taka ciekawostka) Na koniec chciałbym oddać ukłon Franciszkowi Kotuli który był wielkim gawędziarzem i miał talent do pisania. Na pewno sięgnę też do jego innych pozycji bo jego styl w pewnym stopniu mnie urzeka. Nie jestem z pochodzenia rzeszowianinem ale jestem mocno z tym miastem związany i ta książka stała się dobrym wstępem by poznać jego głębsze dzieje, wręcz zapaliła we mnie lokalny patriotyzm. I każdemu też ją polecam. Perełka wśród książek o historii polskich miast choć jak podkreśla autor to luźna gawęda o różnych miejscach i ludziach szczególnie z przełomu XIX i XX wieku a nie dokładny opis historii Rzeszowa.

Świetna gawęda o dawnym Rzeszowie. Każdy rzeszowski "pniok" powinien ją przeczytać. Kotula w bardzo przyjazny i ciekawy sposób przedstawia historię Grodu Rzecha. Bardzo dużo ciekawych informacji, anegdot oraz spostrzeżeń autora. Nowsze wydania zaopatrzone w bardzo ciekawe zdjęcia. Polecam wszystkim tym dla których Rzeszów to coś więcej niż nieszczęsny, żałosny pomnik w centrum miasta.

Bardzo dobrze znam Rzeszów dlatego byłem ciekawy historii tego miasta. Książka opisuje jak ludzie żyli w XIX i XX w. Znajdziecie w niej dawne tradycje, powstanie pierwszych bloków, rozwój miasta, znanych ludzi z Rzeszowa i takie ciekawostki jak np.:pierwszy mecz rozegrany w piłkę nożną.

Sporo dowiedziałem się z tej książki, zwłaszcza wiele ciekawostek.

Polecam ją głównie Rzeszowiakom, bo dla kogoś kto nie zna w ogóle miasta była by pewnie po prostu nudna.

Sporo dowiedziałem się z tej książki, zwłaszcza wiele ciekawostek.

Polecam ją głównie...

• Plany biblioteczne
  • 7*Historia/Wojna
  • 1*Ulubione
  • Przeczytane 100 lat temu :-)
  • 2*Posiadam

Dodaj cytat z książki Tamten Rzeszów czyli wędrówka po zakątkach i historii miasta