Malując przyszłość. Od tragedii do szczęścia

Okładka książki Malując przyszłość. Od tragedii do szczęścia Louise L. Hay, Lynn Lauber
Okładka książki Malując przyszłość. Od tragedii do szczęścia
Louise L. HayLynn Lauber Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii literatura piękna
Painting The Future: A Tales of Everday Magic Novel
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2012-06-14
2012-06-14
Ischim Odorowicz-Śliwa
astropsychologia szczęście człowieka pech niewidomy malarz

O przyjaźni, konsekwencji w działaniu i sile pozytywnego myślenia. O tym, że choroba nie zawsze oznacza "koniec świata". Koniec może być początkiem. Koniecznie do przeczytania.

Krótka, treściwa i wnosząca wiele mądrego. Polecam.

Krótka, treściwa i wnosząca wiele mądrego. Polecam.

Piękna historia o przyjaźni i potędze pozytywnego myślenia. Warto przeczytać zamiast kolejnego poradnika ;)

To opowieść o podstarzałym, zblazowanym artyście Jonathanie i 11 letniej dziewczynce Lupe – jego sąsiadce.
Jonathan kiedyś był wziętym malarzem. Obracał się w ciekawym towarzystwie wśród samych celebrytów. Mieszkał z psem i partnerem. Był szczęśliwy, mimo, że z rodziną nie utrzymywał żadnych kontaktów. Nagle w jego środowisku zaczęła się szerzyć tajemnicza choroba. Większość przyjaciół Jonathana zmarła, on też został sam. Zdechł nawet jego pies. A i jego samego choroba nie ominęła, pozwoliła mu przeżyć, pozbawiła go jednak wzroku. Stał się on od tamtej pory zgryźliwy, gburowaty, nieuprzejmy.
Jego sąsiadka Lupe to jego całkowite przeciwieństwo. Mimo tak wielu kłód rzucanych jej pod nogi: rodzice z powodu braku pracy musieli wyjechać z kraju, opieka nad przewlekle chorym dziadkiem, a także ….
Lupe pewnego dnia przypadkiem spotyka Jonathana i postanawia, że się z nim zaprzyjaźni. Co z tego wyniknie?
Warto przeczytać żeby się przekonać ile siły woli i dobrej energii ma w sobie to dziecko. Zobaczyć jak mimo przeszkód nie poddaje się, próbuje zarażać swoim optymizmem innych. Twierdzi, że umartwianie się nad sobą, odcinanie się od przyjaciół i bliskich nie prowadzi do niczego dobrego. Uczy, że w każdym działaniu Bóg ma swój cel.
Bardzo polecam tę małą objętościowo, ale wielką sercem książkę, która każdego podniesie na duchu.

"Oto opowieść o miłości i nadziei - oraz o tym, jak dwoje nieznajomych uratowało się wzajemnie w momencie, który wydawał się być ostatnim."

Jonathan Langley to popularny malarz, który brał udział w przyjęciach , udzielał wielu wywiadów. Był znany na całym świecie. Przez cały czas otoczony był gronem przyjaciół. Dotychczasowe życie przekreślił jeden tajemniczy wirus. Jonathan stracił wzrok a wielu jego przyjaciół zmarło. Został całkiem sam, ponieważ nawet z rodziną nie utrzymywał kontaktów. Stał się wiecznie niezadowolonym, narzekającym na wszystko samotnikiem. Wszystko zmienia się gdy w jego życiu pojawia się jedenastoletnia, rezolutna Lupe. Pomaga mu na nowo spojrzeć na świat. Nadać mu kolorów. Nie wie jednak, że ta wiecznie uśmiechnięta dziewczynka skrywa w sobie straszną tajemnicę.

Seria książek "Magia życia" uznawana jest za poradnik. W moim odczuciu są to króciutkie powieści, które w zamian za przeczytanie dają człowiekowi lekcje życia. "Malując przyszłość" pokazuje nam, że nawet w obliczu największej tragedii optymizm i wiara w lepsze jutro potrafią zdziałać cuda.

Moja ocena: 5/6

Książka napisana jest bardzo prostym językiem, zawarta w niej historia jest nieskomplikowaną, pełną humoru i trafnych uwag, uroczą opowieścią niosącą oczywisty przekaz, który jasno i wyraźnie podkreśla moc pozytywnego myślenia - nasza przyszłość jest w naszych rękach, wizualizując swoją przyszłość w jasnych kolorach kreujemy swoją rzeczywistość oraz akcentuje pochwałę życia.

W publikacji Hay i Lauber znajduje się wiele dobrych rad, które na podstawie ujmującej relacji Jonathana i Lupe ukazują swoja moc. Według mnie „Malując przyszłość – od tragedii do szczęścia” jest bardzo dobrą lekturą, która podnosi na duchu i sprawia, że nawet w beznadziejnych sytuacjach dostrzeżemy promyk nadziei.

Jonathan Langley jest człowiekiem zgorzkniałym i daleko mu do bycia sympatycznym. Rzuca nieprzyjemne komentarze na temat swoich sąsiadów, jego ton i postawa wobec pocztowego posłańca pozostawia wiele do życzenia. Ale pan Jonathan nie zawsze był taki. Dawniej był rozchwytywanym i docenianym malarzem, zarabiał krocie. Poróżniony z rodziną otoczył się wieloma przyjaciółmi, którzy mu ją zastępowali. Z nimi spędzał święta i wolne chwile. Cieszył się dostatkiem i wolnością, miał również życiowego partnera i psa. Jednak epidemia dziwnego wirusa sprawiła, że zaczął tracić bliskich - jednego po drugim. Starzeli się, umierali, odsuwali się od siebie. Langleya również dosięgnęła choroba, w wyniku której stracił wzrok.
Lupe jest małą, optymistycznie patrzącą na życie dziewczynką - mimo tego jak ciężkie jest jej życie. Wychowują ją babcia z dziadkiem, rodzice musieli powrócić do Meksyku, z powodu biedy. Dziewczynka mimo tęsknoty za bliskimi jest silna, radosna i żyje pełną piersią.
Co łączy tych dwoje? Oprócz osiedla, na którym mieszkają, połączy ich relacja, która zmieni całkowicie spojrzenie Jonathana na swoje życie.

Ta krótka książeczka z serii "Magia życia" niesie ze sobą bardzo wiele głębi. Mimo niewielkiej objętości jest naładowana ważnymi tematami społecznymi - takimi jak odrzucenie, poczucie wyobcowania, depresja, utrata sensu życia. Cała historyjka o Jonathanie i Lupe jest w moim odbiorze tylko tłem do przekazywanych przez treść wartości - jak patrzeć na świat, by znaleźć w nim piękno? Jak cieszyć się każdym dniem? Jak wnieść do swego życia optymizm i spokój, którego wszystkim nam tak brakuje?
Traktując tę książkę jako przekaz ważnych prawd, można odnaleźć w niej wiele inspiracji. Czytając ją jako zwykłą historię na pewno też obudzi się w nas wiele refleksji. Polecam - czyta się szybko, a bardzo długo się jej nie zapomina.
[http://waniliowe-czytadla.blogspot.com]

„Oto opowieść o miłości i nadziei - oraz o tym, jak dwoje nieznajomych uratowało się wzajemnie w momencie, który wydawał się być ostatnim.”

Jonathan Langley był kiedyś znanym, odnoszącym sukcesy malarzem. Jego stosunki z rodziną nigdy nie układały się najlepiej, ale za to miał liczne grono przyjaciół - ludzi z którymi wspólnie spędzał czas i cieszył się życiem. Niestety szczęśliwa gwiazda Jonathana któregoś dnia zgasła. W wyniku niespotykanego wirusa zmarło kilku jego przyjaciół, a on sam całkowicie stracił wzrok. Musiał zrezygnować z dotychczasowego życia i malarstwa - swojej największej pasji. Jego sława powoli przygasała, przyjaciele i znajomi zaczęli się do niego odsuwać i w końcu Jonathan został zupełnie sam. Zamknął się w czterech ścianach swojego mieszkania i zupełnie odciął od świata. Stał się zgorzkniałym samotnikiem, wiecznie niezadowolonym i obrażonym na cały świat, a w swoim zrujnowanym życiu nie potrafił doszukać się żadnego sensu.

Nieoczekiwanie do jego ponurego życia wkracza jedenastoletnia Lupe, wnuczka sąsiadów. Przepełniona optymizmem i radością dziewczynka zaprzyjaźnia się z Jonathanem, pomaga mu na nowo uwierzyć w szczęście i cieszyć się każdym dniem. Całkowicie odmienia jego spojrzenie na świat. Jonathan nawet się nie domyśla, że zawsze uśmiechnięta Lupe skrywa niezwykle smutną tajemnicę…

„Wyobrażaj sobie swoje życie takim, jakim chcesz, by było; wyobrażaj sobie życie twoich bliskich wypełnione światłem i błogosławieństwem. Taki jest sekret życia... Wszyscy go znają, ale większość o nim zapomniała.”

Malując przyszłość to wbrew pozorom nie jest poradnik, ale ciepła, wzruszająca historia o przyjaźni, wybaczaniu, miłości i pokonywaniu trudności. Autorki poruszyły w niej problem dyskryminacji społecznej, braku tolerancji i akceptacji. Pokazały samotność człowieka zapomnianego przez wszystkich, odtrąconego z powodu własnego kalectwa i odrzuconego nawet przez najbliższą rodzinę. Cała historia, choć dosyć smutna, to uświadamia czytelnikowi jak ważna w życiu jest nadzieja, wiara we własne szczęście i dostrzeganie jasnych storn w codziennej egzystencji.

,,Powieść oparta na ponadczasowych naukach Louise L.Hay. Terapeutyczny wpływ pozytywnego myślenia. Jak kierować się głosem serca i czerpać radość z każdego przeżytego dnia" Cytat z okładki

Wszyscy w sąsiedztwie wiedzą, że Jonathan Langley to zgorzkniały mężczyzna, jednak prawda okazuje się zupełnie inna. Mężczyzna w młodości był cenionym malarzem, który zarabiał bardzo duże pieniążki. Miał też swojego partnera Georgiego, który był gejem. Posiadali też psa. Jednak nastąpiła fala złych wydarzeń, które przewróciły jego życie do góry nogami. Najpierw zmarł Georgie, potem pies, a na końcu w wyniku choroby Jonathan stracił wzrok. Od tego czasu wszyscy przyjaciele się od niego odsunęli, nikt go nie odwiedzał. Aż do czasu, gdy jego sąsiadami zostali państwo Lee z ich wnuczką Lupe, której rodzice byli zmuszeni wyjechać do Meksyku, gdyż w obecnym miejscu nie mieli perspektyw na przeżycie. Jonathan zapoznaje się z dziewczynką i od tego czasu jego życie diametralnie się zmienia...

Muszę przyznać , że już sama okładka zachęciła mnie do przeczytania tej książki. Powieść jest pisana fajnym, prostym językiem. Czyta się ją bardzo szybko, przypomina rodzaj opowieści. Lupe jest przykładem dziewczynki, która mimo przeciwności losu jest pogodna i uczy innych, że gwarantem osiągnięcia sukcesu jest wierzenie w to ;) Utwór pokazuje, że dając szczęście dostajemy jego wielokrotność. Autorki pokazują sytuacje, które przydarzają się każdemu człowiekowi.

Moja ocena : 10/10

"Malując przyszłość. Od tragedii do szczęścia" to przejmujące studium człowieka, który w jednej chwili stracił wszystko; przyjaciół, miłość swojego życia i pasję, której oddawał się bez reszty. Pozbawiony zmysłu widzenia zmuszony jest zrezygnować z malarstwa, jak i wygodnego życia, do którego przywykł. Zdawać by się mogło, że Jonathana Langley'a, zgorzkniałego samotnika, obrażonego na cały świat nic już nie zaskoczy, a jego życie wciąż pozostanie marnym cieniem tego poprzedniego. A jednak...
Nieoczekiwanie do ponurej przestrzeni wkrada się promyk nadziei pod postacią jedenastoletniej dziewczynki , pragnącej zaprzyjaźnić się ze swoim sąsiadem. Pełna optymizmu i wiary w moc pozytywnego myślenia Lupe staje się osobą, dzięki której Jonathan odzyskuje wiarę w szczęście, mimo wielkiej tragedii jaka go niefortunnie dotknęła. Bo pod maską nieuprzejmego i nieprzystępnego mężczyzny, krył się zraniony człowiek. A Lupe, jako jedynej, udało się na nowo odnaleźć prawdziwego Jonathana, który posiada jednak uczucia.
"Malując przyszłość. Od tragedii do szczęścia" to ciepła historia, która porusza, ale daje także nadzieję na lepsze jutro. I to Lupe, jedenastoletnia Meksykanka, odrzucana przez rówieśników, zmagająca się ze swoimi trudnościami, pokazuje jak wiele można zdziałać pozytywnym myśleniem, dowodząc tym samym, że nie ma takich przeszkód, których nie można pokonać. Dzieło Louise i Lynn to refleksyjna i wartościowa książka z przesłaniem, którą z pełną odpowiedzialnością mogę polecić każdemu :) Zdecydowanie warto!

• Psychologia
  • Przeczytane w 2012 roku