Japonia (Kioto)

Seria: Kobieta na Krańcu Świata
Wydawnictwo: G+J
Japonia, Kioto, Azja, gejsze
sipsamee

Nie ma chyba na świecie drugiego kraju, który byłby jednocześnie tak nowoczesny i tradycyjny jak Japonia. Gdzie roboty stają się najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka, automaty do gry zastępują kontakty międzyludzkie, a pociągi mkną z prędkością pocisku i nigdy nie spóźniają się nawet o sekundę… Ale to tutaj mieszkańcy z okazji narodowych świąt nadal wkładają kimona, relaksują się układaniem ikebany czy strzyżeniem drzew, żeby w końcu, po 30 latach, nadać im perfekcyjny kształt… Obok Tokio, które tryska energią i poraża zawrotnym tempem życia, jest też spokojne Kioto, które sprawia wrażenie, jakby czas stanął tam w miejscu. W tej historycznej stolicy Japonii wśród tradycyjnej drewnianej zabudowy, wąskimi uliczkami wciąż przemykają gejsze o twarzach przypominających porcelanowe lalki, które śpieszą na spotkanie z klientem. Całe ich życie wypełniają ceremonie parzenia herbaty, nauka gry na instrumentach, śpiewu i prowadzenia konwersacji. Za godzinę z takim barwnym motylem trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy dolarów, ale one same szczęśliwe nie są, zupełnie jakby zostały uwięzione pomiędzy tradycją a nowoczesnością...

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

Martyna | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Książka konkretna. Brak tutaj szczegółowych informacji, które często nam umykają. Może się przez to wydawać, że tekst jest niekompletny. Mimo to dowiedziałam się dosyć sporo, np. tego, że nie widzę żadnego piękna w profesji gejszy.

mruwencja | 2016-10-18

Taka Martyna W. w dobrym stylu. Fajnie, że podjęła akurat taki temat. Czyta się lekko i przyjemnie.

aAtlanta | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

Książka ta, to ani poradnik, ani zbiór faktów, to tylko streszczenie odcinka ,,Kobiety na krańcu świata”. Ja ten odcinek oglądałam i szczerze powiem, nic nowego się z tej książki niedowidziałam. Słabe i pod względem stylu pisania, i pod względem wizerunkowym. Jakiś niesmak pozostał i Ne wiem czy zdecyduję się sięgnąć po więcej książek M. Wojciechowskiej.

eduko7 | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Współczesna Japonia - nie! Za to ważny ośrodek kultury japońskiej. Nic dziwnego, że Pani Martyna wybrała go, aby przybliżyć nam obrzędowość i tradycję tego kraju. I wiedza o gejszach - pozwalająca lepiej poznać ich rolę społeczną i nie ulegać stereotypom.

Monika | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Japonia nie jest dla mnie innym krajem, to inna planeta. Wszystkie japońskie zasady, normy moralne i normy przyzwoitości zabiłyby mnie szybko :(
Znam osoby zafascynowane tym krajem i fajnie, że mamy rożne gusta, jednak w moich planach wyjazdowych Japonia zajmuje jedno z ostatnich miejsc.

Caroline Livre | 2013-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Japonia - kraj, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością.
Z jednej strony mamy gejsze - kobiety do towarzystwa, jak napisała sama Martyna Wojciechowska "uwięzione gdzieś pomiędzy tradycją, a nowoczesnością". Z drugiej widzimy trzecią gospodarkę świata, szybkie pociągi, pracoholizm.

Autorka podzieliła opis "kraju kwitnącej wiśni' na dwa miasta : Kioto i Tokio. W tym pierwszym króluje tradycja. Świat gejsz, dokładnie opisany w książce, i rola mężczyzn.

Przywykliśmy do tego,że im bogatszy kraj, tym więcej kobiety mogą. Nie oszukujmy się, w Japonii tak nie jest. To mężczyzna odgrywa tutaj kluczową rolę. On pracuje, zarabia , by utrzymać rodzinę. Kobieta ma gotować obiad, sprzątać, rodzić i wychowywać dzieci.

Smutne.

Wiele dziewcząt interesuje świat gejsz. Marzą o tym, by niemi zostać. Ale on nie jest piękny. Kobieta ma towarzyszyć mężczyźnie, rozmawiać z nim i pokazywać się publicznie. Orientować się w wielu sprawach.Musi wiedzieć, co się dzieje na świecie i w kraju, jak stoi...

Seranity | 2013-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Książkę przeczytałam jednym tchem, ponieważ jest pisana lekko i przyjemnie. Dowiedziałam się dużo o gejszach,co bardzo mnie ucieszyło.

Anna | 2013-08-28
Przeczytana: 29 lipca 2013

Streszczenie programu Wojciechowskiej plus parę informacji na początku. Plus za zdjęcia.

Ta część "Japonii" pani Martyny skupia się na Kioto. Byłam zarówno w Kioto, jak i w Tokio i nie dziwię się, iż autorka podzieliła "Japonię" na te dwa tak różne miasta. Można ich sytuację porównać do naszej Warszawy oraz Krakowa. Nie lubią się te miasta za bardzo. Jedno z nich poważnie ucierpiało podczas wojny, drugie jest wypełnione starymi zabytkami. Jedno jest aktualną stolicą, drugie byłą (teraz stolicą kulturową).
Tak to wygląda!
Warszawa to Tokio, a Kraków Kioto. Istnieje "Tokyo Team" i "Kyoto Team".
Ja z całą penością jestem "Kyoto Team"
(w przypadku naszej ojczyzny - Kraków wygrywa u mnie tak samo :)

Gejsze. Posiadają umiejętności ćwiczone od najmłodszych lat. Tu najbardziej pasuje powiedzenie "Chcesz być gejszą, musisz cierpieć" i to nie tylko fizycznie. Nasza główna bohaterka cierpi z powodu braku "normalnego" życia. Tęskni nie tylko za wolnym czasem, wygodnym snem, możliwością pójścia na studia, wolnością słowa, ale za taką drobnostką jak rozpuszczenie włosów......

MargottK | 2013-08-23

króciutka, ale niezwykła lektura o jakże odmiennej, niż nasza, kulturze,
pełnej pokory,surowości i tęsknot w tak różnorodnym kraju, jakim jest współczesna Japonia
główną bohaterką jest młoda Japonka - książkę czytałam jakiś czas temu, a ta dziewczyna wciąż jest w moich myślach