Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Kobieta na Krańcu Świata
Wydawnictwo: G+J
Japonia, Kioto, Azja, gejsze
sipsam

Nie ma chyba na świecie drugiego kraju, który byłby jednocześnie tak nowoczesny i tradycyjny jak Japonia. Gdzie roboty stają się najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka, automaty do gry zastępują kontakty międzyludzkie, a pociągi mkną z prędkością pocisku i nigdy nie spóźniają się nawet o sekundę… Ale to tutaj mieszkańcy z okazji narodowych świąt nadal wkładają kimona, relaksują się układaniem ikebany czy strzyżeniem drzew, żeby w końcu, po 30 latach, nadać im perfekcyjny kształt… Obok Tokio, które tryska energią i poraża zawrotnym tempem życia, jest też spokojne Kioto, które sprawia wrażenie, jakby czas stanął tam w miejscu. W tej historycznej stolicy Japonii wśród tradycyjnej drewnianej zabudowy, wąskimi uliczkami wciąż przemykają gejsze o twarzach przypominających porcelanowe lalki, które śpieszą na spotkanie z klientem. Całe ich życie wypełniają ceremonie parzenia herbaty, nauka gry na instrumentach, śpiewu i prowadzenia konwersacji. Za godzinę z takim barwnym motylem trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy dolarów, ale one same szczęśliwe nie są, zupełnie jakby zostały uwięzione pomiędzy tradycją a nowoczesnością...

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

eduko7 | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Współczesna Japonia - nie! Za to ważny ośrodek kultury japońskiej. Nic dziwnego, że Pani Martyna wybrała go, aby przybliżyć nam obrzędowość i tradycję tego kraju. I wiedza o gejszach - pozwalająca lepiej poznać ich rolę społeczną i nie ulegać stereotypom.

Monika | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Japonia nie jest dla mnie innym krajem, to inna planeta. Wszystkie japońskie zasady, normy moralne i normy przyzwoitości zabiłyby mnie szybko :(
Znam osoby zafascynowane tym krajem i fajnie, że mamy rożne gusta, jednak w moich planach wyjazdowych Japonia zajmuje jedno z ostatnich miejsc.

Caroline | 2013-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Japonia - kraj, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością.
Z jednej strony mamy gejsze - kobiety do towarzystwa, jak napisała sama Martyna Wojciechowska "uwięzione gdzieś pomiędzy tradycją, a nowoczesnością". Z drugiej widzimy trzecią gospodarkę świata, szybkie pociągi, pracoholizm.

Autorka podzieliła opis "kraju kwitnącej wiśni' na dwa miasta : Kioto i Tokio. W tym pierwszym króluje tradycja. Świat gejsz, dokładnie opisany w książce, i rola mężczyzn.

Przywykliśmy do tego,że im bogatszy kraj, tym więcej kobiety mogą. Nie oszukujmy się, w Japonii tak nie jest. To mężczyzna odgrywa tutaj kluczową rolę. On pracuje, zarabia , by utrzymać rodzinę. Kobieta ma gotować obiad, sprzątać, rodzić i wychowywać dzieci.

Smutne.

Wiele dziewcząt interesuje świat gejsz. Marzą o tym, by niemi zostać. Ale on nie jest piękny. Kobieta ma towarzyszyć mężczyźnie, rozmawiać z nim i pokazywać się publicznie. Orientować się w wielu sprawach.Musi wiedzieć, co się dzieje na świecie i w kraju, jak stoi...

Ta część "Japonii" pani Martyny skupia się na Kioto. Byłam zarówno w Kioto, jak i w Tokio i nie dziwię się, iż autorka podzieliła "Japonię" na te dwa tak różne miasta. Można ich sytuację porównać do naszej Warszawy oraz Krakowa. Nie lubią się te miasta za bardzo. Jedno z nich poważnie ucierpiało podczas wojny, drugie jest wypełnione starymi zabytkami. Jedno jest aktualną stolicą, drugie byłą (teraz stolicą kulturową).
Tak to wygląda!
Warszawa to Tokio, a Kraków Kioto. Istnieje "Tokyo Team" i "Kyoto Team".
Ja z całą penością jestem "Kyoto Team"
(w przypadku naszej ojczyzny - Kraków wygrywa u mnie tak samo :)

Gejsze. Posiadają umiejętności ćwiczone od najmłodszych lat. Tu najbardziej pasuje powiedzenie "Chcesz być gejszą, musisz cierpieć" i to nie tylko fizycznie. Nasza główna bohaterka cierpi z powodu braku "normalnego" życia. Tęskni nie tylko za wolnym czasem, wygodnym snem, możliwością pójścia na studia, wolnością słowa, ale za taką drobnostką jak rozpuszczenie włosów......

aAtlanta | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

Książka ta, to ani poradnik, ani zbiór faktów, to tylko streszczenie odcinka ,,Kobiety na krańcu świata”. Ja ten odcinek oglądałam i szczerze powiem, nic nowego się z tej książki niedowidziałam. Słabe i pod względem stylu pisania, i pod względem wizerunkowym. Jakiś niesmak pozostał i Ne wiem czy zdecyduję się sięgnąć po więcej książek M. Wojciechowskiej.

Kate | 2013-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2013

Japonią zainteresowałam się po tym jak przygotowywałam na geografię lekcję (a przy tym prezentację) o tym kraju. Na powyższą książkę skusiłam się również dlatego, że miałam możliwość kupienia jej po tańszej cenie. Ale teraz do rzeczy... O samej Japonii nie dowiemy się zbyt dużo po przeczytaniu tego utworu. Natomiast dużo możemy dowiedzieć się o gejszach. Tak jak dużo osób przed przeczytaniem książki gejsze utożsamiałam z prostytutkami. Jak się okazało moje osądy były niesłuszne. Przeczytanie tej niestety (jak dla mnie) krótkiej książki jeszcze bardziej wzmogło moje zainteresowanie krajem kwitnącej wiśni.

Haerowen | 2012-11-09

Książeczka jest stosunkowo tania, jednak jeśli liczyć w ilości stron za złotówkę, to na pewno wyszłoby, że jedna strona jest droższa, od jeden strony zwykłej książki.
O samej Japonii dowiemy się stosunkowo niewiele, jednak jest to dobra baza, by wiedzieć jakie miejsca w Kioto warto odwiedzić, jak poradzić sobie z transportem oraz dane gdzie opłaca się jadać i spać.
Większość książki poświęcona jest jednak gejszom i osobom, które w tym temacie nie są zbyt obeznane, powinny być usatysfakcjonowane opisem życia gejszy.

książek: 2040
Aya | 2013-07-11
Na półkach: Przeczytane, Japonia, 2013
Przeczytana: 07 lipca 2013

Szkoda, że taka krótka, prawie niczego nowego się nie dowiedziałam, ale jest to książeczka tania i zawiera zdjęcia miejsc, w które pragnę się w przyszłości wybrać, więc bez żalu wydałam tych parę złotych.

MargottK | 2013-08-23

króciutka, ale niezwykła lektura o jakże odmiennej, niż nasza, kulturze,
pełnej pokory,surowości i tęsknot w tak różnorodnym kraju, jakim jest współczesna Japonia
główną bohaterką jest młoda Japonka - książkę czytałam jakiś czas temu, a ta dziewczyna wciąż jest w moich myślach

Seranity | 2013-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Książkę przeczytałam jednym tchem, ponieważ jest pisana lekko i przyjemnie. Dowiedziałam się dużo o gejszach,co bardzo mnie ucieszyło.