Okładka książki Grzeczne dziewczynki się nie bogacą. 75 błędów, które utrudniają kobietom osiągnięcie niezależności finansowej Lois P. Frankel
Lois P. Frankel Wydawnictwo: Helion poradniki
14 str. 14 min.
poradniki
Helion
2005-01-01
2005-01-01
14 min.

Kupiłam ją chyba ze 2 lata temu, tylko dlatego że była w promocji i brakowało mi niewielkiej sumy do darmowej przesyłki. Potem wylądowała na samo dno stosiku "do przeczytania". Jakoś się do niej nie kwapiłam ze względu na okładkę i tytuł. Muszę przyznać, że pozytywnie się "rozczarowałam". Książka warta przeczytania. Nie jest to typowy amerykański poradnik z serii "dla debili" wypełniony po brzegi laniem wody, które zamiast na 200 spokojnie można by zmieścić na 20 stronach. Świetnym pomysłem było też przystosowanie jej do polskich warunków poprzez zamieszczenie np. przydatnych polskich stron internetowych.
Polecam!

Na początku książki czytelniczka zostaje poproszona o uważne przeczytanie 42 stwierdzeń i odpowiedzenia "prawda", jeśli dane zdanie trafnie opisuje jej osobiste zachowanie; albo "fałsz", jeśli się nie zgadza z daną kwestią. Następnie sporządza się arkusz wyników samooceny, wpisując swoje odpowiedzi w ponumerowane pola tabeli. Następnie dodaje się wyniki z poszczególnych kategorii, żeby otrzymać wynik ogółem. Analiza przeprowadzana jest w 7 obszarach: wejście do gry o pieniądze, przejęcie kontroli nad swoim życiem finansowym, rozsądne wydawanie pieniędzy, podstawowa wiedza o pieniądzach, oszczędzanie i inwestowanie, maksymalizacja potencjału finansowego w pracy oraz mądre gospodarowanie pieniędzmi. Następnie przechodzi się do interpretacji wyników. Czytelniczka przekonuje się w tym miejscu w jakich obszarach radzi sobie najlepiej i postępuje w sposób prowadzący do tworzenia dobrobytu finansowego, a także poznaje obszary, w których najtrudniej jest jej zerwać ze stereotypowymi kobiecymi zachowaniami. Każdej kategorii odpowiada jeden rozdział tej książki. Można od razu przejść do odpowiednich rozdziałów, żeby dowiedzieć się, jak radzić sobie w tych obszarach rozwoju finansowego. Po przejściu przez to zadanie, zostajemy poproszeni o uzupełnienie zdań. Następnie należy przeanalizować swoje odpowiedzi z obu kwestionariuszy. Ma to na celu znalezienie powtarzających się tematów albo odpowiedzi sprzecznych ze sobą; pozwala spokojnie zastanowić się nad tym, co dana osoba czuje i myśli na temat bycia bogatą, a potem zastąpić te myśli i uczucia bardziej realistycznymi. W dalszej części zostają przedstawione mity o kobietach i bogactwie oraz rady jak korzystać z książki, by przestać zarabiać grosze. Nie przeczytałam całego poradnika, gdyż w większości kategorii zdobyłam bardzo dobre wyniki; ale zapoznałam się szczegółowo z 3 rozdziałami, co do których mój osobisty wynik pozostawiał wiele do życzenia. Bardzo dobrze oceniam analizę testową, gdyż bynajmniej w moim przypadku zgadza się ona w 100% z prawdą i została skonstruowana w sposób mistrzowski. Natomiast słabo muszę ocenić wskazówki poprawy sytuacji, ponieważ, nie są one zupełnie przystosowane do polskich realiów. Autorka porusza zagadnienia, o których kobieta pracująca w polskiej firmie może jedynie pomarzyć :-( Opiszę to na swoim przykładzie. Najsłabszy wynik osiągnęłam z maksymalizacji mojego potencjału finansowego w pracy. Pozwolę sobie zacytować przykładowe rady jakie otrzymałam w związku z tym: "Zaplanuj urlop w okolicach celu podróży służbowej. Możesz sporo zaoszczędzić, jeśli pracodawca zapłaci za Twój przelot do miejsca, które strasznie chciałaś zobaczyć. Może będziesz musiała sama zapłacić za hotel, ale koszt całej wycieczki wyniesie połowę tego, co musiałabyś zapłacić, gdyby firma nie sponsorowała biletu na samolot. Wynegocjuj, żeby zabrać ze sobą męża lub przyjaciółkę. Szczerze powiedz szefowi, że planujesz spędzić urlop w mieście, dokąd wysyła Cię na delegację. Mądry pracodawca się zgodzi, ponieważ będzie w tym widział niedrogi sposób na utrzymanie zadowolenia i wysokiej motywacji u dobrej pracownicy." Tego typu fragmenty czytałam jak jakąś bajkę i pozwólcie, że postawię je bez komentarza :-))
Jednak ogólnie można coś dla siebie "wyciągnąć" z pewnych rad ogólnych, więc z uwagi na całokształt polecam.

Super książka. Uważałam siebie za osobę, która doskonale wie jak postępować z pieniędzmi - jak inwestować, na czym oszczędzać. Mimo to książka dostarczyła mi bardzo wielu świetnych porad, które stosuję z ogromną korzyścią i z każdym dniem poprawiam swoją sytuację finansową. Poradnik skierowany zarówno do kobiet, które mają wspólny z partnerem budżet jak i dla takich jak ja singielek. Polecam.

Świetna książka. Bardzo merytoryczna. Idealny przewodnik dla kobiet które chcą zacząć same sterować swoim życiem.

• Poradniki
  • 2007