Księga zaginionych opowieści t. I

Tłumaczenie: Radosław Kot
Wydawnictwo: Amber
The Book of Lost Tales
DagonX

Księga Zaginionych Opowieści – tytuł zbioru wczesnych opowiadań J. R. R. Tolkiena oraz dwóch pierwszych tomów wydanej przez Christophera Tolkiena wielotomowej Historii Śródziemia, w której prezentuje i analizuje manuskrypty tych opowiadań, będące najwcześniejszymi formami zespołu fikcyjnych mitów, które później stworzyły Silmarillion. Po każdej z Opowieści następują notatki i szczegółowy komentarz autorstwa Christophera Tolkiena.

źródło opisu: http://www.parkliteracki.pl

źródło okładki: http://www.parkliteracki.pl

Lateri | 2014-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2014

Drugi tom zawiera legendę o Tinuviel (jeszcze nie noszącej imienia Luthien) i Berenie, historię Turina Turambara oraz opowieść o upadku Gondolinu.
Chociażby ze względu na tę ostatnią historię, gorąco zachęcam wszystkich tolkienologów do przeczytania tej książki. Opowieść jest bardziej szczegółowa niż rozdział z "Silmarillionu" dotyczący Gondolinu. Tu towarzyszymy Tuorowi od czasu jego przybycia do Gondolinu aż do momentu upadku miasta. Bitwa również jest opisana barwnie, a postacie wzmiankowane w "Silmarillionie" (jak Glorfindel czy Ecthelion) zyskują swoje "pięć minut", by wykazać się w walce.
Niemniej interesująca jest historia Berena i Tinuviel, choć okrojona o cały wątek Nargothrondu (tu Beren nie otrzymuje wsparcia od Finroda Felagunda, lecz samodzielnie podąża do Angamandi, czyli Angbandu). Z ciekawostek: Beren w pierwotnym zamyśle Tolkiena nie był człowiekiem, lecz gnomem. Tymczasem pierwowzorem Saurona był olbrzymi kot o imieniu Tevildo (co w pewien sposób tłumaczy...

Agnus | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Dla mnie jak wszystkie dzieła Tolkiena jest niesamowita. Podziwiam również jego syna za ogrom pracy włożony w uporządkowanie i wyjaśnienie zawiłości, różnic. Oczywiście nie czyta się tego jak klasycznej opowieści, ale interesujące jest to, że można prześledzić tok powstawania świata Tolkiena. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

| 2014-12-07
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Dowiedziałem się, że jest to po prostu inne wydanie Tomu II i III "Księgi Zaginionych Opowieści", a więc dodaję ją do biblioteczki.

Zuza Pytkowska | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 marca 2017

Nie chcę umniejszać bezsprzecznego waloru artystycznego tego dzieła, ale powiem szczerze, że jako długoletnia fanka Tolkiena byłam nieco rozczarowana. Nie samymi opowieściami, a raczej faktem, że właściwie to już je czytałam w ostatecznej wersji, w Silmarillionie. Jeśli więc czytaliście tamten utwór, to tutaj nie znajdziecie nic nowego. Mimo to, polecam,bo mi osobiście było miło jeszcze raz zanurzyć się w ten złożony świat i posłuchać trochę o jego początkach i legendach.
A i ilustracje w tym wydaniu nie bardzo mi przypadły do gustu.

Szarka | 2012-07-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

"Księga Zaginionych Opowieści" to raczej ciekawostka dla fanów - także dlatego, bo jest obecnie tak trudno dostępna. Wydaje mi się, że większość (jeśli nie wszystkie) z tych opowieści została już ujęta w pozostałych, ukończonych dziełach Tolkiena - Silmarillionie, Niedokończonych Opowieściach, Dzieciach Hurina - choć może w formie mocno zmienionej. Co rzuca się już na pierwszy rzut oka dla kogoś oczytanego w historii Śródziemia i Ardy to fakt, że bohaterowie noszą inne imiona tudzież ich odpowiedniki w innych językach, niż te, używane w "kanonicznych" wersjach. Tom drugi stanowi jeszcze zbiór spójnych opowieści; tom trzeci to już raczej fragmenty, które nie tworzą całości w żaden sposób. (Tomu pierwszego niestety jeszcze nie czytałam.)

Lateri | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Pierwszy tom "Księgi Zaginionych opowieści" opowiada dzieje od stworzenia Ardy do czasu ukrycia Valinoru, wyznaczenia tras Słońca i Księżyca oraz przebudzenia drugich dzieci Iluvatara, czyli ludzi.
Tolkien zdecydował się na formę gawędy: Marynarz Eriol spotyka Eldarów, którzy wyjawiają mu tajemnicę początków istnienia.

Co tu znajdziemy, czego nie ma w Silmarillionie? Z pewnością więcej szczegółów i barwnych opisów. Głównymi bohaterami tych historii są Valarowie, którzy na modłę mitologicznych bogów nie raz sprzeczają się między sobą czy w zupełnie ludzki sposób robią sobie nawzajem na złość. A ich działania wpływają na późniejsze losy Śródziemia...

Graczkaktóragra | 2014-06-17

Jak zwykle Tolkien wyczarował piękny świat i oczarował tym pięknem czytelnika.

Pr0gramista | 2017-12-21

Tolkien, mistrz, kreator światów, nic dodać więcej! Epickie dzieło.

Almuric | 2012-06-12

Wydawnictwo Atlantis... Jak macie miejsce to polecam znaleźć pozostałe pozycje...

Replay | 2014-07-16

Dzieciom ćwiczy umysły, starszym daje chwilę odpoczynku z uśmiechem.

Ukaże się „nowa” książka Tolkiena

Wydana w ubiegłym roku historia o „Berenie i Lúthien” miała być ostatnia. A jednak Christopher Tolkien zapowiedział publikację kolejnej opowieści ze Śródziemia odtworzonej skrupulatnie z notatek ojca. Premierę „Upadku Gondolinu” zapowiedziano na ten rok.