Księga zaginionych opowieści t. I

Okładka książki Księga zaginionych opowieści t. I J.R.R. Tolkien
Okładka książki Księga zaginionych opowieści t. I
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Amber Cykl: Historia Śródziemia (tom 1) fantasy, science fiction
Historia Śródziemia (tom 1)
The Book of Lost Tales
Amber
1998-01-01
1998-01-01
Radosław Kot

Okładka książki Hobbit. Komiks Sean Deming, Chuck Dixon, J.R.R. Tolkien, David Wenzel
Hobbit. Komiks Sean Deming, Chuck ...
Okładka książki Beren i Lúthien Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Beren i Lúthien Christopher John Re...
Okładka książki Hobbit z objaśnieniami Douglas A. Anderson, J.R.R. Tolkien
Hobbit z objaś... Douglas A. Anderson...

Trochę się jej bałem na początku (tak samo zresztą jak Silmariliona) ale finalnie okazała, się pomimo miejscami dla mnie zawiłymi przypisami autora, przyjemną i ciekawą lekturą.

"Księga zaginionych opowieści. Część 1" to pierwszy tom dwunastotomowego cyklu wydanego przez Christophera Tolkiena o całym Śródziemiu, powstały na podstawie szeregu zapisków, listów i notatek, które pozostawił jego ojciec. Cykl to bardzo wyczekiwany przez fanów i w Polce jego zapowiedź przyjęto z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem, bo do tej pory wydany był tylko po angielsku i w całości jedynie w Wielkiej Brytanii. W poszczególnych krajach pojawiały się pojedyncze tomy, ale to u nas w końcu zostanie wydany w całości!

Cały cykl pokazuje od początku, krok po kroku, jak był tworzony świat Śródziemia przez Johna R. R. Tolkiena oraz zawiera - oprócz wcześniejszych wersji niektórych opowiadań - także niedokończone opowieści, wiersze, poematy, listy i komentarze samego J.R.R. Tolkiena.

W środku znajdziemy dziesięć rozdziałów, gdzie każdy wzbogacony jest o wiele przypisów, a na końcu także i komentarzy wyjaśniających niektóre kwestie, rozwijających pewne myśli czy też wskazywanie konkretnych zmian (np. pomiędzy różnymi wersjami wierszy czy opowiadań). A przeczytamy tu między innymi o: Muzyce Ainurów, przybyciu Valarów i budowie Valinoru, skowaniu Melka, kradzieży przez niego klejnotów i mroku nad Valinorem, opowieści Gilfanona czy ucieczce Noldolich.

Pozycja to bardzo ciekawa i szalenie wzbogacająca zasób informacji o Śródziemiu, które uwielbiamy, i na temat którego jesteśmy złaknieni wiedzy. Nie oszukujmy się, jest to pozycja stricte skierowana dla fanów Tolkiena, ale że tych jest na całym świecie miliony, a w Polsce kilkanaście tysięcy, to na pewno pierwszy nakład rozejdzie się jak świeże bułeczki. Nic tylko czekać na kolejne tomy!

Pierwszy tom 12-to tomowej Historii Środziemia w końcu po tylu latach marzeń w moich rękach! Jest to zbiór opowiadań obujmująca okres od stworzenia świata do przebudzenia się ludzi w pierwszej erze świata. Wszystkie historie tak dobrze znane z Silmarillionu a jednoczenie tak nowe, bogate w szczegóły, których dotąd nie znałam. Oczywiście każde opowiadanie okraszone jest komentarzami Mistrza Christophera, dzięki czemu możemy poznać historie powstania każdego teksu, jego ewolucję i wszystkie wersje. Niesamowite jest to jak bardzo bogaty świat stworzył Mistrz Tolkien, jak wiele czasu poświęcił na, każdy szczegół - tu nie ma jakiś tam imion, miejsc i historii, tu wszystko musi do siebie pasować, wszystko ma swoje miejsce, dzięki czemu Środziemie jet tak bardzo żywe i prawdziwe.
Muszę również zaznaczyć, że niesamowity jest również ogrom pracy jaki w stworzenie Środziemia w takiej wersji jaka znamy włożył Mistrz Christopher Tolkien. Ogarnięcie całej schedy po ojcu, wszystkich zapisków, listów, notatek, ogarnięcie wszystkich zmian i koncepcji w rozwoju Środziemia i stworzenie z tego tylu pozycji książkowych to jest mistrzostwo. Tego co zrobił dla fanów ojca, jego wkład w życie Środziemia jest nieoceniony i nie do opisania.

A wracając do samej pozycji - obowiązkowa, dla, każdego Tolkienomana!

Początki Śródziemia

Nikogo nie trzeba przekonywać, że uniwersum stworzone przez Tolkiena jest jednym z najbardziej rozbudowanych, bogatych oraz ciągle odkrywanych fantastycznych światów. Dzieło tak wielkie, że przez całe życie autora było zmieniane i powiększane. Schedę po ojcu przejął syn, który zbierając wszelkie notatki, zapiski oraz szkice starał się uporządkować wizję tolkienowskiego świata. Wraz z wydaniem najsłynniejszej trylogii, czyli „Władcy Pierścieni” oraz poprzedzającej ją powieści „Hobbit”, Śródziemie, jego bohaterowie oraz losy magicznej krainy ujrzały światło dzienne. Nie na darmo mówi się , że dzieła Tolkiena ukształtowały współczesną literaturę fantastyczną, gdyż do dziś stanowią ucztę dla wyobraźni, ale również inspirację dla milionów ludzi na całym świecie.

Christopher Tolkien na podstawie zapisków i notatek , które pozostawił jego ojciec, stworzył dwunastotomowy cykl pod nazwą „Historia Śródziemia”. Same stworzenie dwunastu tomów przekracza wszelkie wyobrażenia na temat tego jak przeogromny jest świat Tolkiena i ile sam autor pozostawił po sobie materiałów. Cykl krok po kroku pokazuje, jak był tworzony świat Śródziemia. Poszerza wiedzę o znanych wydarzeniach z innych książek, ukazuje wcześniejsze wersje tych samych zdarzeń, czy też takie, które do tej pory były schowane w szufladzie. Cały cykl oprócz wcześniejszych wersji niektórych wydarzeń zawiera również wiersze, poematy, listy i komentarze Tolkiena. Dumą może napawać fakt, że polskie wydanie dwunastu tomów będzie pierwszą pełną zagraniczną edycją tego cyklu, dzięki czemu polscy czytelnicy będą mieli okazję w całości delektować się pięknem wykreowanego przez Tolkiena świata.

Dwa pierwsze tomy składające się na wspólna nazwę „Księga zaginionych opowieści” prezentują różne formy opowiadań i wydarzeń, które stały się podwaliną opowieści znanych z książki „Silmarillion”. W pierwszej części podróżujemy wraz z Eriolem, który wiedziony pragnieniem odkrywania nowych krain dociera do pewnej wyspy. Tam trafia do domostwa zwanego Dworkiem Zabawy Utraconej. Gospodarze Dworku przyjąwszy Eriola pod swój dach, zaproponowali mu udział w ich codziennych zwyczajach, czyli ucztowaniu oraz przede wszystkim wysłuchiwaniu opowieści o minionych latach. W ten sposób czytelnicy wraz z Eriolem mają możliwość prześledzić początki Śródziemia. To właśnie w części pierwszej „Księgi zaginionych opowieści” pojawiają się Valarowie, Dzieci Iluvatara, czyli elfowie oraz ludzie, a także krainy, w których zostały umiejscowione ich historie: Valinor, siedziba bogów, na zachodnim krańcu oceanu, natomiast po wschodniej stronie Śródziemie, zwane wówczas Wielkimi Krainami.

„Księgę zaginionych opowieści” otwiera przedmowa Christophera Tolkiena, w której opowiada o szczegółach powstania tejże książki, pobudkach, które skłoniły go do stworzenia cyklu „Historia Śródziemia” oraz całym procesie jego powstawania. Ciężko nie podziwiać ogromu przedsięwzięcia jakiego powziął się syn Tolkiena. Ogromna ilość materiałów źródłowych, dogłębna analiza wszelkich notatek, czasami próby ich odczytania, zwłaszcza, gdy zostały napisane ołówkiem, ciągle zmieniające się koncepcje, które jednym słowem wymagały tytanicznej pracy. Każdy tekst, czy to opowiadanie, czy też wiersz został opatrzony obszernym komentarzem, który pozwala na jeszcze większe zgłębienie tworzonej przez Tolkiena historii.

Pierwsza część dwunastotomowego cyklu ukazuje początki koncepcji Śródziemia oraz Valinoru, czyli siedziby bogów. Zdecydowanie jest to pozycja przeznaczona dla czytelników zaznajomionych z twórczością Tolkiena, a zwłaszcza z powieścią „Silmarillion”, która została pośmiertnie wydana właśnie przez syna Tolkiena. W publikacji tej znajdują się opowieści, które stały się podstawą dla wcześniej wspomnianej książki. „Księga zaginionych opowieści. Część 1” obejmuje okres od stworzenia świata do momentu przebudzenia się ludzi w Śródziemiu. Właśnie tutaj znalazły się elementy geografii, mitologii jaki i kosmologii tolkienowskiego świata. Niepowtarzalna okazja prześledzenia jak na przestrzeni lat zmieniały się poszczególne koncepcje, wydarzenia czy też bohaterowie. Być może zabrakło trochę wyważenia między opowiadanymi historiami a czasami głęboką, wręcz profesorską analizą tekstów, gdzie dosłownie analizowane jest wszystko, co nie zmienia faktu, że talent Tolkiena tak samo urzeka tym wielobarwnym i niezwykłym światem.

Podsumowując, pozycja obowiązkowa dla stałych czytelników twórczości Tolkiena. Koncepcja porażająca swym rozmachem, a nawet onieśmielająca po uświadomieniu faktu jak przepotężny fantastyczny świat stworzył Tolkien, wręcz śmiało można napisać, że nigdy taki nie powstał i prawdopodobnie nie powstanie w całej historii ludzkości. Pozycja napisana z sercem, przepięknie wydana, stanowiąca świetną przygodę na uzupełniene lub nowe odkrycie wcześniej znanych opowieści.

Początki Śródziemia

Uwielbiam twórczość J.R.R. Tolkiena, więc musiałam to przeczytać. Bardzo mi się to podobało.

Księga zaginionych opowieści cz. 1 to tom pierwszy "Historii Śródziemia" to dwunastotomowy cykl książek wydanych przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec. Cykl krok po kroku pokazuje, jak był tworzony świat Śródziemia oraz zawiera oprócz wcześniejszych wersji niektórych opowiadań także niedokończone opowieści, wiersze, poematy, listy i komentarze J.R.R. Tolkiena.

Powiem wam, że była to cudowna podróż i możliwość dowiedzenia się jak to wszystko ewoluowało. W trakcie zaszło wiele zmian, o których nie miałam pojęcia. Wszystko jest również napisane bardzo przyjemnym językiem. Dosłownie pochłaniałam kolejne strony. Co nalepsze pracę nad tą książką rozpoczęły się siedemdziesiąt lat temu. Christopher Tolkien fajnie nam to wszystko objaśnił

Uważam, że autor stworzył niesamowite uniwersum. Twórczość J.R.R. Tolkiena budzi we mnie ogromny podziw. Widać, że lubił bardzo czerpać inspirację z mitologii.

Zdecydowanie wielu osobom ta pozycja przypadnie do gustu. Wydanie jest obłędne.

Była to bez wątpienia ciekawa podróż przez umysł autora i nadal nie mogę wyjść spod ogromnego wrażenia jakie wywarła na mnie ewolucja nazw, krain, wydarzeń i ogólnie rzecz biorąc całego Tolkienwersum. A wszystko w tym przyjemnym styu autora opowiadacza/kronikarza do jakiego zdążyli przywyknąć fani tego autora. Punkty poleciały w sumie tylko przy tym, że gubiłam się w czasie czytania jak przekształcały się nazwy i na tym jak ostro musiałam ruszać mózgiem, by przypomnieć sobie te znane mi już z ,,Silmarilionu właściwego".

Jednak mimo tego drobnego mankamentu, jest to moim zdaniem obowiązkowa pozycja na półce każdego fana twórczości J.R.R. Tolkien

Nie sądziłem że to taka księga dla nerdów srodziemia. Jedno z opowiadań jedynie mnie wciągnęło, zaskoczyło a tak to takie…

Lekkość z jaką posługuje się Tolkien, snując legendy i mitologie, zdumiewa. Słowa w prosty i łagodny sposób trafiają do czytelnika, tworząc w głowie obrazy malowane poezją opisów. Muzyka Ainurów rozbrzmiewa w uszach, blask drzew zachwyca, działania Melka wywołują żal i smutek. Zaginione opowieści są radością dla oka i trochę odpoczynkiem dla zmęczonego ducha, który odnajdzie w nich spokój, łagodność, piękno i prostotę świata, w którym dobro i zło nie mieszają się w jedno. Książka wspaniale odpręża i inspiruje.

Chyba była to pierwsza książka z wszechświata Tolkiena, która mnie męczyła podczas czytania.
Kombinował ten JRR strasznie, oj strasznie.

Kombinował ten JRR strasznie, oj strasznie.

Przyznaję, że początek książki mnie mocno zdziwił, gdyż syn autora opowiada nam w jaki sposób powstały książki jego ojca, jak dawny to był czas i niekiedy jak nieokreślony. Wiele zabiegów pozycja przeszła, by można było ją przeczytać, zwłaszcza, że ich autor zmarł tuż przed zakończeniem serii. Mamy tu porównania i podkreślenia, co wyróżnia tą opowieść od innych i jaki miała odnieść wydźwięk. Z pewnością nie jest przeznaczona dla każdego, gdyż nie zawiera pustych opowiadań. Wiele rzeczy czytający tu śledzi i myśli o tym, co czyta. Zaczynamy mieć pewne wyobrażenia o książce i niespiesznie im dalej, tym bardziej się one zmieniają.

,,Siedziba mała jest, jej mieszkańcy wszakże są znacznie od niej mniejsi. Ci bowiem, którzy wchodzą w nasze progi, są albo bardzo mali z natury, albo stają się tacy na własne życzenie ".

Aż nie wierzę jak pięknie ta księga jest opisana! Cudowne, malownicze pióro, które potrafi tchnąć życie nawet w stary dąb, który lata świetności ma już za sobą. Nie ważne o czym czytałam, uśmiechałam się niczym te dzieci o których tutaj czytałam. Czułam ich radość i wyczekiwanie. To jakbym zawitała do pięknej krainy elfów, gdzie mogłam korzystać z ich dobrodziejstw pod warunkiem, że byłam ich mieszkanką, a na część lektury właśnie się nią czułam. Poznawałam każdy kąt, którym oni przemierzali i wiedziałam gdzie co trzymali. Tylko postacie musiałam sama sobie wyobrazić, gdyż ich opisy były bardzo pobieżne. Autor chciał przede wszystkim ukazać świat do jakiego wkroczyłam, przedstawić mi rody, które tutaj spotkam i zwyczaje jakie tutaj panowały. Ta opowieść to po części wprowadzenie do ich świata i przyznaję, że bardzo udane. Zgadzam się z synem autora, że opowieść nie jest niczyją kopią, ani nawet podobizną do innych serii. Przez cały okres czytania wciąż narastało we mnie napięcie, gdyż wiedziałam, że spotkam tutaj coś o czym długo nie zapomnę. Jeszcze nie wiem co mnie czeka w części następnej, ale czuć tutaj, że będzie to dobitna kontynuacja. Aż trudno uwierzyć w to jak dawno ta opowieść powstała, gdyż czuć tu pewną ponadczasowość. Równie dobrze mogła dziać się kiedyś, lub dopiero się wydarzy. Jestem nią naprawdę mocno zachwycona! To coś pomiędzy Niekończącą się opowieścią, a serią, która jeszcze się nie ukazała. Bez wątpienia nacieszy wiele przyszłych pokoleń:-)

• Tolkien
  • Do kupienia