Czestnyj Wor, Jołka i Swadba, Sieło Stiepanczykowo i jego obitatieli, Wiecznyj Muż
literatura piękna
maggalus

W tomie zebrane zostały opowiadania przedstawiające różnego rodzaju awanturników, oszustów i prześladowców oraz ich ofiary. Utwory te odsłaniają niejako mechanizm samego awanturnictwa, oszustwa lub swoiście pojmowanej zemsty, polegającej na wymierzeniu wątpliwej sprawiedliwości. Zasadą działania tego mechanizmu jest zniewolenie przez rzekomą cnotę awanturnika, oszusta czy prześladowcy nieszczęśników, dla których pozory znaczą więcej niż zdrowy rozsądek. Mamy więc do czynienia z "uczciwością" złodzieja, "wspaniałomyślnością" oszusta matrymonialnego, "dobrocią" domowego tyrana czy wreszcie "wyrozumiałością" zdradzanego męża pragnącego zamordować kochanka żony.

źródło opisu: Puls, 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Stokrotka | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

„Wieczny mąż i inne utwory” Fiodora Dostojewskiego to zbiór czterech opowieści o różnej objętości i tematyce.
1. „Uczciwy złodziej” (1848) – o upadku i tragicznym końcu pijaka Jemeliana Iljicza.
2. „Choinka i ślub” (1848) – o interesowności i dwulicowości niejakiego Juliana Mastakowicza, który zagina parol na 11-letnią dziewczynkę mająca za pięć lat otrzymać w posagu 500 tysięcy rubli.
3. „Sioło Stepanczykowo i jego mieszkańcy (1859) – o tym, jak z błazna i popychadła można awansować do rangi autorytetu.
4. „Wieczny mąż” (1870) – o zdradzie i poczuciu krzywdy, która prowadzi do nieuniknionej zemsty.

Dostojewski ma niezaprzeczalny talent do tworzenia bohaterów, których dobroć łączy się z naiwnością tak wielką, że aż graniczącą z głupotą. Najlepszym przykładem jest z pewnością wujaszek Rostoniew z „Sioła …”, który pozwala, aby Foma Fomicz (wstrętny typ) panoszył się w jego domu i urządzał brewerie. Autor celuje też w drobiazgowej charakterystyce przedziwnych, cudacznych postaci...

carac | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2014, Ebook
Przeczytana: 07 czerwca 2014

W prozie Dostojewskiego zawsze fascynował mnie sposób, w jaki pisarz portretuje swoich bohaterów. Kilka zdań, kilka słów i przed oczami czytelnika staje postać „z krwi i kości”. Jest ona na tyle rzeczywista i wiarygodna, że „czujemy” ją i z łatwością możemy się z nią utożsamić.
„Wieczny mąż” (oryg. Вечный муж , 1870) to niewielkich rozmiarów opowiadanie o problemie starym jak stary jest sam związek małżeński, czyli o niewierności małżeńskiej. Dostojewski, doskonały znawca ludzkiej duszy, kilkakrotnie nieszczęśliwie zakochany, do tego dwukrotnie żonaty, w sposób, nazwijmy to „elegancki” ukazuje nam pewien trójkąt: mamy więc niewierną żonę, jej „wiecznego” męża oraz „przyjaciela” rodziny, który w opowiadaniu pełni rolę narratora.
Co to znaczy „wieczny mąż”?
„Taki człowiek rodzi się i rozwija jedynie po to, ażeby się ożenić, a ożeniwszy się natychmiast musi stać się tylko dodatkiem do swojej żony, nawet i w tym wypadku, gdyby to był człowiek o zupełnie odrębnym i bezsprzecznie...