Duch pyszny poprzedza upadek. Rozważania o naturze procesu rozpadu unii.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Myśli Politycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
978-83-62628-27-8
historia

Duch pyszny poprzedza upadek. Rozważania o naturze procesu rozpadu unii - książka o mechanizmach dezintegracji związków wielonarodowych, ukazująca rozkład Unii Kalmarskiej, błędy i w konsekwencji unicestwienie niezdolnej przekształcić się w państwo trialistyczne Rzeczpospolitej Obojga Narodów, upadek pierwszego imperium brytyjskiego na skutek buntu kolonii w Ameryce Północnej, dezintegrację Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, wreszcie załamanie się idei jedności Słowian Południowych w międzywojennym Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Autor analizuje przyczyny, przebieg i skutki tych procesów, które okazywały się przełomowe nie tylko dla państw i narodów w nich bezpośrednio uczestniczących, ale dla całej historii politycznej Europy i świata. Rozważania zamyka studium obecnej sytuacji Unii Europejskiej, przedstawiające znamiona choroby, która toczy jej konstrukcję, grożąc wprowadzeniem tej organizacji na tory dezintegracji.

źródło opisu: www.omp.org.pl

Łukasz Lelonek | 2012-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 04 lipca 2012

Bardzo ciekawa analiza obecnych wydarzeń na tle innych projektów integracji z przeszłości, które się nie powiodły.
Autor w znacznej części książki poświęca się przybliżeniu czytelnikowi wydarzeń historycznych. Sama analiza sytuacji Unii Europejskiej jest krótkim opisem wydarzeń, którego rozwinięcia możemy doszukać się w prasie podejmującej na serio problem stosunków międzynarodowych i wydarzeń w Europie.

Mroczna_Myśl | 2018-03-24
Przeczytana: 2012 rok