Wariacje istnieniowe. O ontologii poetyckiej Bolesława Leśmiana.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie
978-83-926945-2-6
Bolesław Leśmian
Withblue

"Wariacje istnieniowe. O ontologii poetyckiej Bolesława Leśmiana" to książka poświęcona problematyce ontologii w poezji Bolesława Leśmiana. Jej głównym tematem i jej pierwszym wymiarem jest istnienie: Leśmian zostaje przedstawiony jako poeta metafizyczny, twórca zwracający się ku sposobom i sensom tego, co istnieje istniało, chce zaistnieć i zaistnieć może lub nie może. Taki jest pierwszy wymiar Wariacji istnieniowych.

Wymiar drugi wiąże się z nowoczesnym odczytaniem poezji Leśmiana, odczytaniem odmiennym od wyobrażeń tradycyjnych (najczęściej uproszczonych i schematycznych), wedle których autor Napoju cienistego to fantasta, piewca natury i niemal sielankowy epigon balladomanii, a w najlepszym wypadku wierszujący filozof. Książka Nawrockiego stara się umieścić poezję Leśmiana w perspektywie nowoczesnej, to jest takiej, wedle której Bolesław Leśmian jawi się jako najwybitniejszy poeta polskiego modernizmu (w jego szerokim rozumieniu). Celem książki Nawrockiego jest jednocześnie przedstawienie Leśmiana w nowym świetle poprzez szczególnego rodzaju przewartościowanie. Oto Leśmian według Nawrockiego nie jest literacką ciekawostką, nie jest niegroźnym poetyckim odmieńcem, ale okazuje się najwybitniejszą osobowością poetycką pierwszej połowy dwudziestego wieku, zaś jego dzieło jest w swojej istocie arcydziełem, które wciąż pozostaje nieznane (lub: nierozpoznane), wciąż domaga się nowego opisu, wciąż czeka na swoich czytelników.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nieprzeczytalność | 2014-09-28

Michał Nawrocki uwodzi barwną retoryką, nieokiełznanym gadulstwem i frapującymi hipotezami. Mnogość pytań, ukazanie interpretacyjnych ścieżek, celne wskazania - to niewątpliwie zalety "Wariacji istnieniowych", które polecić można nie tylko szalonym fanatykom Leśmiana. Jedyne, co razi, to nadmierny czasem słowotok, w którym giną odpowiedzi. Ale może to i dobrze, na co komu w poezji jednoznaczność?