Zgłosuj na książki roku 2017

Młynarstwo w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach w XIII–XV w. (do 1454 r.)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
978-83-7326-883-8
historia
Łukasz Kuć

Tematem książki jest problem powstania, rozwoju i funkcjonowania młynarstwa w państwie zakonu krzyżackiego od XIII do połowy XV w. Zakresem badań objęto tereny Prus Krzyżackich i Pomorza Gdańskiego. W kolejnych rozdziałach omówiono podstawy prawne organizacji młynarstwa, typy młynów i technikę ich budowy, organizację produkcji w młynach, rolę młynów wiejskich w strukturze gospodarczej i osadniczej, pozycję społeczną grupy młynarzy oraz rozwój sieci młynów XIII–XV w. Integralną część książki stanowią, zestawiony w formie słownika historyczno-geograficznego, spis alfabetyczny młynów i wiatraków działających na terenie państwa krzyżackiego do połowy XV w. oraz dołączona na płycie CD szczegółowa mapa młynów wodnych i wiatraków, ukazująca właściwy kontekst przestrzenny funkcjonowania poszczególnych obiektów. Wyniki tej pracy będą ważnym elementem przyszłych studiów poświęconych dziejom wsi w państwie krzyżackim w późnym średniowieczu oraz studiom porównawczym, dotyczącym modelu gospodarczego i organizacyjnego istniejącego w państwie krzyżackim i krajach sąsiednich.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2012

źródło okładki: http://wyd.ug.edu.pl/upload/images/36/1339421607.png