Zygmunt August. Król polski i wielki książę litewski 1520-1562

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Władcy Polski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-242-1292-7
historia
Łukasz Kuć

...Zygmunt August, homo politicus do szpiku kości, żył przede wszystkim problemami państwowymi, ale zarazem był człowiekiem, „któremu nic co ludzkie nie było obce”. I na tych dwu wątkach życia królewskiego – publicznym i osobistym – skupiła się przede wszystkim moja uwaga. Praca nie ogranicza się, rzecz prosta, do ukazania losów bohatera tytułowego. Na tle konfliktu Zygmunta Augusta z ruchem egzekucyjnym starałam się ukazać kształt państwa oraz kulturę polityczną, postawy religijne i etos obyczajowy społeczności szlacheckiej, a także – spojrzeć porównawczo na podobną problematykę w odniesieniu do Litwy.
Książkę tę pisałam z myślą o wszystkich zainteresowanych dziejami dawnej Polski i w dziejach jej szukających własnych korzeni.

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2010

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Zygmunt_Augu...»

Bauero | 2014-04-03

Szkoda, że autorka nie pokusiła się dopisać o Zygmuncie do końca jego panowania, czyli do roku 1572.

Kociu99 | 2014-10-26
Ethernity | 2012-11-15