Fałszywa nuta

Okładka książki Fałszywa nuta Gordon Korman
Okładka książki Fałszywa nuta
Gordon Korman Wydawnictwo: Initium Cykl: 39 wskazówek (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
39 wskazówek (tom 2)
One False Note
Initium
2012-08-16
2012-08-16
Grażyna Smosna
39 wskazówek 39 clues cahill

Trochę mi przykro, bo pierwsza część podobała mi się o niebo bardziej. Trudno oczekiwać, aby seria pisana przez różnych autorów była równa, chociaż do tej pory się udawało. Nie porwała mnie, była nudnawa i mimo, że taka króciutka to zabrakło czegoś, co by mnie wciągnęło jak w przypadku pierwszej. No nic, może dalej będzie lepiej ;)

"W jednej chwili jesteś sierotą, a w drugiej dowiadujesz się, że należysz do najpotężniejszego rodu w dziejach ludzkości". – ta myśl nie dawała głównej bohaterce, czternastoletniej Amy, spokoju. Spadło to na nią i jej młodszego brata Dana jakiś czas temu i mimo że upłynęło sporo dni od tych wydarzeń opisanych w pierwszej części cyklu, to nadal miała żal do ukochanej, ale nieżyjącej niestety babci Grace, że nie wtajemniczyła jej w historię rodziny, nie uprzedziła za życia, podstępem wymuszając udział w poszukiwaniu trzydziestu dziewięciu wskazówek rozrzuconych po całym świecie, będących kluczem do sekretu długowiecznej potęgi Cahillów i ostatecznie zwycięstwa w wyścigu do niego. Pozornie byli na straconej pozycji, bez szans na wygraną, bo nie mieli pieniędzy, którymi dysponowali inni, możni członkowie rodziny. Nie posiadali koneksji ani wpływów otwierających im drzwi do trudno dostępnych miejsc. Niepełnoletność utrudniała im poruszanie się po świecie, a na dodatek ścigała ich opieka społeczna stanu Massachusetts.
Ale, ale!
Posiadali siebie i przyjaźń trudną, lecz wierną i lojalną. Oprócz tego nianię Nellie żądną przygody tak, jak oni, niezastąpioną w trudnych momentach i tam, gdzie wymagana była obecność osoby dorosłej oraz w sumie trzy inteligentne głowy, dla których nie było przeszkody nie do pokonania, zagadki do rozwiązania i tajemnicy nie do odkrycia. Tym razem ich przewodnikiem do następnej wskazówki był kolejny wielki z rodu Cahillów, sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Podążając śladami jego życia i jednego, tajemniczego utworu muzycznego napisanego tuż przed śmiercią kompozytora (stąd muzyczny tytuł tej części) trafili do dwóch kolejnych miast skrywających w swoich podziemiach (były znowu katakumby i podziemne labirynty!) kolejne podpowiedzi do następnej wskazówki wyznaczającej kierunek dalszych poszukiwań. Nie zdradzę, które miasta tym razem odwiedziłam razem z odważnym rodzeństwem i nie wypowiem kolejnego odnalezionego słowa pięknie komponującego się ze zdobytą wskazówką z pierwszej części, ale uchylę rąbka tajemnicy, że robi się coraz ciekawiej i wbrew pozorom coraz bardziej tajemniczo, a całość zaczyna nabierać konkretnego kształtu rzeczy (a może myśli, idei, przedmiotu?) poszukiwanej.
Trochę obawiałam się, czy inny autor kontynuujący cykl zapoczątkowany przez Ricka Riordana, podoła wyznaczonemu poziomowi, wysoko postawionemu przez poprzednika, ale niepotrzebnie.
W pełni mu się to udało!
Właściwie nie odczułam zmiany pisarza i stylu tworzenia fabuły i formy. Było tylko mniej łamigłówek i ilustracji do nich niż w pierwszej części. Autor skupił się przede wszystkim na bezwzględnej rywalizacji i pościgu pełnym zaskoczeń, niebezpieczeństw, zagrożeń, wykorzystując do tego naturalne warunki topograficzne odwiedzanych miast, a moje zaangażowanie w przygodę rozpoczęło się, zanim dotarłam do treści, bo już na wyklejce książki z wydrukiem Memorandum, skierowanym do czytelnika. Apelującym o udział w drugim etapie misji. Pierwszy zakończył się nie tylko znalezieniem wskazówki, ale i rozdaniem nagród wśród interaktywnie biorących udział dzieciaków na stronie internetowej w grze odpowiadającej tej książkowej. Część druga jest szansą dla kolejnych detektywów. Wystarczy tylko czytać i grać.
A na końcu książki wydawca umieścił zachęcający fragment trzeciej części cyklu.
Dzięki temu dowiedziałam się, że następnym autorem będzie Peter Lerangis, a przygoda zawiedzie tym razem daleko poza Europę, w bardzo ciekawe i egzotyczne miejsce.
naostrzuksiazki.pl

Nie wiem czemu, jednak w tej książce (tomie drugim serii 39 wskazówek) nic mi nie brakuje. Ta książka jest niesamowita.

Na początku myślałam, że pomysł, by każdą kolejną część pisał inny człowiek, nie wypali. A jednak! Nie powiem, czuć lekką zmianę, ale nie jest ona aż tak widoczna.
Druga część serii jest tak samo wciągająca jak pierwsza. W zasadzie cały czas zastanawiam się, jak szybką tę książkę przeczytałam. Jednym słowem: polecam!

Koniec końców, naprawdę dobra książka. Niecałe 200 stron przeczytałam w godzinę, może półtorej. I mimo jej „przeznaczenia” dla dzieci i młodzieży, trochę starsze osoby również mogłyby się zagłębić w lekturze tej serii i ocenić ją bardzo dobrze. :)
Pełna recenzja: http://biblioteczka-blanki.blogspot.com/2014/10/gordon-korman-39-wskazowek-faszywa-nuta.html

Książka jest fajna, ale coś mi w niej "nie gra". Język, którym jest napisana jest dobry, lecz (może trochę przesadzam) w książce znajduje się za dużo wiadomości. Po paru tygodniach od przeczytania z głowy wyleciało mi dużo miejsc, nazw miast itp. Pamiętam miejsca akcji, ale miast, w których one były, już nie.

Amy i Dan wpadli na trop wskazówki, to coś związanego z Mozartem!!!

P.S. 39 clues ma bardzo fajną stronę - gdy rozwiąże się dużo zadań można coś wygrać!!! Ja wygrałem lornetkę!!!

Amy i Dan wpadli na trop wskazówki, to coś związanego z...

Polecam;)

Polecam;)

Ta seria jest taka wciągająca! Można jednak zauważyć, że pisał ją inny autor.

Ta seria jest taka wciągająca! Można jednak zauważyć, że pisał ją inny autor.

Kocham tę serię. Moja ulubiona seria a czytałem ich sporo. Na ten moment na Mikołajki dostanę 8 tom po angielsku, gdyż 6 i 7 po angielsku juz przeczytałem. Planuje przeczytać tak wszystkie serie 39 clues - 25 tomów.

Jedyną wadą tej ksiązki jest to, że jest za krótka.

Jedyną wadą tej ksiązki jest to, że jest za krótka.

• 39 wskazówek

Dodaj cytat z książki Fałszywa nuta