Letnia włóczęga czyli Szwecja na wesoło

Wydawnictwo: Bernardinum
978-83-7823-056-4
Szwecja, Morze Bałtyckie
Matacz

"Letnia Włóczęga..." to przygoda dla całej rodziny, bez ograniczeń wiekowych! Razem z bohaterami książki odbędziemy wakacyjną wyprawę, która poprowadzi nas przez południową Szwecję na położony w samym sercu Bałtyku egzotyczny i legendarny ląd zwany Gotlandią. Pełnym humoru perypetiom uczestników wyprawy dodaje kolorytu atrakcyjna szata graficzna książki. Dowcipne dialogi przeplatają się z ciekawymi gawędami, które przy blasku obozowego ogniska wzbogacą naszą wiedzę o Szwecji, Polsce i regionie Morza Bałtyckiego.

Na koniec ostrzeżenie dla melancholików. Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że "Letnia Włóczęga..." wprawi Czytelnika/Czytelniczkę w urlopowy nastrój nawet w długi, deszczowy, jesienny wieczór.

Przygoda - Humor - Relaks - Edukacja

- To jest gustawomobil, rodzaj kieszonkowej ciężarówki - poinformowałem rozbawioną blondynkę.

- To jest naprawdę bardzo kieszonkowy format - przyznała nasza rozmówczyni.

- Chyba trudno jest jeździć takim samochodem? - dopytywała się Pippi.

- Prowadzenie gustawomobila to bardzo ekscytujące uczucie - zapewniłem. Przy prędkości 100 km/h jest to porównywalne z bange jumping. A powyżej 110 km/h to jak bange jumping bez liny - opisywałem dalej plastycznie przeżycia kierowcy gustawomobila.

- Zresztą zobaczcie sami - mówiąc to, wyciągnąłem z kieszeni przygotowaną wcześniej kartkę papieru

z runicznym alfabetem. Sześć ciekawych głów pochyliło się, jak na komendę, nad wygniecioną kartką.

- To jest bardzo śmieszny alfabet - zauważył Zdzisiu.

- Czy to znaczy, że to to można przeczytać? - zapytała nieufnie Misia wskazując na kamień runiczny.

Oni są przekonani, że za chwilę utoniemy - pomyślałem z niepokojem.

Jakby na potwierdzenie tych słów, do moich uszu dobiegł głos Bożeny:

"Zdrowaś Maryjo, łaskiś pełna…"

Twarz Gustawa nabrała osobliwego, bladosinego koloru. A stan jego ducha można by opisać, parafrazując słowa znanego szantu:

I nagle Zdzisiu jak ściana zbladł:

Sztorm idzie, panie bosman.

A Gustaw tylko zapiął płaszcz

i zaklął: - Ech, do czorta!

Nie daję łajbie cienia szans,

dziesięć w skali Beauforta!

Lektura, która bawi i uczy...

źródło opisu: http://www.bernardinum.com.pl/

źródło okładki: http://www.bernardinum.com.pl/

Stanisław | 2015-03-14

Słaba, bardzo słaba książka - dla dzieci może OK, ale nie dla osoby zainteresowanej Skandynawią, która ma więcej niż 11 lat.

Madi | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Na okładce książki zobaczyłam hasła:
-PRZYGODA,HUMOR,RELAKS,EDUKACJA i po przeczytaniu jej stwierdzam ,że to wszystko zostało nam dane.
Czytając książkę dobrze się bawiłam , razem z uczestnikami wyprawy przeżywałam ich przygody,a przy okazji poznałam też dotąd nieznane mi miejsca-dwie szwedzkie wyspy,bo Szwecję znam tylko od Stockholmu,a
moje dzieci od razu zapragnęły wyjazdu do miasteczka Visby,miateczka Pippi Langstrump.

Korenia | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Bardzo, bardzo fajna. Zabawna i przyjemna. Przemyca dużo ciekawych aspektów związanych ze Szwecją, z dużą dawką humoru :) Wciągająca i szybciutko się ją czyta. Dobra na poprawę humoru! Ładne wydanie, ale przez to książka jest bardzo ciężka ;)

evelinn | 2014-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Zdecydowanie polecam na zimowe wieczory! Lekka, przyjemna i optymistyczna lektura dla całej rodziny. Pełna Słońca, uśmiechu i przygód. Bardzo poprawiła mi nastrój i wprowadziła w tryb planowania kolejnej podróży.

Książka, prócz czystej rozrywki, dostarczy także solidną porcję popularnonaukowej wiedzy na temat odwiedzanych przez bohaterów miejsc. Zawiera ponadto liczne, bardzo dobrej jakości, zdjęcia oraz posiada zabawną, ciekawą i kreatywną oprawę graficzną.

Uwielbiam Skandynawię i podróżuję po niej najczęściej, jak się da, dlatego pozycję tę traktuję jako swojego rodzaju inspirację do zaplanowania kolejnego wyjazdu. Znalazłam w niej też wiele praktycznych wskazówek.

Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to liczne błędy w zapisie obcojęzycznych, przede wszystkim szwedzkich, ale też angielskich, słów. Osobiście zwracam na to baczną uwagę, ale nie każdemu może to przeszkadzać. Gorzej, jeśli nie znamy języka - możemy przyswoić sobie słowa i zwroty błędnie zapisane.

Dla...

Wakacje niestety dla większości dobiegły już końca. Żeby, chociaż o parę chwil, przedłużyć tę atmosferę ciepła, radości i spokoju warto oddać się odpowiedniej lekturze. Oczywiście idealne ku temu będą książki poświęcone podróżom. Najlepiej do jakichś ciekawych, mało uczęszczanych krajów. Ja postanowiłam, w czasie tego nieuchronnego końca letniego odpoczynku, „zwiedzić” Szwecję.

„Świat jest księgą, a kto nigdy nie podróżował, przeczytał z niej tylko jedna stronę.” Święty Augustyn

Historia zawarta w książce „Letnia włóczęga czyli Szwecja na wesoło” jest pewnego rodzaju relacją z urlopowej wyprawy wyjątkowej i zwariowanej rodzinki. W głównych rolach występują tutaj:
- Zdzichu, czyli Sylwia,
- Lenon, czyli Tynka, czyli Justynka,
- Gustaw, czyli Waldek,
- Ciocia Dorocia, czyli Dorota,
- Panna Misia, czyli Monika,
- Bożena, czyli matka karmiąca,
- Wujek Piotrek, zwany także Piotrem,
- Pasażer na gapę.

Bohaterowie tej pozycji należą do tak zwanego Klubu Wakacyjnej Przygody...

Michał | 2012-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Dobrze się czyta, ładne zdjęcia, dużo humoru i przystępnie podanych informacji. Nie myślałem, że Bałtyk to takie ciekawe morze.

Paulaaaa | 2012-08-27
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

"Jesteś osobą o pogodnym usposobieniu, nie zapomniałeś jeszcze, co to są marzenia, cechuje Cię ciekawość świata, charakterystyczna dla osób młodych duchem, chciałbyś na parę godzin oderwać się od trosk i kłopotów życia codziennego, lubisz wakacje, słońce i morze?" Jeżeli posiadacie przynajmniej jedną z wymienionych cech, według autora jesteście idealnymi odbiorcami książki, która jest opowieścią o kilku urlopowych dniach spędzonych rodzinnie w słonecznym świecie szwedzkich, bałtyckich wysp, które nie przypominają Szwecji, jaką mamy w naszej wyobraźni. Jeżeli jednak nie udało Wam się zaznaczyć żadnej z wyżej wymienionych opcji, mimo wszystko warto udać się w tą książkową wyprawę. Może po niej staniecie się osobą, o której pisał autor.

W głównych rolach występują: Zdzichu czyli Sylwia, Panna Misia czyli Monika, Lenon czyli Tynka czyli Justynka, Gustaw czyli Waldek, Bożena czyli matka karmiąca, Ciocia Dorocia czyli Dorota, Wujek Pioter czyli Piotr oraz Pasażer na gapę o którym sami...

Sailor7 | 2012-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Przygoda na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli (co udawadnia autor) ma się trójkę dzieci. Amazonia, wyprawy rowerem przez Afrykę - owszem fajnie się czyta, ale to nie przygoda dla przeciętnego Kowalskiego, który ma rodzinę, dzieci, pracę i do dyspozycji tylko parę dni urlopu.
Ta książka udawadnie, że mimo wszystko jest to możliwe. Humor, profesjonalne zdjęcia zintegrowane z tekstem, lekkie pióro pisarza to dodatkowe atuty tej książki.