Moja Kompania Pułk AK Baszta

10 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-87572-96-9
historia
adin

Przejmujące wspomnienia dowódcy Kompanii O3 Pułku AK „Baszta” i jego żołnierzy z walk na Mokotowie podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Książka wiernie oddaje tragiczny klimat tamtych dni... Ta książka jest bardzo osobista. Opisuje wydarzenia takimi, jakimi je ich uczestnicy zapamiętali. Wspomnienia były spisywane niemal zawsze kilkadziesiąt lat po zaistniałych faktach, ale o tym, jak głęboko wryły się one w pamięć autorów, świadczy cała masa, drobnych z pozoru, szczegółowo opisywanych zdarzeń. Już chociażby to zobowiązuje do przekazania ich w postaci książki, czyli w postaci nieco bardziej trwałej niż luźne kartki maszynopisu.

źródło opisu: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/3

źródło okładki: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/3

Autor wspomnień, podporucznik Wojska Polskiego Ludwik Kotowski ps. "Ludwik" (1910-1994) w czasie Powstania Warszawskiego był dowódca kompanii O-3 pułku "Baszta" walczącego na Mokotowie.
W książce opracowanej przez jego syna Romualda na podstawie osobistych rękopisów Ludwika Kotowskiego poznajemy pełen dramatyzmu i heroizmu obraz organizacji, pracy konspiracyjnej, walk na Mokotowie i życia w Powstańczej Warszawie żołnierzy O-3. Wspomnienia dotyczą także powołanych przez niego na bazie byłego Związku Młodzieży z Dalekiego Wschodu Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki" (POS "Jerzyki").
Bardzo szczegółowe i przejmujące wspomnienia "Ludwika" wiernie oddają klimat tamtych 57 dni Mokotowa. Jedne z najbardziej wartościowych wspomnień jakie ukazały się drukiem. 350 stron doskonałej lektury. Książka polecana każdemu.