Samotna

Okładka książki Samotna Lisa Gardner
Okładka książki Samotna
Lisa Gardner Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Detektyw D.D. Warren (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw D.D. Warren (tom 1)
Alone
Sonia Draga
2012-07-04
2012-07-04
Tomasz Wilusz
kobieta dziecko policja snajper psychopata

A kuku!

Dziewiąte spotkanie z powieścią Lisy Gardner, a szóste z bohaterką jej serii - bostońską detektyw D.D.Warren, chociaż tak naprawdę powinno być pierwsze. Bo “Samotna” jest pierwszym tomem cyklu i na polskim rynku obecna jest od dwudziestu lat. A chociaż nie czytam tej serii w sposób uporządkowany, nie sprawia to żadnego problemu w odbiorze. Wprawdzie detektyw D.D. Warren nie wysuwa się tutaj na plan pierwszy, ale już potrafi pokazać pazurki i błyszczy na tle innych stróżów prawa.

Kiedy, niestety, dopiero pięć lat temu, natknęłam się na nowe zupełnie dla mnie nazwisko autorki thrillerów utwierdzam się, po każdej książce, w przekonaniu, że Lisa Gardner to jedna z najlepszych powieściopisarek tego gatunku. W każdym tomie odpala prawdziwą petardę emocji, więc kiedy tylko trafię w bibliotece na wolny tom, biorę go w ciemno.

U Gardner świat zawsze jest brudny, przesycony zdemoralizowaniem, pozbawiony hamulców w zaspokajaniu najbardziej wynaturzonych pragnień kosztem życia innych. Świat, który jest nieobcy nie tylko biedocie i marginesowi społecznemu, ale obracają się w nim także ludzie znani w kręgach politycznych, prawniczych, biznesowych czy naukowych. Ta społeczność oficjalnie znana z wysokiej kultury, wyrafinowanego gustu i konserwatyzmu moralnego, w podziemiu zdejmuje maskę i realizuje swe ukryte, niezdrowe rządze. Tak właśnie jest i w tym tomie, gdzie szanowany w Bostonie sędzia okazuje się wielokrotnym mordercą, w tym rodzonego syna i człowiekiem ukrywającym od lat swój kazirodczy związek z przyrodnią siostrą.

Autorka uruchamia w tej opowieści niesamowitą dawkę rodzinnych tajemnic, które pozostały przez lata nieodkryte, aż do ujawnienia choroby genetycznej właściwej dla kazirodztwa...

“Samotna” to kolejny świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, któremu nie można zarzucić braku autentyczności. Akcja jest dynamiczna, napięcie rośnie z każdym rozdziałem, sekrety wychodzą na jaw wprowadzając nas w nie lada osłupienie, a zakończenie ... cóż. Nie jest proste i oczywiste.

To także fantastyczna historia o woli przetrwania, determinacji matki w walce o dziecko i ....samotności w cierpieniu.

Polecam tym, którzy jeszcze nie czytali.

Bardzo dobrze napisany thiller, który trzyma w napięciu od początku. Czytasz i nie chcesz robić przerwy. Chcesz dowiedzieć się co dalej. Akcja jest bardzo spójna i realistyczna –czytając nie miałam myśli typu „przecież to niemożliwe; tak się nie robi; nikt w to nie uwierzy”:) Wręcz przeciwnie jestem mile zaskoczona dość realistycznym opisem scen i wydarzeń. Zakończenie również bardzo dobre, pozostawiające czytelnika z kilkoma niedopowiedzeniami i małą nutką tajemniczości – aż chce się od razu siegnąć po kolejne tomy, by znaleźć odpowiedzi.
Seria o detektyw D.D. Warren to kolejna seria thillerów, którą na pewno skompletuję i ustawię na półce zaraz obok serii Chrisa Cartera i Tess Gerrritsen :)

Po książce Dziecięce koszmary postanowiłam zacząć od 1 części serii
Nie zawiodłam się, nie mogłam oderwac sos od książki. Matka, chore dziecko i snajper który zabija ojca.... I mnóstwo ludzi zamieszanych
Polecam

Po książce Dziecięce koszmary postanowiłam zacząć od 1 części serii
Polecam

Chyba spodziewałam się czegoś lepszego. Niby fajny pomysł ale mam wrażenie że jakoś tak jakby po łebkach napisany

Bardzo dobry kryminał, dobrze się go czyta. Polecam

Bardzo dobry kryminał, dobrze się go czyta. Polecam

Muszę przyznać, że ten rodzaj kryminałów kojarzy mi się z moimi początkami w tej tematyce. Naprawdę kawał dobrego, starego kryminału !

Pewnego dnia Bobby Dodge, snajper, udaje się na wezwanie.. Ma obserować awanturę, która rozgrywa się w pewnym domu.. Po pewnym czasie widzie, że mężczyzna ma broń i mierzy w kobietę.. Decyzja pada natychmiast, i Bobby celuje bezbłędnie.. Czy to był konieczność, a może mógł trochę poczekać? Bobby jest pewny, że uratował kobietę i dziecko, jednakże po pewnym czasie wychodzą cienie z ukrycia.. Czy to możliwe by to morderstwo było ukartowanea Bobby dał się zwyczajnie ograć? Czy można byłoby uniknąć tej sytuacji?

Ostatnia książka listopada i chyba najlepsza w tym miesiącu, to lektura którą przeczytałam w zaledwie jeden dzień, choć do najkrótszych nie należy. Mowa tutaj o "Samotnej" Lisy Gardner, która nieco czasu przeleżała na mojej półce.
I choć jest ona właśnie ostatnią przeczytaną w danym miesiącu, to również jest najlepszą. Na regale stoi jeszcze kilka pozycji z serii o detektyw D.D. Warren, ale to już te odleglejsze tomy, więc nie pozostaje mi nic innego, jak nadrobić zaległości i zakupić brakujące powieści.

Przechodząc jednak do sedna, fabuła tej historii jest bardzo wciągająca i intrygująca. Mamy tutaj kłótnie małżeńską, która przybiera coraz ostrzejszy obraz- pewien mężczyzna grozi bronią swojej żonie i dziecku. Na miejsce zdarzenia wezwana zostaje policja, a wraz z nią Bobby Dodge- snajper policyjny. Jego zadaniem jest obserwacja, ale w razie konieczności- szybka reakcja. I tak też się dzieje! Bobby oddaje strzał, zanim mężczyzna pociąga za swój spust, w ten sposób ratuje kobietę z synem. Jest przekonany, że słyszenie postąpił, podobnie jak inni. Jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto podważy jego decyzję. Czy jest możliwe, że błędnie ocenił sytuację? Czy potencjalna ofiara czasami nie jest skrytym złym charakterem? I kim tak na prawdę jest Catherine Rose Gagnon?
Dodatkowo po ulicach Bostonu zaczyna grasować niebezpieczny morderca, który może zaatakować w każdej chwili i każdego. Los chce, by Cathrine, Bobby oraz detektyw D.D.Warren połączyli swe siły, by dorwać owego zabójcę. Jak to wszystko się potoczy, jakie będą tego konsekwencje i kto na tym najmniej straci? Odpowiedź znajdziecie w lekturze.

Jak widać, fabuła zapowiada się wyjątkowo ciekawie i tak też jest. Jednak jej największym plusem jest sposób przedstawienie pracy snajperów, którzy w naszych oczach są twardzi, odporni na stres, a czasami nawet i bez emocji, a tutaj mamy wrażliwego mężczyznę, który zmaga się ze swoimi wątpliwościami, nocnymi koszmarami, a niekiedy i wyrzutami sumienia. Nie pomaga również fakt, iż jest ktoś,, kto za wszelką ceną pragnie zemsty, by jego sekrety nigdy nie ujrzały światła dziennego.
Akcja jest dynamiczna, nieprzewidywalna i pełna tajemnic. Czasami nie wiadomo co jest prawdą, a co świetnie utkaną intrygą, a co najważniejsze- w pewnym momencie nie wiadomo już komu ufać. Pozostaje ci jedynie twoje doświadczenie i intuicja.
Kolejny plus za charyzmatycznych, wyrazistych i nieobliczalnych bohaterów, zarówno tych pierwszoplanowych, jak i tych nieco z boku. Każdy z nich jest silny, zdeterminowany by osiągnąć swój cel i każdy nosi w sobie swój mrok, swoje lęki, swoją traumę. Jest dobrze, póki trzymają się granic, po ich przekroczeniu wszystko może się zdarzyć.
Całość napisana prostym językiem, bez zbędnych opisów czy też "lania wody". Tam, gdzie trzeba jest szczegółowo, a tam, gdzie to zbędne- wystarczająco wspomniane. Samo zakończenie jest frapujące i intrygujące, ale nie ma tam stanowczej "kropki nad i". To zaś z kolei gwarancja dobrej kontynuacji serii, którą oczywiście zamierzam zakupić i przeczytać w całości.

Do awantury domowej z użyciem broni zostają wezwane służby specjalne. Jeden ze snajperów, ocenia zagrożenie jako bardzo wysokie i strzela do mierzącego z pistoletu w żonę i dziecko mężczyzny. Jak się potem okazuje, zabitym zostaje syn wysoko postawionego sędziego. Biedny snajper (mimo że wykonywał swoją pracę w zgodzie ze sztuką) zostaje przesłuchiwany przez "wewnętrznych" i szantażowany przez sędziego. Dochodzi do wniosku, że w jakiś sposób został wykorzystany do rodzinnych rozgrywek i próbuje na własną rękę dociec o co kaman. To pierwsza część cyklu, zapowiada się nieźle :)

Samotna to już moja druga seria tej autorki i szczerze miałam duże oczekiwania co do tej książki. Jestem już jakiś czas po przeczytaniu jej ale nadal mam mieszane uczucia bo jednak nie pokazała mi to co oczekiwałam. Styl autorki jest naprawdę dobry jednak ta historia niestety nie podobała mi się aż tak.
Nie jestem pewna czy sięgnę po drugi tom ale może zbiegiem czasu się do niej przekonam. Jak na razie ta książka jest nijaka jak dla mnie .

Nie jestem pewna czy sięgnę po drugi tom ale może zbiegiem czasu się...

• Audiobooki