Żydowskie dziecko z Warszawy. Historia pewnej fotografii

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
L'enfant juif de Varsovie : histoire d'une photographie
historyczna
Monika Stocka

Wszyscy znają dziś fotografię żydowskiego dziecka z warszawskiego getta: z biegiem czasu jej bohater stał się „ikoną” Shoah. Często reprodukowana na pierwszych stronach czasopism i okładkach książek, stała się źródłem inspiracji dla artystów, podlegała też przekadrowaniom, które uczyniły z niej obraz współczucia pozbawiony jakiegokolwiek odniesienia do oprawców. Frédéric Rousseau dekonstruuje i interpretuje tę historyczną opowieść od roku 1943 do dzisiaj i zastanawia się nad naszym stosunkiem do tego obrazu, który jest już częścią naszej zbiorowej pamięci i na który patrzymy, nie widząc go.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl