rozwińzwiń

Finał Dziwnej Wojny

Okładka książki Finał Dziwnej Wojny Witold Biegański
Okładka książki Finał Dziwnej Wojny
Witold Biegański Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
356 str. 5 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
356
Czas czytania
5 godz. 56 min.
Język:
polski
Tagi:
II Wojna Światowa Kampania Francuska Daladier 1940
Średnia ocen

10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1148
251

Na półkach:

Bardzo fajna książka. Zaczyna się sporo przed wojną i porównuje potencjał ekonomiczno-produkcyjny Francji i WBryt, oraz ich doktrynę militarną, z ich niemieckimi odpowiednikami. Wskazuje na znaczne opóźnienia w rozwoju produkcji zasadniczo wszystkich typów broni we Francji czy na braki ekstremalnie defensywnej doktryny francuskiej.
Ciekawostką może być, że w tym czasie doktryna brytyjska była bardzo zbliżona do niemieckiej (oba kraje wychodziły z założenia niewielkich sił, które musiały możliwie szybko, możliwie w oparciu o manewr, wygrać wojnę by zminimalizować tym samym straty. Oba kraje przewidywały, że będzie to możliwe jedynie w oparciu o jednostki zmechanizowane o zwiększonej sile ognia etc). Problem jedynie w tym, że Niemcy swoją doktrynę opracowali lepiej, strukturę wojska, organizację tyłów, szkolenia jednostek etc zorganizowali lepiej. Brytyjskie regulaminy tłumaczą to np niską jakością żołnierza (co jest o tyle niezrozumiałe, że korona posiadała wtedy wojsko profesjonalne!).
Następnie przechodzi do analizy sytuacji we wrześniu 1939 i nie powtarza utartego mitu, ze Niemcy nie bronili swojej zachodniej granicy. Ba generalnie rzecz ujmując stosunek sił aliantów do Niemców we wrześniu 1939 wynosił mniej więcej 1 do 1 poza techniką wojskową (czołgi, ciągniki artyleryjskie, ciężarówki etc) ale tu sytuacje znacznie zawyżały brytyjski korpus ekspedycyjny w pełni zmechanizowany.
Wspomina o absurdalnym rozwinięciu dywizji francuskich na czas wojny (ilość oficerów oddanych z jednostek liniowych do jednostek 2 rzutu i dalszych doprowadziła do sytuacji w których w jednostkach liniowych było ok 20% oficerów i podoficerów zawodowych a w jednostkach rezerwowych 15% co w obu przypadkach - przy słabej jakości oficerów rezerwy - uniemożliwiało funkcjonowanie obu typom oddziałów),błędnej doktrynie użycia wojsk pancernych etc.
oczywiście wspomina, ze pomoc powietrzna Francji i WBryt była bardziej śmieszna niż nawet symboliczna a działania wojenne bardziej pozorowane. Można się o to spierać ale zgadzam się z autorem, że były to raczej działania pozorowane a wycofanie się z nich na tydzień przed rozpoczęciem wycofywania przez Niemców jednostek z Polski to wręcz żart w połączeniu z zapewnieniami (jakie znajdziemy w pamiętnikach wyższych dowódców francuskich),że zrobiono więcej niż się zobowiązali. Inna sprawa, że francuska doktryna zasadniczo uniemożliwiała jakąkolwiek sensowną akcje zaczepną a najpewniej jedyną siłą zdolną coś tu zrobić był brytyjski korpus.
Następnie autor omawia przygotowania i plany francuskie i niemieckie oraz przechodzi do opisu kampanii. Dość dokładny, ciekawy rozdział ale bez szału. bardzo fajny rozdział o polskim wojsku we Francji i jego użyciu (błędach, organizacji, szkoleniu i właściwych walkach) - te elementy są w Polsce mocno nieznane obecnie a szkoda.
Mnie się bardzo podobało więc polecam.

Bardzo fajna książka. Zaczyna się sporo przed wojną i porównuje potencjał ekonomiczno-produkcyjny Francji i WBryt, oraz ich doktrynę militarną, z ich niemieckimi odpowiednikami. Wskazuje na znaczne opóźnienia w rozwoju produkcji zasadniczo wszystkich typów broni we Francji czy na braki ekstremalnie defensywnej doktryny francuskiej.
Ciekawostką może być, że w tym czasie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    1
  • 2012
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Historyczne
    1
  • Wojna
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Finał Dziwnej Wojny


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne