Wybór poezji przełomu XIX i XX wieku. "Wszystko wypite! Zjedzone! - Cóż dalej?"

Tłumaczenie: praca zbiorowa
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antologie Wielkich Tekstów. Poezja/Lektura Szkolna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Siedmioróg
poezja
jagarkar

Wybór zawiera wiersze poetów polskich (m.in. Kasprowicza, Koraba-Brzozwskiego, Micińskiego, Staffa, Tetmajera) i obcych (m.in. Rimbauda, Verlaine'a, Swinburne'a, Whitmana) oraz konteksty interpretacyjne (fragmenty dzieł filozoficznych, publicystycznych, satyrycznych, wspomnieniowych; reprodukcje obrazów i grafik). Prezentację poezji przełomu wieków podzielono na 3 części - dwie pierwsze zawierają liryczne egzemplifikacje dwu głównych posaw światopoglądowych schyłku wieku XIX, DEKADENTYZMU i KATASTROFIZMU, trzecia pokazuje poetyckie UCIECZKI od owego poczucia zniechęcenia, nudy, schyłku, przeczucia katastrofy. Niemal każdy z segmentów otwierają utwory Baudelaire'a - prekursora głównych kierunków, motywów i nastrojów liryki modernistycznej.
Układ i zawartość wyboru stwarza wiele możliwości jego wykorzystania na lekcjach języka polskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg, 2000

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k128_wybor_poezji_przelomu_xix_i_xx_wieku_