Pisma polityczne

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Amused

Patriotyzm i socjalizm, pojednanie z Niemcami i Ukraińcami, walka z antysemityzmem i nacjonalizmem, polityka demokratyczna i sprawiedliwość społeczna – tematy pism i treść życia Jana Józefa Lipskiego to największy chyba pomnik polskiej lewicy niekomunistycznej. Świecki święty, spadkobierca tradycji Żeromskiego i Brzozowskiego, dla wielu – guru opozycji przedsierpniowej. Charyzmatyczny patron środowiska KOR i wzór niezłomnej odwagi – postać wielka i wyjątkowa. I jak wiele polskich wielkości – zbyt często czczona, a zbyt rzadko czytana.

Pisma polityczne Jana Józefa Lipskiego to zapis kilku dekad walki o lepszy świat – demokratyczny, wolny, sprawiedliwy społecznie. Autor Katolickiego Państwa Narodu Polskiego nie tylko był moralnym autorytetem, ale i wyznaczał sposób myślenia niezależnej inteligencji. Jego eseje otwierały ważne polskie debaty i kształtowały polską tożsamość.

Od jego śmierci minęło dwadzieścia lat – większość problemów, jakie postawił, wciąż pozostaje nierozstrzygnięta.

-Maat-Ka-Ra- | 2012-08-03
Na półkach: 2012
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

...bardzo dobre dla rówieśników działacza, a w dwójnasób dla ludzi, którzy wcześniej się z człowiekiem tym wybitnym nie zetknęli, zatem dla mojego pokolenia. Jego myśl, podejście i zwykłe czystoludzkie poglądy "lewicowe", na wskroś przesiąknięte patriotyzmem: polecam, dla człowieka identyfikującego się z intelektualnym odłamem lewicy lektura bezcenna, choć mnie wkurza, że ten mason tak odtrąbiał zachwyty nad "papieżem - Polakiem. ;)) Aaa, no i pozycja świetna pod kątem historycznym.

Łukasz Puchalski | 2013-10-24
Na półkach: W kolejce