Polska, historia
historia
wiedzima

O historii państwa polskiego.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

comafan | 2016-03-21

Jako że nie znam się na historii XIX i XX wieku części poświęconym im nie mam zamiaru czytać. Książka zawiera podobno w ich opisie pełno zakłamań takich jak np pominięcie Bitwy Warszawskiej. Zdarzają się również we wcześniejszych częściach ale są drobne np Gieysztor zbyt natrczywie myśląc o Pomorzu używa terminu ziemie zachodnie. Ale i tak części napisane przez Aleksandra Gieysztora i Stanisława Herbsta oraz omówienie XVIII wieku przez Bogusława Leśniodorskiego są bardzo dobre. Napisane są kompetentnie i ujmy autorom nie przynoszą. Cenne są zwłaszcza fregmenty eseju Herbsta o kulturze. Dla mnie książka cenna jest ponieważ uwielbiam Gieysztora. W dziele tym otrzymujemy zarys całości procesu dziejowego ziem polskich w średniowieczu - jedyny napisany przez Gieysztora i dla tego tym bardziej cenny. Książka posiada przepiękne opracowanie graficzne i piękne, dobrze dobrane ilustracje.

książek: 2013
takisobiejac | 2017-01-13