Moje Nalewki

Wydawnictwo: Czytelnik
wspomnienia, Warszawa
wiedzima

Wspomnienia poświęcone północnej dzielnicy Warszawy z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, są w naszej literaturze pamiętnikarskiej swojego rodzaju unikatem. Singer pokazuje Warszawę nie znaną nie tylko pokoleniu wyrosłemu już po zagładzie getta, lecz i pokoleniu starszemu, które... niechętnie zagłębiało się w wąskie, duszne, ciemne uliczki, unikało ciągnących się jedno za drugim,...

Singer pokazuje Warszawę nie znaną nie tylko pokoleniu wyrosłemu już po zagładzie getta, lecz i pokoleniu starszemu, które... niechętnie zagłębiało się w wąskie, duszne, ciemne uliczki, unikało ciągnących się jedno za drugim, niezliczonych, brudnych podwórek, nie miało dostępu do ciemnych mieszkań oznaczonych "mezuzą".

ze "Wstępu"

źródło opisu: Czytelnik, 1959

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Meszuge | 2014-02-16
Przeczytana: 28 listopada 2007

Rzut oka na nazwisko autora – Singer. No to w porządku. Tytuł? Nalewki – wiadomo, będzie o Żydach, czyli to, o co mi chodzi. Książka już moja. Teraz biegiem do domu i czytać. Pierwsze kartki. Coś tam jest o synu, że też Bernard. Zaraz, zaraz, chwileczkę, jak to „też Bernard”? Co za Bernard? Skąd się tu wziął jakiś Bernard?!
Wtedy dopiero zorientowałem się, że wziąłem z półki książkę zupełnie innego Singera. Śmiechu było co niemiara, ale tylko dlatego, że książka mi się podobała, bo gdyby nie, to pewnie kląłbym własną nieuwagę i gapiostwo na czym świat stoi.
Bo mi się podobała. Końcówka może nieco mniej, za dużo tam polityki było, ale cała reszta jest całkiem niezła.

Przełom XIX i XX wieku. Warszawę zamieszkuje około 30% Żydów, 250 tysięcy, ale zajmują oni zaledwie 20% powierzchni miasta. Niby nie getto, ale… Nalewki, Muranów, Grzybów to inny świat.

Ten właśnie inny świat opisuje Singer. Bernard Singer – dziennikarz, felietonista, sprawozdawca parlamentarny. „Moje Nalewki” to...

Czechożydek | 2012-10-05

Singer opisał dzielnicę żydowską w sposób zupełnie inny od chociażby Segałowicza - skupił się tutaj na relacjach biedoty żydowskiej z innymi grupami, na ich życiu codziennym... Nalewki Singera nie są piękne, ale mają swój urok.

SanaeAiko | 2016-09-04
Przeczytana: 29 września 2016