Nikifor

Wydawnictwo: Arkady
83-213-3006-1
sztuka
sonia

Gdy Nikifor urodził się w Krynicy, około roku 1895, miał wszystkie zadatki na nieszczęśliwe życie. Pochodził z matki biednej. Na wsi nie lubi się biednych; ubóstwo jest przekleństwem zesłanym przez Boga, jak kalectwo, a matka Nikifora była też kaleką, i w dodatku Rusinką. A syn był, oczywiście, nieślubny. Jednak Nikifor swoim malarstwem sam wystawił sobie pomnik. Był obdarzony absolutnym słuchem malarskim, wyobraźnią oryginalną i konsekwentną, odwagą i uporem, świadomością w wyborze sposobów pracy.
Komponował bezbłędnie, rysował wyraziście.

źródło opisu: http://www.arkady.eu/generator.php?lista_wezlow=1,5,6,7,155&menu=1,5,6

źródło okładki: http://www.books-troszkiewicz.com.pl/sklep/produkt-27533/idx.html

Maciej | 2017-11-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Świetnie napisana biografia najwybitniejszego polskiego artysty-prymitywisty, Nikifora. Autor bardzo dobrze znał bohatera swej książki. Pięknie wydana, bogato ilustrowana, czytanie i oglądanie było prawdziwą przyjemnością.

borek123 | 2017-09-28
Przeczytana: styczeń 2012