Byłeś prorokiem, kochanie

Tłumaczenie: Andrzej Sieroszewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Literatury Węgierskiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Próféta voltál, szivem
Olga

Powieść "Byłeś prorokiem, kochanie" dzięki ciekawej formie i ważnym problemom współczesnym została uznana na Węgrzech za najciekawszą książkę roku 1965, w krótkim czasie doczekała się kilku wydań i udanej wersji filmowej.

źródło opisu: Czytelnik, 1980

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Mateusz Wilk | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Historia jest przedstawiona w książce z poziomu dwóch płaszczyzn: teraźniejszej i przeszłej. Teraźniejsza to historia pacjenta szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych, który prowadzi monolog w stosunku do lekarza. Początkowo nie wiadomo dlaczego znalazł się w takim miejscu. Drugą część książki stanowią historie traktujące o życiu głównego bohatera z czasów przedszpitalnych. Całość jest podzielona na cztery przeplatające się części - tj. teraźniejszość - przeszłość. Lektura może służyć jako przestroga do czego prowadzi życie człowieka ulegającego nałogom (alkohol i seks), nie szanującego innych ludzi, nawet tych najbliższych. Nie dziwi fakt zdobycia tytułu najciekawszej książki 65' roku na Węgrzech biorąc pod uwagę poruszaną tematykę i realia życia społeczeństwa w kraju socjalistycznym. Polecam.

Feketemeggy | 2015-12-09
RAFKOR | 2015-03-05