Opowieści o dwu-, cztero- i sześcionogach

Okładka książki Opowieści o dwu-, cztero- i sześcionogach Roman Tomczyk
Okładka książki Opowieści o dwu-, cztero- i sześcionogach
Roman Tomczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
211 str. 3 godz. 31 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
211
Czas czytania
3 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
8308003516
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2734
614

Na półkach: ,

Wydany już po śmierci autora zbiór 21 opowiadań losowej treści i jakości, z reguły nie dłuższych niż dziesięć stron. W większości są to luźne obrazki obyczajowe z czasów PRL-u, kręcące się wokół losów prostych ludzi, niekiedy przy tym zahaczające o tematykę zwierzęcą (ktoś ma psa, rybki, sarnę nawet). Rzadziej - konkretne historie, posiadające jednak co najwyżej namiastkę intrygi. Jej blady cień.

Wszystkie te obrazki - właściwie scenki rodzajowe, niekiedy przywodzące na myśl fabularyzowany reportaż - są luźnymi opowiastkami, takimi rzuconymi na literacki wiatr okruchami, które może i mają początek, ale końca próżno w nich szukać. Mówią o leśnej wyprawie lekarza czy wędkarza, o datującej się z okresu utrwalania władzy ludowej nienawiści wobec oprawcy, o mniej lub bardziej obrotnych chłopach, o gnuśniejących emerytach czy rencistach, a nawet o psie czy koniu. Po czym po prostu urywają się, przeważnie nie wiodąc do żadnej konkluzji. Ot, sztuka dla sztuki. Bajanie dla bajania.

Trudno jednak gniewać się o to na autora, bo pisze zgrabnie, używa czasami urokliwych sformułowań, a i dobrze wychodzi mu stylizacja dialogów, w które tu i tam udało się wpleść kilka słów rodem z zabitych dechami przysiółków czy wiosek z wschodniego pogranicza. Gdybyż tylko te opowiadania były pisane po coś. Gdybyż autor chciał coś konkretnego przekazać. Ale nie. On się po prostu bawi z czytelnikiem. Szczerze powiedziawszy wygląda to tak, jakby w książce znalazły się różne ścinki, które plątały się po szufladach i pod meblami. Ścinki niekiedy mądre, niekiedy urokliwe, ale ogólnie... no, ścinki.

Na tym tle wyraźnie odstają trzy ostatnie opowiadania, napisane z konkretnym zamysłem, choć tak samo szkieletowe fabularnie. "Krówka" - napisana ze swadą i dowcipem - mówi o starciu parkowego dozorcy z kobietą wypasającą na jego terenie krowę. "Życie jak kaktus" w skompresowanej formie dobrze oddaje poplątane losy wrześniowego podoficera (podziemie, obóz koncentracyjny, śmierć żony tuż po wojnie, córka zaręczona ze Szwajcarem). "Szczypawica" zaś jest w ogóle z innej bajki, bo opowiada o przyczynach, dla których rycerz stał się mnichem. I to opowiada odpowiednio stylizowanym językiem.

Książkę czyta się więc nawet z przyjemnością, choć tak po prawdzie niewiele konkretnego z niej wynika.

Wydany już po śmierci autora zbiór 21 opowiadań losowej treści i jakości, z reguły nie dłuższych niż dziesięć stron. W większości są to luźne obrazki obyczajowe z czasów PRL-u, kręcące się wokół losów prostych ludzi, niekiedy przy tym zahaczające o tematykę zwierzęcą (ktoś ma psa, rybki, sarnę nawet). Rzadziej - konkretne historie, posiadające jednak co najwyżej namiastkę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    2
  • 00.Czytałam, nie posiadam
    1
  • W biblioteczce
    1
  • Dla dzieci i młodzieży
    1
  • Polska
    1
  • Wyproszone z domu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieści o dwu-, cztero- i sześcionogach


Podobne książki

Przeczytaj także