Nauka pływania

Tłumaczenie: Andrzej Appel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Interesującej Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Learning to swim & other stories
83-7180-538-1
Katarzyna

Opowiadania zebrane w niniejszej książce nie tylko należą do czołowych osiągnięć pisarskich samego Swifta, lecz mogą śmiało konkurować z najdonioślejszymi dokonaniami w całej współczesnej prozie nowelistycznej. Głęboko zakorzenione w tradycji gatunku ( w każdym utworze mamy do czynienia z pasjonującą fabułą) są zarazem na wskroś nowoczesne - usiane delikatnie wtopionymi w narrację figurami stylistycznymi, sugestiami i przemyśleniami. Owo harmonijne dopełnienie się treści i formy sprawia, że opowiadane historie odznaczają się hipnotyczną siłą wyrazu, podsuwają czytelnikowi dodatkowe znaczenia i, co najważniejsze, dają poczucie obcowania z prawdziwą sztuką.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Nauka_plywania-p-970-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Nauka_plywania-p-970-.html

Zbiór opowiadań badających ludzkie słabości w kontekście wszelakich konfliktów (głównie rodzinnych), ale również poruszający kwestie różnic klasowych, finansowych czy podejścia do życia. Czyta się lekko i szybko, jednak dopiero po kilku przeczytaniach zaczynają być widoczne pozostałe warstwy, zazębiające się powiązania, sugestie, przemilczenia, składające się na siłę wyrazu. Bohaterowie krążą w kółko, tak naprawdę nie ruszając się z miejsca. Nie są w stanie przerwać zaklętego kręgu błędów, i porażek ideałów, nawet jeśli są im one rzucone w twarz.
Przybliżę jedno opowiadanie - "Hotel".
Główny bohater jest dorosłym mężczyzną, który nie może pogodzić się ze stratą matki. Dostaje załamania nerwowego i trafia do szpitala psychiatrycznego. Tam dowiaduje się, że powód, dla którego tam jest, stanowi poczucie winy. Mężczyzna czuje się winny bowiem był okres, kiedy chciał zabić swoją matkę, mimo iż bardzo ją kochał. Nie jest w stanie poradzić sobie z głosem sumienia. Jednak matka także nie...

Johel | 2017-07-23
Kamil | 2016-12-06