838566050X
Węgry, historia, XX wiek
historia
Anna

Praca Jerzego Kochanowskiego obejmuje dzieje Węgier w latach 1867-1990 i stanowi kompendium wiedzy o państwie i społeczeństwie węgierskim głównie w sferze polityki, ale także sprawach gospodarczo-społecznych i kulturalnych.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: skan własny

Elevander | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Słuszna jest zamieszczona na początku tej książki opinia Czesława Miłosza, że choć Węgrzy są przez Polaków traktowani z wielką sympatią, to o ich historii zbyt wiele się nad Wisłą nie wie. Myślę, że praca "Węgry: Od ugody do ugody 1867-1990" może się wydatni przyczynić do zwiększenia stanu wiedzy na ten temat. Autor poprzedził tytułowy okres 1867-1990 ogólnym wstępem o wcześniejszych dziejach ziem Korony Św. Stefana. Ten liczący kilkanaście stron rozdział dobrze wprowadza czytelnika w problematykę węgierskiej historii, problem mniejszości niemadziarskich oraz skomplikowane relacje z Habsburgami.

Na kolejnych kartach tej książki Kochanowski przedstawia dzieje rządzonej przez Franciszka Józefa i Karola monarchii węgierskiej i jej udział w I wojnie światowej. Osobiście liczyłem na trochę bardziej szczegółową narrację na ten temat, ale Autor poprzestał tylko na najważniejszych wydarzeniach i przemianach społeczno-gospodarczych. Okres po 1918 roku został opisany już nieco dokładniej:...

Camelot | 2017-03-05
Szczeżuja | 2015-09-04