rozwiń zwiń

Żelazny kostur

Okładka książki Żelazny kostur
Juraj Červenák Wydawnictwo: Erica Cykl: Bohatyr (tom 1) fantasy, science fiction
508 str. 8 godz. 28 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Bohatyr (tom 1)
Tytuł oryginału:
Ocelové žezlo
Wydawnictwo:
Erica
Data wydania:
2012-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-08-01
Liczba stron:
508
Czas czytania
8 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362329533
Tłumacz:
Ilona Lechowicz
Tagi:
bohatyr słowiaństwo ilja muromiec
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Narodziny legendy



587 33 105

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
245 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
671
71

Na półkach:

Historia opisywana w pierwszej części trylogii Červenáka dzieje się we wczesnych latach wieków średnich. Występują w niej postacie jak najbardziej istniejące naprawdę. Oczywiście fabuła jest zmyślona, jednak nie oznacza to, że nieprawdopodobna.
To, co uderza w książce, to fakt, jak we wspaniały sposób opisana jest sytuacja, w której znalazła się ówczesna Europa Wschodnia u progu roku tysięcznego. Wtedy to za pomocą religii próbowano powiększać swoje wpływy lub pomniejszać wpływy swoich przeciwników.
Tereny opisywane w książce to nie wymyślony kraj. Tak wtedy wyglądała geografia tych ziem. Mało tego, Červenák na końcu książki dodaje obszerną notę historyczną wraz z opisem miejsc, wydarzeń, legend czy postaci, które w niej występują.
Sama powieść może być świetnym uzupełnieniem poważnych publikacji historycznych traktujących o tamtych czasach.
Ukazuje również i zmusza do refleksji nad tym, że to nie religia jest źródłem tego, czy jesteśmy źli, czy dobrzy, ale to, w jaki sposób kształtuje się nasz umysł, nasza wrażliwość i w jakim duchu zostaliśmy wychowani. A może nawet nie, bo większość bohaterów książki jest właśnie na etapie zmiany swojego boga lub bogów. Zostali „ukształtowani” w zupełnie innych wierzeniach, a kolejno przyjmowali wiarę w Allaha albo chrześcijańskiego Boga.
W ciekawy sposób pokazane są sytuacje kryzysowe, w jakich znajdują się główne postacie książki. W momencie zagrożenia zapominają właściwie, któremu bogu mają zawierzyć swoje życie. Dość powiedzieć, że opisywana tam armia kijowska składała się zarówno z pogan (i to różnej maści), jak i chrześcijan (choć jeszcze w małej, wręcz mikroskopijnej skali – wszak mamy dopiero okolice roku 927 n.e.) oraz muzułmanów, niekoniecznie przekonanych w stu procentach do wiary narzucanej im przez swoich władców.
Zresztą która wiara jest prawdziwsza? Ta najstarsza? Ta najnowsza? Czy wiara „rzymska” neguje istnienie smoków? Czy hierarchowie chrześcijańscy piętnują „Harry’ego Pottera”, bo wynika to z pradawnych (ponad tysiąc lat) nauk, że wiara w czary jest zła? A może to jedynie pokłosie wprowadzania „jedynie słusznej wiary”?

Uff… Zrobiło się poważnie, a książka Juraja Červenáka ma być przede wszystkim dobrą zabawą. I jest. Poprzez zgrabnie napisaną fabułę ukazuje nam się historia niespełnionej miłości, braterstwa (nie tylko broni), nowej jakości w polityce plemion słowiańskich oraz wielkich bitew. Pomimo że wydaje się, iż akcja może być sztampowa, Červenák nagle zmienia ton i wszystko staje się jednak nieprzewidywalne. To rzadka cecha wśród pisarzy.
Zatem w książce poznamy bohatera, który bohaterem być nie powinien – przecież jest ułomny – spotkmy wielkie bitwy, wielkie interesy i wszelkiej maści biesy, strzygi, słowiańskie syreny oraz różnych magów, czarodziei, czarownice i wiedźmy... Chciałoby się powiedzieć: „Jak u Červenáka”…

więcej na dobroniak.com

Historia opisywana w pierwszej części trylogii Červenáka dzieje się we wczesnych latach wieków średnich. Występują w niej postacie jak najbardziej istniejące naprawdę. Oczywiście fabuła jest zmyślona, jednak nie oznacza to, że nieprawdopodobna.

To, co uderza w książce, to fakt, jak we wspaniały sposób opisana jest sytuacja, w której znalazła się ówczesna Europa Wschodnia u...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    406
  • Przeczytane
    312
  • Posiadam
    130
  • Fantastyka
    25
  • Ulubione
    16
  • Fantasy
    15
  • Teraz czytam
    9
  • 2013
    7
  • Domowa biblioteczka
    6
  • 2014
    6

Cytaty

Więcej
Juraj Červenák Żelazny kostur Zobacz więcej
Juraj Červenák Żelazny kostur Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także