Patologia Robbinsa

978-83-89581-92-1
W. Olszewski
medycyna patomorfologia

Okładka książki Robbins Patologia Abul K. Abbas, Jon C. Aster, Vinay Kumar
Robbins Patologia Abul K. Abbas, Jon ...

Będąc studentem trzeciego roku medycyny sam bym powiedział, że ta książka zawiera "mnóstwo niepotrzebnej wiedzy, jakie geny białka...". Mając już jakąś wiedzę kliniczną stwierdzam, że to jedna z moich najważniejszych książek na półce i znając dobrze jej treść można odnaleźć się w każdej gałęzi medycyny. Dla mnie swoista biblia, z rodzaju takich, gdzie czytanie po latach tego samego rozdziału zaczyna brzmieć jakoś bardziej prawdziwie. W dodatku w potoku męczących podręczników Robbins naprawdę przyjemnie "wchodzi". Polecam studentom medycyny. I to polecam nie kupić, ale po prostu ją przeczytać!

Nie polecam! Książka to trochę taki miks, połączenie patofizjologii z patomorfologią z dodatkiem epidemiologii oraz biochemii. A nie od dziś wiadomo, że często jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Często patomorfologia nie znajduje się w wyszczególnionych miejscach na morfologię, a w zwyczajnym tekście i odwrotnie, patofizjologia znajduje się w miejscach przeznaczonych na morfologię. Całe mnóstwo nikomu nie potrzebnej wiedzy jakie geny i białka oraz procesy molekularne odpowiadają za różne choroby. Ogółem jest mało przydatna, czasochłonna w czytaniu i jestem przekonany, że czas poświęcony na tę książkę mógł być przeznaczony znacznie lepiej na czytaniu czegoś mniejszego, ale dokładniej.

Na podręczniki akademickie powinna być osobna kategoria: nie 'chcę przeczytać', ale 'muszę przeczytać'. ;)

Piękne wydanie, gruba oprawa, mocne strony (zupełne przeciwieństwo Interny Szczeklika). Niestety ciężka jak cholera (moja waga pokazała 3,5 kg ;)).

W trakcie czytania opadły mi ręce: "dwutlenek wodoru". Co autor miał na myśli?

Inne 'hity':
- "Błona śluzowa może odzyskać całkowicie prawidłową budowę, jeżeli pacjent nie umrze z powodu choroby pierwotnej." (str. 641)
- "wygląda na to, że cokolwiek robimy w naszym życiu, co jest formą radości życia, okazuje się albo nielegalne, albo niemoralne, albo tuczące, albo nawet - co najbardziej przygnębiające - może być kancerogenne." (str. 198)
- "Kto wie, może wkrótce w reklamie w języku angielskim 'designer genes' widnieć będzie obok 'designer jeans'!" (str. 236)
- "Efektem działania tych wszystkich czynników uszkadzających jest zredukowanie glutationu (GSH) do jego utlenionej formy (GSSG),przez wytwarzanie nadtlenku wodoru." (str. 467)
- ciągłe przekręcanie wirusa Epsteina-Barr w "Ebsteina-Barr" (np. str. 507),
- mylenie 'rash' z 'rush'.

Jeszcze gdzieś było zdanie mówiące o tym, że nowotwory nie czytają podręczników do patologii.

Miłej nauki!

I jeszcze smutna komórka z mutacjami: https://scontent-b-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t1/1545088_10202162833463875_667147378_n.jpg

---

Po zaliczeniu przedmiotu stwierdziłam, że raczej nie wrócę do niej nigdy. :p
Niektórzy asystenci uważają, że kilka działów jest napisane "jakby ktoś nie wiedział o czym pisze". Ale ogólnie da się czegoś stąd nauczyć.

Nie przebrnęłam przez całość. Może nowe wydanie jest lepsze - nie wiem.

W trakcie czytania opadły mi ręce: "dwutlenek wodoru". Co autor miał na myśli?

Inne 'hity':
- "Błona śluzowa może...

obszerne, ale pomocne zarówno w patomorfologii, jak i patofizjologii.
studentom medycyny, polecam.

obszerne, ale pomocne zarówno w patomorfologii, jak i patofizjologii.
studentom medycyny, polecam.

Świetny podręcznik do patologii. Obejmuje wszystkie obszary wspolczesnej patologii m.in. patologię molekuraną czy patobiochemię. Wszystko przystępnie oraz przejrzyście zaprezentowane.

• Medycyna
  • Studia