Patologia Robbinsa

978-83-89581-92-1
medycyna, patomorfologia
zdrowie, medycyna
Marcin

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu autorów powstało kolejne wydanie podręcznika, którego pierwotny tekst został opracowany przez dr. Stanleya Robbinsa prawie 30 lat temu. Obecne wydanie, ze względu na znaczny postęp, jaki stale dokonuje się w medycynie, zwłaszcza w genetyce, zostało gruntownie poprawione, dzięki czemu zawiera liczne, dokładne i aktualne informacje z zakresu patomorfologii z elementami patologii molekularnej. Autorzy położyli szczególny nacisk na przedstawienie korelacji kliniczno-patologicznych, niezwykle istotnych dla przyszłego lekarza.
Ogromną zaletą publikacji są liczne kolorowe zdjęcia oraz niezwykle barwne, ciekawie sporządzone schematy i ryciny, szczegółowo obrazujące przedstawiane w książce zagadnienia. Ponadto wiele informacji ujęto w tabelach oraz wyodrębniono z tekstu w postaci kolorowych ramek.
Ten niezwykle przejrzysty układ graficzny umożliwia czytelnikowi zrozumienie i łatwe przyswojenie wiedzy. Publikacja skierowana jest przede wszystkim do studentów medycyny.

źródło opisu: Elsevier Urban&Partner, 2005

źródło okładki: http://www.elsevier.pl/ksiazka_medyczna/patologia-robbinsa

Buzz | 2016-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Medycyna
Przeczytana: 30 maja 2016

Nie polecam! Książka to trochę taki miks, połączenie patofizjologii z patomorfologią z dodatkiem epidemiologii oraz biochemii. A nie od dziś wiadomo, że często jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Często patomorfologia nie znajduje się w wyszczególnionych miejscach na morfologię, a w zwyczajnym tekście i odwrotnie, patofizjologia znajduje się w miejscach przeznaczonych na morfologię. Całe mnóstwo nikomu nie potrzebnej wiedzy jakie geny i białka oraz procesy molekularne odpowiadają za różne choroby. Ogółem jest mało przydatna, czasochłonna w czytaniu i jestem przekonany, że czas poświęcony na tę książkę mógł być przeznaczony znacznie lepiej na czytaniu czegoś mniejszego, ale dokładniej.

peppie | 2015-06-16
Przeczytana: 10 czerwca 2015

obszerne, ale pomocne zarówno w patomorfologii, jak i patofizjologii.
studentom medycyny, polecam.

Olga | 2013-10-02
Przeczytana: 23 lipca 2015

Na podręczniki akademickie powinna być osobna kategoria: nie 'chcę przeczytać', ale 'muszę przeczytać'. ;)

Piękne wydanie, gruba oprawa, mocne strony (zupełne przeciwieństwo Interny Szczeklika). Niestety ciężka jak cholera (moja waga pokazała 3,5 kg ;)).

W trakcie czytania opadły mi ręce: "dwutlenek wodoru". Co autor miał na myśli?

Inne 'hity':
- "Błona śluzowa może odzyskać całkowicie prawidłową budowę, jeżeli pacjent nie umrze z powodu choroby pierwotnej." (str. 641)
- "wygląda na to, że cokolwiek robimy w naszym życiu, co jest formą radości życia, okazuje się albo nielegalne, albo niemoralne, albo tuczące, albo nawet - co najbardziej przygnębiające - może być kancerogenne." (str. 198)
- "Kto wie, może wkrótce w reklamie w języku angielskim 'designer genes' widnieć będzie obok 'designer jeans'!" (str. 236)
- "Efektem działania tych wszystkich czynników uszkadzających jest zredukowanie glutationu (GSH) do jego utlenionej formy (GSSG), przez wytwarzanie nadtlenku wodoru."...