Emisariusz Jur

Wydawnictwo: Interim, Polski Dom Wydawniczy
Emisariusz Jur
83-7043-025-2
Patryk Szulc

Rolę kurierów z Warszawy odegrało około trzydziestu osób. Niektóre z nich ogłosiły już swe wspomnienia. Na pierwszym miejscu stawiam wśród nich książkę Lerskiego, a to z powodu służebnego stosunku do spraw publicznych, większego zajęcia się rolą innych osób niż własną, bogactwem informacji jakie zawiera i fascynującej atmosfery bijącej z jej kart. (...) Jego dzieło ponadto jest prawdziwą kroniką lat wojny i okupacji, skarbnicą nazwisk i encyklopedią wydarzeń w wielu wypadkach osłoniętych dotychczas tajemnicą. Dla przyszłych historyków będzie ono nieocenionym źródłem informacji.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Interim

źródło okładki: fot. własna

Imachuemanch | 2013-08-12

Świadectwo uczestnika walki podziemnej, jednego z emisariuszy, tytułowego "Jura". Książkę czyta się jak dobrą powieść wojenną. Lecz to oparta na prawdziwych przeżyciach historia konkretnego człowieka, który oprócz świadectwa osobistego, daje również świadectwo historyczne odnośnie polskich stronnictw politycznych na emigracji i w kraju. Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem okupacji i II Wojny.