Granica

Cykl: Biblioteka Narodowa (tom 204)
Wydawnictwo: Greg
1 028
powieść psychologiczna
klasyka
Labyrinthe

Na pozór prosta historia. On i ona – oboje z dobrego domu, żyjący w niewielkim miasteczku, obracający się w wytwornych towarzystwach, na salonach, w pięknych strojach. Polowania, herbatki, konwencjonalne spotkania, przy których kurtuazyjne konwersacje. Romans z chłopką jako niewygodna acz przecież powszechna podszewka tego małomiasteczkowego życia. Na pozór nic się nie dzieje. Na pozór.

Historia, jakich zapewne było tysiące, posłużyła Nałkowskiej do przekazania bardzo trudnej prawdy. W tragicznej w swym finale powieści ukazuje ona granice ludzkiej moralności, wytrzymałości psychicznej, granice człowieczeństwa, skłaniając do dyskusji i refleksji. Nic w tej powieści nie jest jednoznaczne, nic nie pozostaje bez konsekwencji. Doskonała powieść psychologiczna należąca do klasyki polskiego powieściopisarstwa.

Serdecznie polecamy!

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

Opinie czytelników (22000)
książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

UWAGA!! POWRACAM DO „GRANICY” NIE DLA PUNKTÓW, BO ICH 69 DOSTAŁEM, LECZ DLA WYKAZANIA KLĘSKI POLSKIEGO SYSTEMU EDUKACJI I BRAKU KWALIFIKACJI NAUCZYCIELI
Świadczy o tym wynik na LC: 5,81 (12345 ocen i 433 opinie). Najpierw moja dotychczasowa notka, krótka, bo nie pomyślałem, że to wybitne dzieło może zostać tak „zgnojone”.

„Wydana w 1936, nagradzana, stała się prezentem dla propagandzistów komunistycznych i doskonale służyła, jako przymusowa lektura szkolna, do indoktrynacji uczniów o wyższości socjalizmu nad stosunkami społecznymi w Polsce przedwojennej. A, że Nałkowska była jak najbardziej dyspozycyjna wobec władz reżimowych, to ten sanacyjny produkt nagrodzili ponownie w 1953 roku.
Maturalną klasę zaliczało się na dwóch książkach: „Granicy” i „Niemcach” Kruczkowskiego. Posługiwałem się nią w 1960 roku, pisałem na próbnej maturze o p o t r ó j n y m znaczeniu ...

kajsa | 2017-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Znakomita powieść analizująca nasze decyzje i postawy wynikające
z różnorodnych uwarunkowań,często niezależnych od nas.Trudno nie zgodzić się z Zenonem Ziembiewiczem, że:"Jest się takim,jak myślą ludzie,nie jak myślimy o sobie my,jest się takim,jak miejsce, w którym się jest."
Dużo w nas z kameleonów przystosowujących się do otoczenia i sytuacji,co najlepiej obrazują współczesne czasy.

ChicaDeAyer | 2014-07-22
Przeczytana: 2011 rok

Czytanie szkolnych lektur nigdy nie było dla mnie zajęciem problematycznym. Ba, często wręcz nie rozumiałam moich rówieśników narzekających na przymus zapoznawania się z dziełami rodzimymi i zagranicznymi, stanowiącymi kamień milowy w dziejach literatury. Jednakże tego określenia nie mogę użyć w stosunku do ocenianej obecnie 'Granicy' Zofii Nałkowskiej.

Została ona wciśnięta do kanonu chyba tylko dlatego, by znalazł się w nim polski przykład literatury psychologicznej, bo większych wartości ona za sobą nie niesie. By wyinterpretować z niej esencję, którą wskazuje tytuł, trzeba się mocna nagimnastykować i przebić przez historię rodem z taniego romansu.

'Medaliony'tejże autorki to znacznie bardziej ciekawa pozycja i moim zdaniem bardziej zasługująca na miejsce na liście lektur obowiązkowych.

Arek | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Powieść "Granica" ku rozpaczy młodych pokoleń stała się lekturą obowiązkową. Na mnie również wywarła złe wrażenie. Autorka przeskakuje z tematu na temat co wywołuje chaos i nie mamy chęci czytać dalszej części tych wypocin. Niestety nie mam zbyt wielu refleksji na temat tejże książki gdyż ją tylko napocząłem a streszczeń lektur na rynku jest mnóstwo. Dlaczego więc po nie, nie sięgać. W każdym razie o wiele bardziej zalecałbym sięgnięcie po tak dawniej zwanego bryka niż pożyczanie z bibliloteki tej lektury. Zostawmy ją tym ambitnym koleżankom i kolegom.

Danway | 2011-12-20
Przeczytana: 2000 rok

Powieść psychologiczna, mająca podwójne dno... Ta niesamowita powieść Zofii Nałkowskiej zmusza do refleksji... W książce tej nic nie jest tak jednoznaczne jakby się mogło z początku wydawać...

Głównym bohaterem jest Zenon Ziembiewicz, młody inteligent pochodzenia ziemiańskiego, który rozpoczyna karierę polityczną prowadzącą go na szczyt... Lecz za nim podąża cień minionych wydarzeń oraz sumienie ciągle przekraczanych norm moralnych... Po raz kolejny możemy się przekonać, że decyzje i czyny nigdy nie pozostają bez konsekwencji... Wcześniej czy później one nas doganiają i uderzają w najmniej oczekiwanym momencie... Tak właśnie było z Zenonem, którego konsekwencje wcześniejszych czynów strąciły go z piedestału...

Nie jest to utwór łatwy, ale posiadający sporo treści, obok której trudno przejść obojętnie... Zdecydowanie polecam, mimo, że to lektura... Należy jednak pamiętać nie wszystko co zwie się lekturą jest złe i należy omijać to szerokim łukiem...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Granica” to powieść Zofii Nałkowskiej, która została wydana w 1935 roku. Opowiada ona o życiu Zenona Zieniewicza, który jest głównym bohaterem utworu. Oprócz niego znaczącymi postaciami w powieści są dwie kobiety – Justyna Bogutówna i Elżbieta Biecka. Powieść ma tytuł wieloznaczny. Porusza kwestię przekraczania granic moralnych, społecznych, psychologicznych i filozoficznych.
Te granice w szczególności przekraczał główny bohater. Dopuścił się on romansu z dziewczyną, pochodzącą z niższej klasy społecznej. Uwiódł ją, a kiedy zaszła w ciążę, zmusił do usunięcia dziecka. Jest to moment kulminacyjny powieści, gdyż od niego tak naprawdę wszystko się zaczyna. Zenon żeni się z Elżbietą, natomiast Justyna przechodzi bardzo ciężki okres w swoim życiu. Zabieg aborcji odcisnął na jej psychice tak silne piętno, że dziewczyna popadła w obłęd. W swoje problemy, chcąc nie chcąc, zaangażowała Ziembiewiczów.
Oboje starali się jej pomóc, ale dla dziewczyny nie było już ratunku. Nikt z tej trójki...

Emsi | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: grudzień 2013

Jedna z lepszych lektur, nie zanudza patriotyzmem, rewolucją, czy Polską i polskością. Mówi o bardziej przyziemnych kwestiach, ale jakże ważnych - o wpływie domu rodzinnego na postępowanie w życiu dorosłym, o przekraczaniu granic moralnych mimo wcześniejszych obietnic, że będzie się tego unikać, o powielaniu schematów oraz ukazuje miłosny trójkąt. Daje do myślenia.

Jarmo | 2011-05-04

Nigdy nie zrozumiem dlaczego "Granica" jest w kanonie lektur. Lektury powinny sobą prezentować wartości patriotyczne, wartości, które pomagają kształtować młodych ludzi w odpowiednim kierunku itd. Powinny być to dzieła przełomowe, takie które każdy uczeń powinien znać. Granica do takich nie należy.
Pod bardzo fajną przykrywką okresu międzywojennego schowana jest szmira prezentująca to co "najlepsze" w harlekinach...

Kasia | 2010-08-08
Przeczytana: 2001 rok

Straszne było dla mnie przebrnięcie przez tę lekturę. Kazali przeczytać, to przeczytałam. Ale pamiętam, że na tamtą chwilę było mi strasznie ciężko przez "Granicę" przebrnąć. W liceum wydawało mi się to zwykłym romansidłem i do tego z dziwnymi bohaterami. Nawet śmiałam się, że "Granica" stworzyła dla mnie granicę tego, co jestem w stanie przeczytać.

Jestem ciekawa, czy po przeczytaniu tej lektury teraz miałabym takie same odczucia?

FannyBrawne | 2017-11-15

Prezydent miasta Zenon Ziembiewicz popełnił samobójstwo po oblaniu kwasem przez nieznaną nikomu Justynę Bogutównę. Tak zaczyna się ,,Granica” Zofii Nałkowskiej. Co doprowadziło do tego tragicznego wydarzenia? Aby poznać motywy Justyny i dowiedzieć się, że życie Zenona wcale nie było takie idealne i przykładne, cofamy się w przeszłość. Okazuje się, że córka kucharki Justyna była kiedyś kochanką wykształconego i należącego do towarzystwa Zenona. Po wyjeździe z wiejskiego majątku do Warszawy Ziembiewicz spotyka swoją ,,szczeniacką” miłość Elżbietę, dawne uczucie odżywa i młodzi planują ślub. Zenon jest święcie przekonany, że już nigdy nie spotka Justyny. Ona jednak znów pojawia się w jego życiu. Gdy Zenon planuje wspólną przyszłość z Elżbietą, nieświadoma nielojalności kochanka Justyna oznajmia, że jest w ciąży.

Czy to płytkie romansidło? Tylko z pozoru. Nałkowska bierze na warsztat znany schemat, ale przedstawia go w inny sposób. Już sam fakt, że zakończenie tego miłosnego trójkąta...

zobacz kolejne z 21990