50 teorii sztuki, które powinieneś znać

Okładka książki 50 teorii sztuki, które powinieneś znać Susie Hodge
Okładka książki 50 teorii sztuki, które powinieneś znać
Susie Hodge Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: 50 Teorii w Pigułce sztuka
sztuka
50 Teorii w Pigułce
50 Art Ideas You Really Need to Know
Wydawnictwo Naukowe PWN
2012-01-01
2012-01-01
Anna Klingofer
sztuka 50 teorii malarstwo rzeźbiarstwo artyści da vinci leonrado na vinci

2082

Dokonując oceny tej książki nie można tracić z oczu celu dla jakiego została napisana. Cykl „ 50 teorii (...) które powinieneś znać” z całą pewnością nie jest przeznaczony dla osób pragnących dogłębnie poznać temat . Lektura tomu traktującego o teoriach w sztuce pozwala na poznanie/przypomnienie sobie chronologicznie przedstawionych prądów w sztuce / przede wszystkim w malarstwie/ jakie wyłaniały się na przestrzeni wieków. Autorka krótko przedstawia podstawowe cechy charakterystyczne dla danego nurtu sztuki, a także wskazuje na wpływ przemian społeczno-politycznych na powstawanie nowych teorii w sztuce. Próba przedstawienia historii sztuki na około 200 stronach to tak jakby próbować opisać historię świata na tyluż stronach. Siłą rzeczy pozycja ta musi być potraktowana tylko jako próba przedstawienia katalogu najważniejszych teorii sztuki, których znajomość ułatwi ewentualne dalsze pogłębianie tematu jako całości, bądź też tylko wybranych zagadnień. Natomiast ogromnym minusem jest dla mnie szata graficzna. Książka, w której tyle pisze się o obrazach, barwach, światłach i cieniach została okraszona wyłącznie stosunkowo nielicznymi czarno-białymi zdjęciami dzieł sztuki. To według mnie zupełnie przekreśla ideę leżącą u podstaw wydania omawianej pozycji. Osobiście czytałam posiłkując się internetem, ale chyba nie o to chodziło?

Świetne kompendium wiedzy na temat sztuki w tak zwanej pigułce.
Autorka przeprowadza czytelnika przez wszystkie okresy i style w sztuce od prehistorii do XXI wieku.
Opisuje najważniejsze i charakterystyczne dzieła oraz artystów w sposób przejrzysty i skrótowy ujmując wszystkie najważniejsze na ich temat informacje.
Sztuka jest z nami od zawsze, a Historia Sztuki jest długa i często niezrozumiała, a tutaj autorka wyjaśnia wszystkie potrzebne różnice pomiędzy poszczególnymi epokami i stylami w sposób zrozumiały dla każdego.
Czyta się z ciekawością i szybko.
Rozdziały są ani za długie ani za krótkie.
Wszystko to po to aby każdy mógł prawidłowo interpretować okresy w sztuce i dzieła oraz poznać najważniejszych artystów i przede wszystkim uniknąć towarzyskich gaf! ;) :)

Polecam.

Świetne kompendium wiedzy na temat sztuki w tak zwanej pigułce.
Sztuka jest z nami od zawsze, a Historia Sztuki jest...

Książka tak wybitnie niepotrzebna, że aż przykro. Z jednej strony rozumiem konwencję itd. dlatego ta stosunkowo wysoka ocena, z drugiej... naprawdę ciężko stwierdzić komu tego typu publikacja mogłaby się przydać.

Ujęcie najważniejszych zagadnień z zakresu sztuki w jednej książce to z pewnością trudne zadanie - zwłaszcza, gdy książka ma odgórnie narzucony niewielki format (pozycja jest częścią serii „50 teorii w pigułce” – m.in. o filozofii, czy fizyce),więc być może autorce należą się brawa, że w ogóle postanowiła się zadania takiego podjąć. Inna sprawa – i o tym szerzej, że moim zdaniem nie do końca z nim sobie poradziła.
Przede wszystkim eseje opracowane zostały na tyle skrótowo, że nieraz ani trochę nie przybliżały istoty zagadnienia (na przykład rozdział poświęcony sztuce starożytnej Grecji na zaledwie dwie strony, przy czym tekst wydrukowany został stosunkowo dużymi literami i dodatkowo w całość wkomponowano fotografie – nie wierzę, że taki materiał komukolwiek może przybliżyć lub chociaż jasno wprowadzić w tak szerokie zagadnienie). Co rozdział dużej ilości frazesów towarzyszyła niewielka ilość przykładów, a jeśli już jakieś na poparcie swoich tez Autorka podawała, z reguły nie zostawały one zilustrowane - a brak ilustracji w książce o sztuce to kwestia dość osobliwa. Jeszcze jedną rzeczą, która przeszkadzała mi szczególnie, to „sprzedawanie” przez panią Hodge informacji jeśli nie błędnych, to na pewno nie do końca potwierdzonych (na przykład w pierwszym rozdziale wspomina, że ludzie pierwotni świetnie radzili sobie z perspektywą, co jest kompletną bzdurą – jeśli można mówić o jakiejkolwiek perspektywie w tamtych czasach, to chyba tylko intuicyjnej) - i to w sporych ilościach.

Szczerze mówiąc nie wiem, z myślą o jakiej grupie czytelników została napisana ta książka – zagadnienia potraktowane są zbyt lakonicznie, by odnalazł w niej coś wartościowego czytelnik już wcześniej „romansujący” ze sztuką i na tyle ogólnikowo, że nie wyjaśnia ona zbyt wiele zupełnemu laikowi.

W dodatku ten opis na odwrocie książki, który od razu powinien dać mi do myślenia: „Jak odróżnić Moneta od Mondriana”. Naprawdę? Naprawdę dopiero ta książka nauczy czytelnika jak odróżniać impresjonistyczne widoki Moneta od zupełnie abstrakcyjnych form Mondriana? Być może to miał być fajny chwyt, być może miał pokazać, że Autorka rzeczywiście opisała wszystko całkowicie od podstaw, ja jednak odebrałam ten zabieg raczej jako robienie z czytelnika wariata. I chyba rzeczywiście podobnie się czułam podczas lektury tej książki.

Nie jest to wyczerpująca pozycja, ale stanowi dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań (dla mnie osobiście stanowiła przyzwoite uzupełnienie "MBC" Łysiaka, który zakończył swoją serię przed impresjonizmem). Prezentuje najważniejsze kierunki od czasów prehistorycznych aż do teraźniejszości, z wyraźnym akcentem na współczesność - wiek XX i XXI to równo połowa książki. W poszczególnych rozdziałach krótko i treściwie opisano charakterystykę omawianych nurtów i wrzucono sporo nazwisk artystów oraz niewielkie kalendaria. To, co mnie negatywnie zaskoczyło, to mała ilość obrazków (maksimum to jeden na rozdział, a niektóre rozdziały nie mają ich wcale),co w innych przypadkach nie byłoby istotnym kryterium oceny, ale w książce o sztuce przeszkadza i dziwi. Skończyło się na tym, że czytałam z telefonem pod ręką... a czytać w ten sposób zdecydowanie nie lubię.

fantastyczne dla laików

fantastyczne dla laików