50 teorii sztuki, które powinieneś znać

Tłumaczenie: Anna Klingofer
Seria: 50 Teorii w Pigułce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
50 Art Ideas You Really Need to Know
sztuka
IronWoman

Jak odróżnić Moneta od Mondriana? Dlaczego Leonardo da Vinci pozostawił tak wiele nieukończonych projektów? Jak narodził się francuski manieryzm? Dlaczego Napoleon nakazał malarzom, aby rzadziej sięgali po tematykę starożytnego Rzymu? Oszałamiający korowód obrazów, rzeźb i nazwisk artystów trudnych do przyporządkowania i oceny sprawia, że zwiedzanie galerii niejednego przyprawia o zawrót...

Jak odróżnić Moneta od Mondriana?
Dlaczego Leonardo da Vinci pozostawił tak wiele nieukończonych projektów?
Jak narodził się francuski manieryzm?

Oszałamiający korowód obrazów, rzeźb i nazwisk artystów trudnych do przyporządkowania i oceny sprawia, że zwiedzanie galerii niejednego przyprawia o zawrót głowy. 50 krótkich i niezwykle wciągających esejów to doskonałe wprowadzenie do świata sztuki.

50 opisanych tu teorii odkrywa przed czytelnikiem m.in. tajniki złotego wieku, malarstwa holenderskiego i arcydzieł starożytnego Egiptu. Prezentuje też najistotniejsze nurty artystyczne, takie jak: minimalizm, surrealizm, pop-art czy sztukę nowych mediów. Autorka odsłania kulisy powstawania happeningu Bed-In Johna Lennona i Yoko Ono, zdradza tajemnice różnic między malarstwem Picassa i Grisa, objaśnia, co znajduje się na słynnym obrazie Krzyk.

Sztuka jest fascynująca! Ta książka pomoże Ci ją interpretować i uniknąć towarzyskich gaf.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/155047/50-teorii-...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/155047/50-teorii-...»

Świetne kompendium wiedzy na temat sztuki w tak zwanej pigułce.
Autorka przeprowadza czytelnika przez wszystkie okresy i style w sztuce od prehistorii do XXI wieku.
Opisuje najważniejsze i charakterystyczne dzieła oraz artystów w sposób przejrzysty i skrótowy ujmując wszystkie najważniejsze na ich temat informacje.
Sztuka jest z nami od zawsze, a Historia Sztuki jest długa i często niezrozumiała, a tutaj autorka wyjaśnia wszystkie potrzebne różnice pomiędzy poszczególnymi epokami i stylami w sposób zrozumiały dla każdego.
Czyta się z ciekawością i szybko.
Rozdziały są ani za długie ani za krótkie.
Wszystko to po to aby każdy mógł prawidłowo interpretować okresy w sztuce i dzieła oraz poznać najważniejszych artystów i przede wszystkim uniknąć towarzyskich gaf! ;) :)

Polecam.

Mariusz Brząkalik | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Książka tak wybitnie niepotrzebna, że aż przykro. Z jednej strony rozumiem konwencję itd. dlatego ta stosunkowo wysoka ocena, z drugiej... naprawdę ciężko stwierdzić komu tego typu publikacja mogłaby się przydać.

Ispirazione | 2016-03-23
Na półkach: Przeczytane, Sztuka
Przeczytana: 23 marca 2016

Ujęcie najważniejszych zagadnień z zakresu sztuki w jednej książce to z pewnością trudne zadanie - zwłaszcza, gdy książka ma odgórnie narzucony niewielki format (pozycja jest częścią serii „50 teorii w pigułce” – m.in. o filozofii, czy fizyce), więc być może autorce należą się brawa, że w ogóle postanowiła się zadania takiego podjąć. Inna sprawa – i o tym szerzej, że moim zdaniem nie do końca z nim sobie poradziła.
Przede wszystkim eseje opracowane zostały na tyle skrótowo, że nieraz ani trochę nie przybliżały istoty zagadnienia (na przykład rozdział poświęcony sztuce starożytnej Grecji na zaledwie dwie strony, przy czym tekst wydrukowany został stosunkowo dużymi literami i dodatkowo w całość wkomponowano fotografie – nie wierzę, że taki materiał komukolwiek może przybliżyć lub chociaż jasno wprowadzić w tak szerokie zagadnienie). Co rozdział dużej ilości frazesów towarzyszyła niewielka ilość przykładów, a jeśli już jakieś na poparcie swoich tez Autorka podawała, z reguły nie...

Idan | 2015-09-09
Przeczytana: 08 września 2015

Nie jest to wyczerpująca pozycja, ale stanowi dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań (dla mnie osobiście stanowiła przyzwoite uzupełnienie "MBC" Łysiaka, który zakończył swoją serię przed impresjonizmem). Prezentuje najważniejsze kierunki od czasów prehistorycznych aż do teraźniejszości, z wyraźnym akcentem na współczesność - wiek XX i XXI to równo połowa książki. W poszczególnych rozdziałach krótko i treściwie opisano charakterystykę omawianych nurtów i wrzucono sporo nazwisk artystów oraz niewielkie kalendaria. To, co mnie negatywnie zaskoczyło, to mała ilość obrazków (maksimum to jeden na rozdział, a niektóre rozdziały nie mają ich wcale), co w innych przypadkach nie byłoby istotnym kryterium oceny, ale w książce o sztuce przeszkadza i dziwi. Skończyło się na tym, że czytałam z telefonem pod ręką... a czytać w ten sposób zdecydowanie nie lubię.

Zuza Barc | 2013-11-19

fantastyczne dla laików