Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce

sztuka
Raptozaur

Hari_Seldon | 2018-11-27
Przeczytana: 10 października 2018

Obraz polskiego rynku komiksowego z 2012 r. Autor prowadzi tu rozmowy z osobami związanymi z komiksami w Polsce. Nie są to jednak wyłącznie twórcy – znajdzie się też miejsce dla badaczy komiksu, kolekcjonera czy kuratora wystawy.

Obecnie w Polsce przeżywamy swego rodzaju renesans komiksu. Jest miejsce zarówno dla amerykańskiego komiksu głównonurtowego, frankofońskich sensacji czy komiksów artystycznych. Jednakże jeszcze nie tak dawno tak nie było. Omawiana tu książka zabiera współczesnego czytelnika na podróż w tę niedaleką przeszłość.

Spojrzenie na zjawisko komiksu w Polsce jest bardzo pesymistyczne. Mało kto widzi jakieś szanse na jego rozwój i zwiększenie popularności. Na dodatek sami twórcy bardzo negatywnie postrzegają wszelkie imprezy komiksowe, gdzie tamtejsze środowisko według nich jest bardzo zamknięte i konserwatywne. Przy tym szczególnie smutne są wypowiedzi kobiet uważających, że osoby ze społeczności komiksowej są niechętne artystkom komiksowym. Obserwując obecne...

Co z tym gettem, czyli komiks a sprawa polska

Wiadomo doskonale, że choć większość uważa komiksy za formę właściwą dla dzieci, to akurat komiksów dziecięcych jest u nas jak na lekarstwo: tłumaczy się malutko, a już rodzima produkcja – leży zupełnie.