W trosce o człowieczeństwo. Klasyczna obrona reformy kształcenia ogólnego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji TWP we Wrocławiu
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-89518-64-4
uniwersytet, edukacja, szkoła, wyższa
filozofia, etyka
Daniel

Dwadzieścia lat temu ukazała się głośna książka Allana Blooma CIosing American Mind (jej polski przekład został opublikowany dziesięć lat później pod tytułem Umysł zamknięty), która wywołała w USA niezwykle żywą dyskusję, a w środowiskach intelektualnej prawicy stała się od razu książką kultową, była bowiem wyjątkowo ostrą i błyskotliwą krytyką wszystkiego, czego we współczesnej kulturze umysłowej środowiska te najbardziej nie lubią. Pierwszą i jedną z najgwałtowniejszych reakcji krytycznych na publikację Blooma była jej recenzja zamieszczona w listopadzie 1987 roku na łamach "The New York Review of Books" przez ówczesną profesor filozofii, filologii klasycznej i literatury porównawczej Brown University Martę Nussbaum. Nie zostawiła ona na autorze suchej nitki, zasadniczo kwestionując zarówno jego diagnozę istniejącego w środowiskach akademickich stanu rzeczy, jak i program naprawczy.
Okoliczność ta nie byłaby warta wzmianki, gdyby nie to, że autorka recenzji stała się wkrótce nie byle kim (parę lat temu "New Statesman" umieścił ją na liście dwunastu najbardziej wpływowych myślicieli współczesnych), a jej pierwsza przetłumaczona na polski książka, którą czytelnik ma właśnie przed sobą, jest w istocie książką na ten sam temat, co wspomniana książka Blooma. Ten tematto szkolnictwo wyższe, duch, jaki powinien je przenikać, i misja, jaką ma ono do spełnienia we współczesnym społeczeństwie.

źródło opisu: Przedmowa Jerzego Szackiego

źródło okładki: Merlin

lolipop13 | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Nie jest mi łatwo ocenić tę książkę, już choćby dlatego, że miałam do niej dwa podejścia, gdyż zniechęciła się w trakcie do dalszej lektury. Książka o szkolnictwie wyższym, jego duchu i misji nie jest szybką lekturą na letnie wieczory. Napisana językiem naukowym bywa miejscami trudna (chociaż odniosłam wrażenie, że wstęp Szackiego jest jeszcze trudniejszy do przebrnięcia). Dystans od ukończenia przeze mnie studiów też nie ułatwiał lektury, wyszłam z wprawy w czytaniu tekstów naukowych.

Książka porusza ciekawą tematykę związaną z edukacją na poziomie akademickim. Autorka broni idei humanistycznego kształcenia w duchu sokratejskim we współczesnym świecie, podkreślając, że także na kierunkach ścisłych ważne jest nauczanie filozofii czy innych przedmiotów związanych na przykład z kulturoznawstwem. Opisując przykłady różnych zajęć na amerykańskich uniwersytetach, autorka rysuje wizję świata, w którym bardzo ważne jest zdobywanie wiedzy o innych kulturach, prowadzące do ich lepszego...