55 skarbów Polski

978-83-213-4745-5
sztuka-historia, sztuka-zbiory
sztuka
Abdita

Skarby to budynki, przedmioty, wizerunki, a także miejsca i krajobrazy, które z racji swego historycznego znaczenia dla narodowej tożsamości oraz płynącej z nich mocy symbolicznej, wreszcie artyzmu wykonania - określamy jako bezcenne. Często olśniewają bogactwem, ale bywają też niepozorne, jak szczątki świętych, dla których złote relikwiarze są zaledwie oprawą. W roku 55-lecia istnienia...

W roku 55-lecia istnienia Wydawnictwa Arkady znakomita znawczyni polskiej sztuki profesor Maria Poprzęcka album 55 polskich skarbów. Od włóczni świętego Maurycego, poprzez Drzwi Gnieźnieńskie, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, kaplicę pod wezwaniem św. Trójcy na zamku w Lublinie, arrasy wawelskie, Niobe z Nieborowa, „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, skarb ze Środy Śląskiej aż po tryptyk Jacka Malczewskiego „Idź nad strumienie…” - poznajemy miejsca najbliższe sercu każdego Polaka, najcenniejsze dzieła sztuki w naszym kraju

źródło opisu: www.arkady.eu

źródło okładki: www.arkady.eu

Abdita | 2013-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Na pozór wydawałoby się, że to typowa jubileuszowa pozycja. 50-lecie wydawnictwa więc wydajmy ładnie jakiś album, ładne zdjęcia, krótki opis i mamy jednocześnie dobrą pozycję prezentową. Także dla obcokrajowców bo to rzecz dwujęzyczna.

Nic bardziej mylnego. Profesor Poprzęcka nie pisze błahych tekstów. Po przejrzeniu kilku pierwszych pozycji (zakładam, czytanie „po kolei”) widać, że te króciutkie, często kilkuzdaniowe opisy, czasem na pół strony, składają się powoli na niezmiernie ciekawy esej. O tym co w Polsce z tytułowych skarbów mamy ale przede wszystkim skąd mamy, dlaczego to a nie co innego i dlaczego tak mało, co jest dla nas Polaków ważne, jak powstawały kolekcje, kto je tworzył i cała masa jeszcze innych poruszonych tu tematów. Dobór skarbów też ciekawy - jest oczywiście malarstwo, ale wcale nie tylko dawne, są przykłady rzemiosła, tkanin, rzeźby, są i dzieła bardzo współczesne.

Piękny, gęsty tekst, rozłożony na wiele stron przyjemnego oglądania. Tyle różnych wątków,...

Rozzzi | 2017-07-14
Paulina | 2016-12-05