Zgłosuj na książki roku 2017

Osoba i uczucia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zadania współczesnej metafizyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
978-83-60144-34-3
filozofia i etyka
Revenga

W książce zamieszczono 33 teksty m.in. wykładów i komunikatów wygłoszonych podczas XII Międzynarodowego Sympozjum Metafizycznego (Lublin 10 XII 2009). Przedmiotem rozważań są uczucia rozważane w kontekście bytowej struktury człowieka. Niezwykle bogaty materiał zgromadzony w książce ukazuje m.in. miejsce i rolę uczuć w działaniu ludzkim, oryginalność i aktualność Tomaszowej klasyfikacji uczuć, psychologię uczuć, naturę uczuć pożądliwych i gniewliwych. Oprócz realistycznego rozumienia uczuć przedstawiono również inne filozoficzne interpretacje, które mogą prowadzić do ich redukcji lub absolutyzacji. Kolejnym ważnym zagadnieniem podejmowanym w książce jest problem wychowania (sublimacji) uczuć, które - poddane pod kierownictwo rozumu i woli - stają się mocami prawdziwie ludzkiego działania. Praca Osoba i uczucia wypełnia lukę we współczesnej literaturze antropologiczno-filozoficznej, nie tylko polskiej ale i zagranicznej, stanowiąc unikatowy materiał do dalszych analiz i przemyśleń.

źródło opisu: http://www.ptta.pl/index.php?id=publ_zadwspmet&lang=pl

źródło okładki: http://www.ptta.pl/index.php?id=publ_zadwspmet&lang=pl