Zgłosuj na książki roku 2017

Bogowie, magowie i nafta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historia
Algoforos

Balansując ustawicznie na pograniczu eseistyki filozoficznej i barwnego reportażu autor prowadzi czytelnika wprawną ręką wtajemniczonego po dawnej Persji i dzisiejszym Iranie i co chwila zrywa przed jego zdumionymi oczyma coraz to inną zasłonę z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Ta pasjonująca wędrówka w czasie i przestrzeni, po raju Zaratusztry i Allacha, po tropach wielkich proroków aż po Mahometa i Baba, po szlakach sławnych wodzów i polityków, od Cyrusa, Dariusza, Kserksesa i Aleksandra Wielkiego po Mohammada Rezy Pahlawi, przez niezmierzone przestrzenie Bliskiego Wschodu aż po Afrykę, przez zapadłe wsie i słynne miasta, po świątyniach, haremach, pałacach królewskich i bazarach, uczy rozumieć złożoność i specyfikę procesów społecznych w tym kraju, uczy dostrzegać w ruchach religijnych swoiste dla Wschodu formy walki o władzę i o demokratyzację życia społecznego.

źródło opisu: obwoluta książki

Elevander | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Bardzo specyficzna i trudna do oceny książka. Kazimierz Sidor, poseł PRL w Teheranie w latach 1957-60, zarysował w niej przyjąwszy formę eseju historię i kulturę Iranu. Poruszył bardzo wiele tematów w jakiś sposób powiązanych z problematyką irańską. Miejscami pisze więcej o historii, miejscami o religii (można tu wymienić zwłaszcza wyjątkowo długi passus o powstaniu islamu, Mahomecie i... jego żonach). Dużo miejsca poświęca najbardziej mnie interesującemu okresowi przedmuzułmańskiemu, ale... popełnia masę błędów, zwłaszcza w onomastyce, gdy wypowiada się na tematy starożytne. Tworzy własnych cesarzy rzymskich, błędnie datuje wojny etc.

A przecież nie sposób Sidorowi odmówić pewnego oczytania. Dowodem bibliografia, która obejmuje nie tak małą liczbę pozycji. Szkoda, że nie podjął tematyki partyjskiej, ale oczywiście w tego typu publikacji nie mogę tego potraktować w kategorii zarzutu. Jako człowiek nowej władzy musi Autor w wielu miejscach udowadniać negatywne cechy ustroju...

Marek | 2015-03-29
Przeczytana: 28 marca 2015

Świetna, wciągająca książka opisująca historię i rozwój wszystkich religii Iranu wzbogacona o wzmianki czysto historyczne i podróżnicze. Te ostatnie są szczególnym smaczkiem książki gdyż pisane 50 lat temu opisują całkiem inną sytuację polityczną tego państwa, co naprawdę jest wielkim atutem.

Mateusz | 2017-12-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia