Zagadki szachowe Sherlocka Holmesa

Tłumaczenie: Anna Wójtowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zagadki logiczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The chess mysteries of Sherlock Holmes
83-05-13042-8

Książka jest pierwszym polskim wydaniem zagadek szachowych Sherlocka Holmesa. Czytelnik znajdzie w niej pięćdziesiąt problemów z dziedziny logiki szachów. Ich niezwykłość polega na tym, że w przeciwieństwie do klasycznych problemów szachowych, chodzi w nich o odtworzenie wcześniej wykonanych ruchów, czyli wydedukowanie historii danej pozycji. Tego rodzaju rozumowanie nazwał autor analizą wsteczną. (...) Zawarte w książce problemy mogą stanowić elementy testu sprawności myślowej dla osób, które muszą podejmować złożone decyzje w realnym świecie. Zamieszczone na końcu niezwykle jasne i przejrzyste rozwiązania pokazują kolejne kroki w przeprowadzonym rozumowaniu.

źródło opisu: Książka i Wiedza , 1999

źródło okładki: Książka i Wiedza , 1999

Łukasz Janka | 2014-07-14
Przeczytana: 2014 rok

Rewelacyjna książka dla każdego kto lubi grać w szachy. Świetna innowacja dla kogoś kto zawsze przewidywał ruchy "do przodu", analiza wsteczna wpleciona przez autora bardzo zręcznie w fabułę co uatrakcyjnia jej czytanie. Polecam rozwiązywać problemy samodzielnie (chociaż proste nie są) rozwija to nie tylko umiejętności gry w szachy, ale także dedukcji i łączenia faktów.

gagda | 2018-03-05
Przeczytana: 16 kwietnia 1997