Kadisz za Rozełe

Wydawnictwo: Poligraf
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sztuka
Jaga

Nie wiemy, co skłoniło Cię do sięgnięcia po tę książeczkę. Może to zasłyszane już kiedyś obce słowo w tytule, może charakterystyczne sylwetki ludzi na ilustracjach. Jeszcze do lat czterdziestych ubiegłego wieku takie postacie wypełniały ulice i place, bazary i pasaże handlowe polskich miast i miasteczek nim druga wojna światowa przyniosła ich zagładę. Ci, którzy przetrwali nigdy nie odbudowali swoich społeczności, nigdy nie odtworzyli tamtych klimatów, nigdy i nigdzie nie zrobiło się jak przed wojną. Nigdzie w Polsce! Nigdzie w Europie!
Wyrzeźbione w glinie przez Tadeusza Zomera, malowane przez Jego żonę Teresę niewielkie figurki przedstawiające charakterystyczne typy żydowskie stają się świadectwem historii dla pamiętających czasy II RP i prehistorii dla pokoleń powojennych. Jakbyśmy oglądali uwiecznione na ścianach jaskini przeszłości wizerunki ludzkich dinozaurów. Tacy tu żyli i już nie powrócą.

źródło opisu: Wydawnictwo Poligraf, 2012

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl

Cieniutka, właściwie na kawałek wieczoru książeczka. Pełna zdjęć figurek (niektórych naprawdę fantazyjnych, z ciekawymi wyrazami twarzy) opowieść o tych, którzy przeżyli Zagładę. O tym, jak stopniowo ocaleni opuszczają Polskę, bo gdzie indziej jest nadzieja na lepsze życie.
Ciekawe, nie powiem. Natomiast cena z tyłu okładki powala. _^_
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2014/03/26/mieczyslaw-siemienski-kadisz-za-rozele/

vanjean | 2016-04-12
Abigail | 2012-06-23