Zagadki medycyny. Niezwykłe choroby, które szokują lekarzy

Tłumaczenie: Katarzyna Dzięcioł
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Medical Mysteries: From the Bizarre to the Deadly. The Cases That Have Baffled Doctors
978-83-7839-265-1
Ag2S

Oparta na szokującym serialu telewizyjnym ABC "Zagadki medycyny" książka Ann Reynolds i Kennetha Wapnera przedstawia przypadki najbardziej niezwykłych chorób występujących na świecie. Autorzy osobiście stykali się z chorymi i lekarzami, skrupulatnie opisując życie pacjentów dotkniętych egzotycznymi schorzeniami i lekarzy próbujących zbadać istotę tajemniczych dolegliwości i znaleźć – często bez rezultatu – odpowiednią terapię.

Czy ktoś mógłby podejrzewać istnienie napadów padaczkowych wywoływanych wyłącznie przez muzykę? Kto by pomyślał, że ludzie wyglądający zupełnie normalnie i obdarzeni w pełni prawidłowym wzrokiem mogą być niezdolni do rozpoznawania ludzkich twarzy? Inni rodzą się z narządami wewnętrznymi położonymi odwrotnie niż zazwyczaj, a jeszcze inni wydzielają trudne do zniesienia zapachy albo wyglądają, jak pokryte korą drzewa.

Opisane przez autorów historie mają wielką moc, ponieważ dotyczą ludzi. Normalnych, zwykłych ludzi borykających się z objawami, których wystąpienia nigdy by się nie spodziewali, i normalnych, zwykłych lekarzy, w pocie czoła próbujących rozwikłać diagnostyczne zagadki i starających się ulżyć pacjentom w ich cierpieniach, a być może nawet całkowicie ich wyleczyć.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Piotr | 2012-09-14

"Zagadki medycyny" to nie jest kolejna powieść. Jest to książka, która powstała na podstawie dokumentalnego serialu telewizyjnego ABC o tym samym tytule, co książka. Książka mnie zachwyciła, gdyż poznałem jednostki chorobowe, o których nie miałem pojęcia. Autorzy przedstawiają nam dwadzieścia trzy historie, osoby które cierpią na rzadkie choroby, które nie pozwalają im na normalne funkcjonowanie w środowisku. Poznajemy je, słuchamy tego, co mają do powiedzenia. Niezgłębiona kopalnia wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się medycyną.

Książka jest wyjątkowa sama w sobie, gdyż ukazuje ogrom cierpień, które nie są wymyślone. Postacie są autentyczne i prawdziwe, a my wchodzimy w intymność ich chorób, utożsamiamy się z ich cierpieniem. Książka sama w sobie jest ciekawa. Dodatkowo uczy nas czegoś nowego, poznajemy nieznane nam fakty.

"Zagadki medycyny" czyta się jak dobrą detektywistyczną powieść. Książka została napisana prostym, przystępnym językiem. Trudno jest pisać o takich...

Annette_Cinnamon | 2012-09-01
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Dosyć długo zastanawiałam się nad oceną tej książki. Pochłonęłam ją dosłownie w parę chwil, napisana jest przystępnym, nienaukowym językiem, co dodatkowo przyczyniło się do komfortu czytania, ale na końcu i tak miałam problem z jej podsumowaniem. Bo jak można poddać krytyce ludzkie życie? Postanowiłam, że nie będę oceniała przedmiotu książki, lecz sposób, w jaki zostało ujęte zagadnienie.

Ann Reynolds, współautorka prezentowanej przeze mnie książki, od dzieciństwa miała medyczne aspiracje umotywowane tym, że jej rodzice byli lekarzami. Ścieżki jej drogi zawodowej powędrowały jednak w zupełnie innym kierunku i została producentką działu wiadomości ABC News. Medycyna nadal była bardzo bliską jej sercu dziedziną, dlatego gdy ABC postanowiło stworzyć serial o niezwykłych chorobach, które dotykają zwyczajnych ludzi, Ann nie wahała się ani chwili – postanowiła wziąć udział w jego produkcji. Jak pewnie się domyślacie, program nazywał się „Zagadki medycyny”, a niniejsza książka jest...

króliki | 2013-03-08
Przeczytana: 2013 rok

Dla mnie, jako dla osoby ogólnie zainteresowanej medycyną ciekawa i warta przeczytania. Jednak co mnie trochę rozśmieszyło, to połowę tych przypadków już znam. A skąd? Z amerykańskich serialów medycznych. Tyle, że tutaj zdarzają się one raz na kilka milionów istnień, a w serialach wszystkie osoby chore na te przypadłości trafiają do jednego szpitala. A potem jest taka opinia, że zawód lekarza, to praktycznie to samo co detektyw, tylko więcej adrenaliny i mniej rutyny. Nie muszę chyba mówić, że nie do końca to chyba jest prawdą.
Ale książkę polecam! Naprawdę ciekawa i faktycznie czasem szokująca.

Juliab3 | 2012-09-30
Przeczytana: 03 września 2012

Ludzie mają na ogół tendencje do marudzenia i narzekania na prowadzone przez siebie życie, a w szczególności na swoje zdrowie. Tak bardzo koncentrują się na swoim bólu, że nie mają świadomości, że inni mogą mieć gorzej. W napisanej, na podstawie programu, książce pt. „Zagadki medycyny” potencjalni czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z bardzo nietypowym i rzadkimi dolegliwościami, bo czy słyszeliście kiedyś o chorobie, która sprawia, że chory wydala zapach zgniłej ryby? A może o przypadku przeistaczania się w coś w rodzaju drzewa? Albo widzenia jednej wielkiej plamy zamiast twarzy otaczających ludzi? Nie? Ja też nie słyszałam o wszystkich opisanych tu dolegliwościach, jednak to się zmieniło, kiedy rozpoczęłam lekturę tej stosunkowo cienkiej pozycji.

Ann Reynolds wychowała się w rodzinie, w której prawie każdy z jej krewnych jest lekarzem. Tylko ona okazała się być czarną owcą, która postanowiła podążyć inną drogą. Wybrała dziennikarstwo i dzięki temu była w stanie...

ZielonaCytryna | 2012-09-05
Przeczytana: 03 września 2012

Czy podejrzewalibyście, że istnieje zaburzenie, które objawia się niemożnością rozpoznawania ludzkich twarzy? Albo choroba sprawiająca, że nasze ciało wydala niezwykle trudny do zamaskowania, paskudny, rybi zapach? Albo że napady padaczkowe mogą zostać wywołane przez… piosenkę? Jeśli jesteście ciekawi tych i wielu innych chorób, które niejednokrotnie spędzały sen z powiek wielu lekarzom, powinniście sięgnąć po tę książkę.

Jako prawdopodobnie największy hipochondryk w moim otoczeniu, do książki tej podchodziłam trochę jak pies do jeża. Jak się okazało, nie było się czego bać, bo książka Ann Reynolds i Kennetha Wapnera traktuje o chorobach na tyle niespotykanych, że zdarzają się niezwykle rzadko – raz na milion? Raz na sto milionów? Na niektóre z nich cierpi zaledwie kilkaset osób na świecie, a w porównaniu z coraz częściej występującymi nowotworami, są to liczby wręcz mikre.

Przypadki zebrane przez autorów tej książki są po pierwsze niezwykle interesujące, a po drugie absolutnie...

Titka Brak | 2016-04-26
Przeczytana: 2014 rok

Można się z niej dowiedzieć dużo fajnych ciekawostek. Polecam.

Milioner | 2015-01-03
Madika | 2014-11-14