Lassie, wróć!

Lassie come home
83-10-07734-3
Lassie, pies, przyjaźń
esperanza

Mieszkańcy Greenall Bridge, miasteczka w północnej Anglii, mogli na co dzień obserwować wspaniałego szkockiego owczarka o imieniu Lassie, który za pięć czwarta przybiegał pod miejscową szkołę, aby spotkać się tam ze swym ukochanym małym Joe. Aż pewnego dnia borykający się z biedą rodzice chłopca sprzedali Lassie, bo nie stać ich było na utrzymanie tak pięknego psa. Owczarek znalazł się w...

Aż pewnego dnia borykający się z biedą rodzice chłopca sprzedali Lassie, bo nie stać ich było na utrzymanie tak pięknego psa. Owczarek znalazł się w górach w odległej Szkocji, setki kilometrów od małego Joe.
Czy Lassie poczuje jeszcze kiedyś na swym grzbiecie dotyk przyjaznych dłoni chłopca?

źródło opisu: Okładka

Któż z nas nie historii owczarka szkockiego collie nazwanej Lassie. Jednak większość z nas zna tę historię z przepięknej ekranizacji książki autorstwa Eric'a Knight'a. Ja miałem tę przyjemność przeczytać ową historię w formie papierowej. Uczyniłem to obejrzeniu ekranizacji, chociaż było to kilkanaście lat temu.

Mimo wszystko człowiek zna już całą historię psa imieniem Lassie oraz chłopca imieniem Joe oraz ich wielkiej miłości. Tak wielkiej, że mimo tego, że pies został sprzedany to nadal czuło bardzo wielką więź z chłopcem, po którego szła do szkoły i razem z nim wracała do domu.

Wszyscy znamy powiedzenie, że prawdziwa miłość pokona wszelkie przeciwności. I właśnie z nim mamy do czynienia tutaj, kiedy to Lassie zostaje wywieziona wiele mil od swojego prawdziwego domu oraz od ukochanego chłopca. Mimo wszystko pies pamięta o swoim obowiązku przyprowadzenia chłopca do domu. Ów obowiązek ciągle ją pcha do chłopca, mimo potężnej odległości jaka ich dzieli.

Lassie wyrusza w podróż...

młoda_pisarka | 2014-02-26
Przeczytana: 14 czerwca 2009

PIES: NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA...

Napiszę tylko tyle: nie ma drugiej takiej opowieści i żadna lektura, jaka wpada mi w ręce nigdy nie będzie się równała z jedną z pierwszych przeczytanych przeze mnie książek. Piękne. Niezapomniane.

Do dzisiaj uwielbiam tą historię!

Lidka | 2017-06-10

Kultowa pozycja którą zaraziłam swoje dzieci i serdecznie polecam kolejnym pokoleniom.Zapada w pamięć .Pełna wzruszeń i emocji. Warto po nią sięgnąć.

Konwalia | 2012-01-24
Przeczytana: 1995 rok

Moja ukochana książka z dzieciństwa i jedna z pierwszych powieści, jakie przeczytałam. Piękna, bardzo wzruszająca historia o przyjaźni. Świetnie się czyta, nie można jej wręcz odłożyć na dłużej i z ciekawością przerzuca się kolejne strony, przeżywając wszystkie wydarzenia jakby się było głównym bohaterem. Ależ ja przy niej płakałam! Polecam małym i dużym.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka pt.,,Lassie, wróć!’’ opowiada o przygodach owczarka szkockiego i o silnej miłości małego chłopca Joe do psa. Joe Carraclough był szczęśliwym posiadaczem Lassie, najpiękniejszego owczarka w całym Yorkshire. Collie był spełnieniem marzeń wszystkich okolicznych kolekcjonerów psów. Była znana z tego, że gdy chłopiec kończył lekcje, zawsze czekała na niego przed szkołą o czwartej popołudniu. Mieszkańcy miasteczka nawet utworzyli powiedzenie:,,Możesz regulować zegarek według Lassie’’. Owczarek był pięknym, zadbanym i dobrze wychowanym psem, lecz bardzo drogim w utrzymaniu. Dopóki tata Joego, pracował w kopalni stać ich było na wszystko. Jednakże psy są własnością ludzi, a ludzie bywają doświadczani przez los. Czasami nadchodzi taka chwila, że ukochanego psa trzeba oddać, aby rodzina miała, co do ust włożyć. I tak właśnie stało się z Lassie, została odkupiona przez księcia Rudlinga i jego wnuczkę Priscillę. Jednak zwierzęcy instynkt zawsze zwyciężał z wszelkimi barierami...

Unblessed Daisy | 2014-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Najpiękniejsza książka dzieciństwa.
Nigdy jej nie czytałam, nawet filmu nie oglądałam, ale kiedy wzięłam ją do ręki jakoś tak... Wiedziałam, o czym będzie.

Historia jest bardzo popularna. Zwierzę, które kocha człowieka, mocniej niż siebie. Nie ważne są dla niego przeszkody, niebezpieczeństwa, choroby czy zmęczenie.
Lassie to symbol. Symbol przyjaźni tak mocnej, że niemożliwej do przerwania. Niczym.
Opowieść Erica Knighta przekazuje nam elementy nieczułości, jaką mogą okazywać sobie ludzie nawzajem, okrucieństwa życia, ludzi i zwierząt, które oddziałują na siebie wzajemnie aż do dzisiaj.
Miłości, przyjaźni, piękna, szacunku, ale też brutalności, oszustwa, kłamstwa.

Lassie pokazuje nam, jaką siłę może mieć człowiek - istota obdarzona rozumem, ale też jak dalece może on być bezużyteczny, gdy zwierzę używa swego instynktu.
I zmysł czasu. Czyżby było w nim też jakieś przesłanie? Może "Zatrzymaj się, człowieku; zdążysz" ?

Niesamowicie wciągająca i wartościowa książka.
Polecam...

książek: 2069
Monika | 2016-07-16
Przeczytana: 2010 rok

Tego sympatycznego owczarka szkockiego, na pewno nie muszę nikomu przedstawiać. Jej przygody nie raz gościły na ekranach naszych telewizorów, ba nawet nasza droga Lassie, a właściwie jaj przygody, stały się lekturą szkolną! (mnie te czasy ominęły) Lassie, jako dobrze wychowany pies był posłuszny swemu panu, a pan, Sam- znany wszędzie, jako znawca psów- dbał o Lassie. Pewnego dnia, syn Sama zauważył, że Lassie czeka na niego przed szkołą- zdumiony ucieszył się, gdyż darzył Lassie niesamowitą sympatią. Wizyty Lassie stały się tak częste, że w całym miasteczku zaczęto się do nich przyzwyczajać. Pewnego dnia jednak, kiedy przyszły ciężkie czasy Lassie została sprzedana Księciu Yorshire...
Niesamowicie ciepła powieść, Lassie naszkicowana jest celnie i posiada upór i instynkt znany tylko wśród zwierząt, a chęć powrotu i zrealizowania wyznaczonego celu, godna podziwu.
Bardzo mi się podobała ta powieść- może dlatego, że Lassie przypominała mi naszą zmarłą tragicznie Perełkę, która zawsze...

Do tej książki cały czas wracam , co z tego że czytałam ją 3 - 5 razy , jest na tyle dobra że nie mogłabym o niej zapomnieć . Wzruszająca i łapiąca za nasze miękkie serca . POLECAM KAŻDEMU KTO KOCHA ZWIERZĘTA SZCZEGÓLNIE PSY

witcherrie | 2016-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Krótka, przeczytana w jeden dzień, ale nie wciągnęła mnie.
Chyba każdy zna historię małej collie Lassie. I większość głosów krzyczy: ''To piękna i wzruszająca historia, pokazuje więź człowieka z psem!''. Ale ja zaliczam się do tej nieszczęsnej mniejszości, która nie docenia tej książki. Inaczej- doceniam przywiązanie psów, ich posłuszeństwo i bezgraniczną miłość. Ale ja już dawno jestem oddana kotom. I nawet tak piękna historia ślicznej Lassie nie zmieni mojej natury, w której na stałe zadomowiły się koty.