Córka hycla

Okładka książki Córka hycla Margit Sandemo
Okładka książki Córka hycla
Margit Sandemo Wydawnictwo: Pol-Nordica Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 8) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 8)
Bodelns dotter
Pol-Nordica
1992-01-01
1992-01-01
Iwona Zimnicka
saga ludzie lodu kryminał córka

Hycel... pomocnik kata.... najbardziej znienawidzona osoba na świecie... najniżej w hierarchii.... zwykle hyclem zostaje osoba, która chce uniknąć więzienia. Tak też się stało z Joelem. Został hyclem, każdy patrzył na niego z pogarda przez co on stał się osoba zgorzkniała i pełna jadu. Cala złość do świata i ludzi wylewal na swoją jedyna córkę, Hilde.
Hilda żyła z dala od ludzi,  jej jedynymi przyjaciółmi była krowa i kot i tylko z nimi rozmawiała. Mężczyzn nie znała żadnych, była chyba najbardziej samotna osoba na świecie... aż do dnia gdy do jej domu zapukał Andreas Lind z Ludzi Lodu, syn Branda i wnuk Arego. Był to pierwszy mezczyzna w jej wieku, którego zobaczyłam i który się do niej odezwał... Także Hilda zakochała się w nim od razu...
Andreas obrabiając pole trafił na nieciekawe znalezisko... odkrył zwłoki kobiety, od razu poleciał po pomoc i po wójta. Okazało się,że na tym poletku zakopano łącznie 4 kobiety. Do tego wójt twierdzi,że dostał zgłoszenie,że w okolicy grasuje wilkołak... Czy to on zabił te kobiety??? W sercach mieszkańców parafii już zakiełkowało ziarenko strachu ale i nie tylko, co niektórzy już sobie znaleźli ofiarę i postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Mamy więc wątek kryminalny 😁
W tej części pojawia się również jeden z moich ulubionych członków rodziny czyli Mattias, 30 letni kawaler i szanowany medyk, o oczach tak dobrych,że każdy kto w nie spojrzy czuję ciepło na sercu.
Jest mi smutno,bo wiem,że to już coraz bliżej końca żywota dzieci Tengela I Silje. Została ich dwójka Liv i Are i zawsze czytając o nich czuję nostalgię wiedząc,że już niedługo ich też nie będzie i w ten sposób skończy się pewna epoka....
Okładka wyjątkowo nie tragiczna, chociaz Hilda w książce ma grube włosy do kolan a na około twarzy loczki... ale chociaż tym razem jej nie postarzali jak każda damska postać do tej pory 🤣

Hilda żyła z dala od...

8 tom Sagi o ludziach lodu - "Córka hycla" opowiada losy Hildy, córki pomocnika kata.
Odrzucona, samotna, tyranizowana dzięki zbiegowi okoliczności - znalezienie zwłok kobiet wchodzi do świata Ludzi Lodu.
Nie ma w tej części mistycyzmu i magii, za to przeżywamy próbę wrobienia "barona Meidena" i skazanie go na śmierć.
Kto okaże się mordercą?

Na szczęście kolejny raz miłość przezwycięża wszystkie trudności i daje ukojenie najlepszemu z rodu - Mattiasowi.

W kolejnym pokoleniu rodzi się obciążone dziecko, jaka ona będzie?

Kto okaże się mordercą?

Na szczęście kolejny raz...

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

To był tak różny tom od wszystkich poprzednich z tej serii. Wydawał się najbardziej odklejony, od głównej historii Ludzi Lodu, a zarazem tak umiejętnie z nim złączony. Wprowadziło to dla mnie taką lekką świeżość do tej serii, bo nie skupialiśmy się tu tylko na losach mieszkańców Lipowej Alei i Grostensholm.

Po 4 latach wróciłam do sagi ludzi lodu. Liczyłam na emocje jak z pierwszych tomów, ale się przeliczyłam.

"Córka Hycla" to szczególnie ciekawa część, jeśli chodzi o przesądy i obyczaje "prostego ludu". Historia Hildy jest pełna bólu, samotności i odrzucenia, a z drugiej strony niewinności i ściskającej za serce dobroci, która ujawnia się z zetknięciem z Ludźmi Lodu.

Bardzo przypadły mi do gustu elementy związane z prowadzeniem śledztwa, dylematy dotyczące winnego - istota nadprzyrodzona, czy człowiek? - oraz w standardowej dla Sandemo wielowątkowości: rozterki sercowe Hildy.

Pięknie opisane przeżycia wewnętrzne, przekonująca psychologia postaci i fantstycznie wymalowane tło czasów, w jakich toczy sie akcja - nic, tylko czerpać pełnymi garściami przyjemność z lektury :) Polecam!

"Córka Hycla" - Opowieść o Samotności, Przełamywaniu Uprzedzeń i Poszukiwaniu Prawdy

Margit Sandemo w swojej powieści "Córka Hycla" przenosi nas w głąb brutalnej rzeczywistości wioski, gdzie nienawiść i uprzedzenia są codziennością. Bohaterka, Hilda, staje się uosobieniem samotności i odrzucenia, ale w mrocznych wydarzeniach, które wstrząsają tą spokojną okolicą, znajduje swoje przeznaczenie.

Historia Hildy to opowieść o sile charakteru, która jest zdolna przezwyciężyć największe przeciwności losu. Margit Sandemo w niezwykle sugestywny sposób ukazuje emocje i cierpienia bohaterki, rzucając ją w wir wydarzeń, które wymagają od niej odwagi i determinacji.

Wprowadzenie wątku tajemniczych morderstw dodaje opowieści dynamiki i intrygującego elementu. Początkowo uosabiana przez Hildę samotność zostaje zakłócona przez serię zbrodni, które wydają się być powiązane z jej dotychczasowym życiem. To zderzenie przeszłości i teraźniejszości daje historii nowy wymiar.

Język, jakim posługuje się autorka, jest malowniczy i bogaty w szczegóły, co pozwala czytelnikowi w pełni zanurzyć się w atmosferze książki. Sandemo skupia się na psychologii postaci, co sprawia, że główni bohaterowie stają się realistyczni i łatwi do zrozumienia.

Mimo że fabuła niesie ze sobą potencjał, momentami tempo opowieści wydaje się zwalniać, a wydarzenia rozwijają się powoli. Nieco więcej dynamiki mogłoby wpłynąć na jeszcze głębsze zaangażowanie czytelnika w losy bohaterów.

Margit Sandemo w "Córce Hycla" kontynuuje swój talent do tworzenia opowieści o silnych, niezłomnych postaciach, które stawiają czoła przeciwnościom. Choć czasami narracja potrzebuje większej energii, to wciąż jest to opowieść, która porusza i wciąga czytelnika w mroczny świat tajemnic i niezłomności.

“Córka hycla” mnie zachwyciła! Bardzo polubiłam tytułową bohaterkę i było mi jej strasznie żal, kiedy dowiedziałam się, jak ciężkie i smutne życie miała. W tym tomie również jest wątek kryminalny, co mi (fance kryminałów) bardzo odpowiada : )

Historia młodej dziewczyny, Hildy, która ze względu na niechlubną profesję ojca (hycla, czyli pomocnika kata),znienawidzonego przez ludzi, została wyrzucona poza nawias społeczny. Żyje na peryferiach wioski, w skromnej chatce pod lasem, i stara się opiekować zgorzkniałym, nieprzyjemnym i krytykującym ją za wszystko ojcem. Doskwiera jej bardzo brak kontaktu z ludźmi i stygmatyzacja jako tej gorszej osoby w hierarchii społecznej.
Tymczasem podczas wiosennych prac polowych w okolicy odnalezione zostają zwłoki nikomu nieznanej kobiety, a potem następnych. A nocami, podczas pełni, w parafii widywany jest potwornych rozmiarów pies. Czy to aby na pewno tylko pies?
Na mieszkańców pada blady strach. Unikają wychodzenia z domów wieczorem. Odżywają historie o ludziach- wilkach.
Ludzie Lodu gromadzą się na naradzie roboczej, gdyż uznali, że sprawa jak najbardziej ich dotyczy. Przecież od wieków na świat przychodzą w tym rodzie osoby obdarzone nadprzyrodzonymi umiejętnościami. I nie wszyscy wykorzystują je w służbie dobra. Czyżby to któryś z członków tej specyficznej rodziny stał za tymi ponurymi zbrodniami?
A czas najwyższy przygotować ewentualną linię obrony, gdyż za śledztwo wziął się antypatyczny i nie wydający się grzeszyć zbytnią inteligencją miejscowy wójt.
Podobało mi się przeplatanie fabuły elementami grozy i wątku miłosnego. Bowiem skrzyżowały się życiowe drogi samotnej Hildy spod lasu i przedobrego lekarza Mattiasa z Ludzi Lodu.
Historia do przeczytania w jeden wieczór, dla rozrywki. Nic wyrafinowanego, ale wciąga czytelnika, więc polecam.

Polecam

Polecam