Janusz Korczak. Fotobiografia

Okładka książki Janusz Korczak. Fotobiografia Maciej Sadowski
Okładka książki Janusz Korczak. Fotobiografia
Maciej Sadowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2012-06-21
2012-06-21
978-83-244-0203-8
II wojna światowa holocaust getto poświęcenie Żydzi

Prawdziwa bajka o Starym Doktorze

Janusz Korczak fotobiografia

Z powodu 70 rocznicy tragicznej śmierci Henryka Goldszmita czyli Janusza Korczaka polscy parlamentarzyści ustanowili 2012 rokiem jego pamięci. Natomiast wydawnictwo Iskry opublikowało fotobiografię poświęconą warszawskiemu lekarzowi, pedagogowi i publicyście pochodzenia żydowskiego opracowaną przez Macieja Sadowskiego. Książka składa się z rozdziałów dotyczących poszczególnych etapów jego życia. Czytelnik może dzięki temu śledzić koleje jego losu, oglądając fotografie, dokumenty oraz czytając fragmenty jego pamiętnika. W dodatku w publikacji umieszczono liczne cytaty z prac Korczaka poświęcone dziecku oraz jego wychowaniu. Bardzo interesujace są jego wypowiedzi dot. małego człowieka: dzieci już są ludźmi, a nie lalkami... oraz Wszystko sprowadza się do tego, by dziecko poznać, by wiedzieć. Wiedzieć czego mu potrzeba do normalnego wzrostu, czego mu bark, że się zawahało w rozwoju (fizycznym, intelektualnym i moralnym),aby jeśli można, braki w porę usunąć. To właśnie Henryk Goldszmit walczył o prawa dziecka, a także zabiegał, aby bardziej aktywnie przygotowywać pociechy do dorosłego życia. W Domu Sierot, który prowadził młodzież i maluchy mogły się oswajać z różnymi instytucjami tj. parlament (wychowanków),sąd (koleżeński) czy też gazeta przez nich wydawana będąca forum wymiany ich myśli. Słynny pedagog często powtarzał: Dziecko kojarzy i rozumie jak osoba dorosła, tylko nie ma takiego bagażu doświadczeń.
Janusz Korczak był z wykształcenia lekarzem, który wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej oraz uzyskał stopień majora. Ofiarnie pomagał też ubogim i leczył ich za darmo. Publikował również swoje teksty w gazetach codziennych. Wychodziły też jego prace dot. wychowania dzieci, również tych trudnych i z wieloma problemami. Jednak najbardziej znaną książką tego twórcy jest Król Maciuś Pierwszy, opowieść napisana z myślą o młodym Odbiorcy.
Pedagog w latach 30 odwiedził Palestynę. Myślał też o wyjeździe z Polski i Europy z powodu nazistowskich teorii Hitlera oraz położenia Żydów w III Rzeszy. Jednak tego zamiaru nie zrealizował. Po wybuchu wojny nadal troszczył się o swoich wychowanków i razem z nimi udał się do obozu koncentracyjnego w Treblince w 1942 roku. Zginął razem z nimi w komorze gazowej na początku sierpnia siedemdziesiąt lat temu.
Oprócz wcześniej wymienionych zalet niniejsza publikacja została skierowana nie tylko do polskiego Odbiorcy, ale poprzez umieszczenie wszytkich tekstów również w języku angielskim do zagranicznych Czytelników. Dodatkowym atutem tej pozycji jest to, iż pozbawiono ją zbędnych komentarzy, pozwalając tym samym skupić się na bardzo wymownych wypowiedziach Korczaka oraz na fotografiach uzupełniających tekst. Książka ta skłania do refleksji i zastanowienia nad postępowaniem dorosłych względem dzieci, a także opowiada o życiu człowieka, który bez wątpiena może być stawiany za wzór młodym ludziom.
Podsumowując praca pod tytułem Janusz Korczak fotobiografia zredagowana przez Macieja Sadowskiego jest wspaniałą i wzruszającą opowieścią o niezwykłej postaci warszawskiego lekarza, a przede wszystkim pedagoga i wychowawcy. Książka ta stanowi też hołd dziękczynny za jego działalność na rzecz praw dziecka. Gwaranuję, iż ta pozycja na dłużej zagości w pamięci każdego Czytelnika. Zachęcam do lektury!

Janusz Korczak fotobiografia

Bardzo fajnie i ciekawa przedstawiona biografia Janusza Korczaka, bardzo bogato ilustrowana - mnóstwo fotografii, rękopisów ...

• 2wś
  • Biografia