Janusz Korczak. Fotobiografia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0203-8
nawka

Koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne Maciej Sadowski. Konsultacja merytoryczna Marta Ciesielska Historia życia wybitnego polskiego pedagoga, pisarza, lekarza, światowej sławy prekursora działań na rzecz praw dziecka. Opowiedziana za pomocą fotografii opatrzonych cytatami z jego dzieł (w języku polskim i angielskim) sprawia wrażenie swoistej autobiografii. Fotobiografia to...

Historia życia wybitnego polskiego pedagoga, pisarza, lekarza, światowej sławy prekursora działań na rzecz praw dziecka. Opowiedziana za pomocą fotografii opatrzonych cytatami z jego dzieł (w języku polskim i angielskim) sprawia wrażenie swoistej autobiografii. Fotobiografia to nowatorska forma publikacji, pozbawiona subiektywnego komentarza, pozostawia czytelnikowi pole do interpretacji i pozwala wniknąć w intymny świat bohatera. Uniwersalny charakter tego typu publikacji stwarza nową jakość odbioru dzieła. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik komputerowych zdjęcia zostały na nowo opracowane, oczyszczone z „brudu czasu”. Odzyskano w ten sposób wiele szczegółów fotografii, wcześniej trudnych do zauważenia. Po raz pierwszy zebrano komplet materiałów ikonograficznych (zdjęcia, listy, dokumenty) ilustrujących życie i działalność autora Króla Maciusia Pierwszego.
Pedagogiczne dziedzictwo Janusza Korczaka jest wciąż aktualne, żywe i inspirujące. Tym, co decyduje o ponadczasowej wartości tej pedagogiki są marzenia o świecie przyjaznym dziecku. O czasach i ludziach, którzy urzeczywistnią – jak pisał Stary Doktor – prawo dziecka do szacunku, życia w pokoju i radości.
Album ukazuje się w siedemdziesiątą rocznicę jego śmierci, w roku ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka.

Źródła fotografii: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy – Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Ghetto Fighters` House Museum Izrael, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, Archiwum Artystyczne Teatru Ateneum w Warszawie.
Partnerzy wydania: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Dzieci Niczyje, Ambasada Izraela w Polsce.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2012

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5410

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Prawdziwa bajka o Starym Doktorze

Czasami obraz może powiedzieć więcej, niż tysiąc słów. Czasami milczenie bywa złotem, a słowa stają się zbędne. Tak jest w przypadku fotobiografii Henryka Goldszmita, znanego jako Janusz Korczak. Opisywano go już na różne sposoby: lekarz, społecznik, wybitny pedagog, pisarz, i w końcu – Żyd. I za tę żydowskość przyszło mu zapłacić najwyższą cenę.

W Roku Korczaka do rąk czytelnika trafia wysmakowany edytorsko album stanowiący swego rodzaju pomnik postawiony wybitnemu pedagogowi, który sam daleki był od stawania na piedestale. Dwujęzyczna książka (polsko-angielska) jest również kroniką i wstrząsającym pamiętnikiem, wzruszającą opowieścią o losach Janusza Korczaka i jego wychowanków. Ludzie boją się śmierci, bo nie umieją cenić życia*. On to potrafił, znajdując nawet w największym niepowodzeniu dobre strony, pocieszał smutnych i wątpiących.

"Fotobiografia" w głównej mierze składa się z chronologicznie ułożonych zdjęć, dokumentujących codzienne życie pedagoga, jego dzieci, różnych ludzi dobrej woli, ulic i warszawskich kamienic. Tych miejsc już nie ma, pozostały zatrzymane w kadrze chwile: uśmiech dziecka, zawstydzone spojrzenie, skrzypiąca huśtawka. Autor ukazuje sylwetkę Doktora w szerokim kontekście, stąd w książce pojawiają się reprodukcje obrazów, wiersze, przedruki z czasopism i osobistych dokumentów, ilustracje nawiązujące do jego życia i twórczości. Główną osią albumu są przede wszystkim myśli i cytaty z publikacji pedagogicznych, dające pełny obraz na wskroś humanistycznej postawy dyrektora Domu Sierot.

Słowa, słowa, słowa…** Ich nadmiar mógłby niepotrzebnie zakłócić cichą kontemplację, niech więc przemówią obrazy. Tekst, doskonale zresztą dopasowany do obrazu, jest tylko ich uzupełnieniem. Koniecznie trzeba na dłużej zatrzymać się przy kalendarium złożonym z fotografii portretowych Doktora. Wraz z upływem czasu widać, jakie piętno odciskał na twarzy Janusza Korczaka coraz mocniej wiejący wiatr historii. Nie pozbawiło go to jednak wrażliwości na krzywdę i niesprawiedliwość, zwłaszcza na niedolę małych podopiecznych, z którymi był do samego końca. Po prostu trzeba uzbroić się w pokorę wobec zjawisk(…)***.

Piękna szata graficzna, dopracowane szczegóły, przemyślana zawartość i stonowane kolory składają się na album ponadczasowy i uniwersalny. Współzałożyciel Towarzystwa Nasz Dom pozostawił po sobie bogatą spuściznę, która dziś jest bezcennym źródłem wiedzy o dziecku. Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele nat­chnionych chwil****.

Album symbolicznie zamyka zdjęcie ludzi stłoczonych na Umschlagplatz. Ostatnia karta tej biografii jest jednocześnie ostatnim rozdziałem życia Dobrego Doktora, jego dzieci i najbliższych współpracowników. Metaforycznie przedstawione zakończenie budzi skojarzenia z ostatnim kadrem filmu "Korczak" Andrzeja Wajdy. Życie moje było trudne, ale ciekawe*****, uznał Janusz Korczak. Być może nawet nie przypuszczał, ile prawdy kryje się za tym stwierdzeniem.

Magdalena Świtała

***** id.

Magdalena | 2012-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Janusz Korczak fotobiografia

Z powodu 70 rocznicy tragicznej śmierci Henryka Goldszmita czyli Janusza Korczaka polscy parlamentarzyści ustanowili 2012 rokiem jego pamięci. Natomiast wydawnictwo Iskry opublikowało fotobiografię poświęconą warszawskiemu lekarzowi, pedagogowi i publicyście pochodzenia żydowskiego opracowaną przez Macieja Sadowskiego. Książka składa się z rozdziałów dotyczących poszczególnych etapów jego życia. Czytelnik może dzięki temu śledzić koleje jego losu, oglądając fotografie, dokumenty oraz czytając fragmenty jego pamiętnika. W dodatku w publikacji umieszczono liczne cytaty z prac Korczaka poświęcone dziecku oraz jego wychowaniu. Bardzo interesujace są jego wypowiedzi dot. małego człowieka: dzieci już są ludźmi, a nie lalkami... oraz Wszystko sprowadza się do tego, by dziecko poznać, by wiedzieć. Wiedzieć czego mu potrzeba do normalnego wzrostu, czego mu bark, że się zawahało w rozwoju (fizycznym, intelektualnym i moralnym), aby jeśli można,...