Odpowiadania

978-83-924251-8-2
opowiadania bohema
literatura piękna
Ginko

Adam Wiedemann, znany mistrz krótkich form, odzywa się znowu po 13 latach. Nie żeby cokolwiek powiedzieć. Zabiera nas w podróż po Europie Wschodniej, Zachodniej i Ameryce Północnej nie żeby cokolwiek pokazać. A jeśli już, to swoją parasolkę, pod którą wskakują dwaj chłopcy. Nie żeby to nie było ciekawe, ale oczywiście nie byłoby, gdyby nie to, że to napisał Wiedemann. Pod skromnym z pozoru...

Pod skromnym z pozoru tytułem „Odpowiadania” kryje się bogaty repertuar kuriozów literackich. Autor relacjonuje nam tragiczną historię miłosną wieży hi-fi i czajnika elektrycznego, skomplikowane losy swoich neurotycznych koleżanek , pełne ekscesów noce spędzone w rozmaitych hotelach i hotelikach na całym świecie oraz przede wszystkim niekończące się imprezy literackie, podczas których stopniowo odkrywa swój homoseksualizm. Książka obfituje w liczne rozrywki, artystyczne kolaboracje i persyflaże. Wiedemann, poza samym sobą, umieszcza w swojej twórczości legendarne postaci życia literackiego, kota Irinę, pisarza Jarosława Klajnberga, feministkę Kingę Dunin, emigranta politycznego Janusza Rudnickiego, kreatora kultury Henryka Berezę i znanego dowcipnisia Gustawa Holoubka. Wszystko to napisane pod prąd współczesnych tendencji, ciekawie i bez zadęcia.

źródło opisu: http://ritabaum.pl/

źródło okładki: http://ritabaum.pl/

Magdalena Gościniak | 2012-09-23
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Lubię poezję Wiedemanna. I lubię jego prozę.
Opowiadania wartkie, ciekawe formalnie, czasem zabawne, czasem refleksyjne, czasem trwożne. Mimo tego, że nie rzuciły mnie na kolana tak, jak „Sęk Pies Brew”, czytałam je z zainteresowaniem, uwagą i pojawiającym się od czasu do czasu na twarzy życzliwym uśmiechem/uśmieszkiem. Wiedemann w cudowny, specyficzny sposób podsłuchuje i podpatruje rzeczywistość – nie dopowiada, nie metaforyzuje. Zaznacza. To opowiadania-odpowiadania, „rzuty oka” na sytuację tu i teraz. Do przeczytania i nie do odpowiedzenia. Keep Walking!

Ma
| Adam Wiedemann, Opowiadania, Biblioteka Rity Baum, Wrocław 2011