Zgłosuj na książki roku 2017

Handbags and halos

Wydawnictwo: Hodder
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
0-340-93551-0
literatura kobieca, love, men, english
literatura faktu
angielski
Wilddancer

Nell Fitzgerald suspects there must be more to life than pampering celebrity egos at the theatrical agency where she works, especially when she’s blackmailed into playing girlfriend to a closet gay, perma-tanned TV presenter with a penchant for wearing leather chaps. Vowing to inject a little depth into her existence she enrols at a local charity. But when her variousred carpet appearances...

Vowing to inject a little depth into her existence she enrols at a local charity. But when her variousred carpet appearances spark embarrassing tabloid headlines that raise eyebrows at the volunteer centre, Nell realizes doing good isn’t easy.

Chaos reigns as she tries to juggle these two very different worlds as well as her eccentric family and perplexed girlfriends. And there’s an added complication: Nell’s growing feelings for her boss at the volunteer centre – a very grown up, frighteningly sexy single dad…

źródło opisu: Hodder, 2005

źródło okładki: http://www.bernadettestrachan.com/novels.html

Liwia17 | 2017-08-01
Na półkach: English, Przeczytane, Posiadam

Książka opowiada historię młodej kobiety, która przypadkowo wchodzi do świata celebrytów. Nell żeby nie stracić pracy musi udawać dziewczynę znanego prezentera telewizyjnego, który jest gejem.
Książkę szybko się czyta i równie szybko o niej zapomina. Dobry sposób na relaks lub odświeżenie angielskiego.

Na półkach