Kalendarz Pirelli 1964-2004

Tłumaczenie: Agnieszka Kuciak
Wydawnictwo: Rebis
albumy

Pierwsze wydanie Kalendarza Pirelli ukazało się w 1964 roku i było dziełem Roberta Freemana, fotografa Beatlesów. Od tego czasu „The Cal" odmierzał miesiące obrazami najsławniejszych fotografów, dając klucz do odczytywania przemian cechujących ostatnie czterdzieści lat i zapowiadając częstokroć nowe tendencje obyczajowe, szczególnie dotyczące roli wizerunku kobiety we współczesnym społeczeństwie. Fotograficy, którzy odnieśli ostatnio największy sukces, najpiękniejsze i najsławniejsze aktorki i modelki, między innymi Nastassja Kinski, Naomi Campbell, Cindy Crawford i Monica Bellucci, pozujące w najmodniejszych miejscach, oraz ekskluzywność Kalendarza uczyniły z niego przez lata przedmiot kultu, poszukiwany przez kolekcjonerów z całego świata. Dotychczas Kalendarz był przeznaczony wyłącznie dla elitarnej grupy odbiorców, teraz – dzięki tej bezprecedensowej publikacji – może się w niej znaleźć każdy prawdziwy koneser piękna. Czterdziestą rocznicę wydania pierwszego Kalendarza upamiętnia pełna antologia obrazów takich fotografików, jak Harri Peccinotti, Herb Ritts, Peter Lindbergh, Bruce Weber, Nick Knight i wielu innych.

źródło opisu: Rebis, 2005

źródło okładki: Rebis, 2005