Massacres de Paris
powieść francuska
literatura piękna
Joanna

"Paryż we krwi" napisany w 1935 r. jest powieścią pełną gorzkiego romantyzmu. Romantyzm ten owiewa nie tylko postać bohatera i narratora powieści, młodego chłopca, marzyciela, poetę, oddanego sprawie rewolucjonistę Teodora Quiche, i dzieje jego miłości do pięknej Marii Róży, lecz również dzieje ludowego wrzenia w przededniu wojny francusko-pruskiej, dzieje wielkości i upadku Komuny Paryskiej. Jean Cassou daje wierny obraz Paryża lat siedemdziesiątych: widzimy ulice i zaułki "miasta świateł", bogate mieszczaństwo i robotników, surduty panów, muślinowe krynoliny pań i bluzy rzemieślników, salony, warsztaty i winiarnie przedmieścia, widzimy bohaterów Komuny, a wsród nich Polaków - Jarosława Dąbrowskiego i Walerego Wróblewskiego. Dzięki świetnemu pióru Jeana Cassou Komuna Paryska, która dla wielu spośród nas jest odległym fragmentem historii, niemal legendą, staje się bardzo bliska czytelnikowi.

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1962

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!