Ślązacy i Kresowiacy

Wydawnictwo: Scholar
Ślązacy i Kresowiacy
978-83-7383-536-8
Dagmara

Oto trzecia, po Ślązakach w Warszawie i Księdze Ślązaków, część „trylogii śląskiej” Jana Cofałki. W tym tomie zawarty jest zapis przenikających się i jak fale świetlne interferujących rodowodów i doświadczeń Ślązaków oraz Kresowiaków, którzy po okrucieństwach wojennych, po masowych przesiedleniach, wysiedleniach, eksmisjach i wypędzeniach zostali na siebie skazani. Jan Cofałka, świetny...

Jan Cofałka, świetny biografista, który umie plastycznie i wszechstronnie pokazać osobowości ludzi, nie szuka w historii okropieństw, dobrze wiedząc, że jest ich tam bez liku. Szuka w niej urody życia, jego barwy, powabu, aromatu, i czyni to na rozległym, epickim tle wielkiej wędrówki ludów, która w połowie XX w. wyrzuciła mieszkańców Kresów z ich domów i kazała zamieszkać w innych miastach, wsiach, w innej scenerii i w świecie często innej kultury materialnej oraz obyczajowej. Pisze o uczestnikach powstań śląskich i ich potomkach, o byłych powstańcach warszawskich i synach Orląt Lwowskich, o członkach Hitlerjugend, Komsomołu i ZMP, którzy siedząc często w tej samej ławce szkolnej, nie pozabijali się, nie wyniszczali się, nie licytowali się, kto z nich większych krzywd doznał, ale stworzyli niezwykłą społeczność.
Takiego spojrzenia na historię powojennego Śląska w biografistyce polskiej dotychczas nie było.
Jan Cofałka napisał książkę o wyższości tolerancji nad ksenofobią, o dobrodziejstwach płynących z postawy, gdy ludzie stronią od nienawiści, a pamięci nie zastępują pamiętliwością.
prof. Stanisław Nicieja
Jan Cofałka urodził się 9 lutego 1940 roku w Rybnej (dziś Tarnowskie Góry), od 1970 roku mieszka w Warszawie. Politolog, publicysta, od 1997 roku współpracuje z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Śląsk”. Były wiceprezes i sekretarz generalny Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, a także pracownik Kancelarii Sejmu i redaktor w Wydawnictwie Sejmowym. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2004).
Autor książek Księga Ślązaków (2009) i Ślązacy w Warszawie (2008), współautor (z prof. Jolantą Kulpińską) książki Jan Szczepański. Humanista – uczony – państwowiec. Księga wspomnień (2005), inicjator wydania książki Edmund Jan Osmańczyk. Dziennikarz – publicysta – parlamentarzysta we wspomnieniach bliskich i przyjaciół (2004) oraz współinicjator wydania Dzienników z lat 1935–1945 Jana Szczepańskiego (2009), jako Janusz Leński opublikował Sejmowe plotki i anegdoty (2001).

źródło opisu: www.scholar.com.pl

źródło okładki: www.scholar.com.pl