rozwiń zwiń

Sunset Park

Okładka książki Sunset Park
Paul Auster Wydawnictwo: Znak literatura piękna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Sunset Park
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2012-08-06
Data 1. wyd. pol.:
2012-08-06
Data 1. wydania:
2010-11-04
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-2252-6
Tłumacz:
Maria Makuch
Tagi:
Paul Auster Nowy Jork powieść amerykańska
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
785 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
656
152

Na półkach: , ,

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, tak duże, że postanowiłem przelać to na "papier". Mam nadzieję, że nie odbiorę nikomu apetytu na czytanie. Mogę Was uspokoić, nie zamierzam opowiadać treści książki, no i nie jest to recenzja :)

Kłębowisko myśli. Chyba dlatego, że Sunset Park to książka wielopłaszczyznowa. Naturalnie, wszystkie sprowadzają się do jednej - do opowieści o ludziach na zakręcie swojego życia. A zakręty, niczym na górskiej drodze, są co i rusz. I tak, jedne pokonujesz swobodniej, inne zmuszają żeby zwolnić, ale są i takie, które trudno pokonać - niektórzy wręcz marnie kończą. I choć głównym bohaterem jest niejaki Miles Heller, to tak naprawdę książka ma wielu równoważnych bohaterów. Za to odpowiada swoista, kapitalna i błyskotliwa zarazem narracja prowadzona przez Austera.

Tłem całości jest recesja. Auster - jak mówi - planował napisać książkę o człowieku zmagającym sie z kryzysem świata zewnętrznego. Napisał o grupie ludzi zmagających się z recesją gospodarczą i z kryzysem własnego życia. Ważne jest, i warto to podkreślić, że Auster opisuje grupę ludzi wrażliwych, humanistów, którzy uwielbiają czytać książki, sami je piszą, wydają albo zajmują się czynnie lub biernie innymi dziedzinami sztuki. Ci ludzie - utalentowani, wykształceni albo i nie wykształceni, ale cholernie wrażliwi - żyją na skraju społeczności, rodziny. Uciekają od świata z konieczności albo z wyboru. Co jakiś czas próbują do niego wrócić, jednak znowu rozbijają się. Świat ich nie potrzebuje albo nie umie przyjąć, a oni znowu lądują na zakręcie - kolejnym, coraz trudniejszym do pokonania. Z każdej opowieści, z każdej kartki emanuje niepewność losów bohaterów. Wszyscy coś planują, wcielają plany w życie i kiedy są już blisko celu, coś niweczy te plany, niszczy ich życie, zmusza do przewartościowania poglądów, pokazuje kruchość wcześniej obranej drogi. Najłatwiej i najbezpieczniej żyje im się gdy wyzbywają się pragnień. Tak jak Miles Heller uciekając z domu.

Odwieczna prawda, że pragnienia i tęsknoty czynią nas ludźmi, dziś rodzi jedynie cierpienie. Wykluczenie się ze społeczeństwa, pozbycie się rzeczy i głębokich więzów uczuciowych daje - paradoksalnie - wolność, uwalnia od cierpienia. Najczystsze nawet intencje miażdży prawo i społeczeństwo. Recesja ekonomiczna u Austera jest niczym w porównaniu z kryzysem wartości co wrażliwszych reprezentantów młodego pokolenia, którzy nie widzą głębszego sensu w podejmowaniu wysiłków po to, aby pozostawić po sobie ślad.

Podczas lektury jest się również pod ogromnym wrażeniem sztuki pisarstwa Austera - chłodnej i z dystansu, a przy tym precyzyjnej, o wielkim ładunku erudycji. Kapitalnym zabiegiem symbolicznym i narracyjnym jest wykorzystanie w opowieści "Najlepszych lat naszego życia" - legendarnego filmu Williama Wylera i "Szczęśliwych dni" Samuela Becketta.

A to córeczka tatusia - piękna i pięknie śpiewająca Sophie:

http://www.youtube.com/watch?v=cTL-_SS506c

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, tak duże, że postanowiłem przelać to na "papier". Mam nadzieję, że nie odbiorę nikomu apetytu na czytanie. Mogę Was uspokoić, nie zamierzam opowiadać treści książki, no i nie jest to recenzja :)

Kłębowisko myśli. Chyba dlatego, że Sunset Park to książka wielopłaszczyznowa. Naturalnie, wszystkie sprowadzają się do jednej - do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 008
  • Chcę przeczytać
    804
  • Posiadam
    375
  • Ulubione
    34
  • 2013
    24
  • Chcę w prezencie
    22
  • 2012
    21
  • 2014
    19
  • Teraz czytam
    14
  • Literatura amerykańska
    12

Cytaty

Więcej
Paul Auster Sunset Park Zobacz więcej
Paul Auster Sunset Park Zobacz więcej
Paul Auster Sunset Park Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także