Etyczna manipulacja, czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili

Okładka książki Etyczna manipulacja, czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili Agnieszka Ornatowska
Agnieszka Ornatowska Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2008-01-01
2008-01-01

Daję pięć gwiazdek z tego względu, że książka jest krótka i pocieszna. Głównym założeniem autorki w tej książce jest stosowanie technik NLP, więc jeśli ktoś wcześniej miał do czynienia z pozycjami traktującymi o NLP np. "Biblia NLP" lub "NLP w praktyce" (osobiście polecam 🙂),to zna przedstawione w tej książce narzędzia, czyli Mirroring, Metamodele, Filtry, Pozytywne zaprzeczenia czy Preferencje WSK. Dodatkowo autorka sugeruje często się uśmiechać i stosować prawo przyciągania (tak, nawiązuje do "sekretu"),co moim osobistym zdaniem wiele osób może odtrącić, w tym mnie. Lepiej by było zastąpić prawo przyciągania z "sekretu" uważnością, huną lub czymś innym, co lepiej obrazuje tą "siłę/energię", niż opisem zjawiska, który wywołuje uśmiech na twarzy, tak samo jak argumenty naukowych analfabetów. Naiwnym jest też założenie, że każdy człowiek jest dobry. Może w innym kraju lub kulturze, ale nie w Polsce. Najlepiej jest założyć, że ludzie są neutralni, i na początku zachować zdrowy dystans, bo nie wiadomo jakie kto ma intencje.

Wiele porad, wiem, że słusznych. Podpisuje się rękoma (i nie tylko),że pierwszym krokiem jest uśmiech i pozytywne nastawienie.
Przeczytanie książki, nie sprawi, że za dotknięciem magicznej różdżki ludzie zaczną patrzeć na czytelnika inaczej (zaczną go lubić)... Książka to dobry poradnik jak zacząć.
Dobrze jest wiedzieć, jak skonstruowana jest ludzka psychika. Uznając relacje już trwające jako spalone, po jej przeczytaniu wiem, jak budować nowe relacje (jakich błędów nie popełniać).
Myślę że osobom, które mają jakiś dyskomfort jeżeli chodzi o relacje z drugim człowiekiem ta pozycja moze otworzyć oczy na popełniane błędy. I jeszcze jedno- samo nic nie przyjdzie. Autorka wyszła z założenia (albo jestem w błędzie),że wystarczy zastosować zasady i wszystko się zmieni. Nie mogę (niestety) się z tym zgodzić. Relacje międzyludzkie nie są takie proste. Będąc wycofaną osobą, małomówną, racjonalną nie przyciągam do siebie jak magnes ludzi. Autorka która czyta audiobooka jest bardzo pozytywna, wciąż uśmiechnięta- tak! ona ludzi przyciąga, ale.... niestety nie każdy jest taką osobą i nawet po lekturze, z introwertyka nie stanę się ekstrawertykiem. Nie zacznę wiele mówić, gdy jestem raczej milcząca, nie zacznę opowiadać kawałów i historii ze swojego życia, gdy wolę raczej słuchać...
tak czy inaczej pozycję uważam za godną uwagi.
Można na niej zbudować solidny fundament. Dla mnie właśnie taka jest.... jest fundamentem.

Dobrze jest wiedzieć, jak skonstruowana jest ludzka psychika. Uznając...

Agnieszka Ornatowska jest psychologiem, obecnie na rynku ukazało się drugie wydanie książki poszerzone o 3 rozdziały.

Każdy z nas z pewnością chciałby być lubiany i czuć się dobrze w towarzystwie innych ludzi. Pozycja autorki ma nam w tym pomoc. Po jej lekturze mogę powiedzieć, że jest dość ciekawa i być może dzięki jej nasze życie ulegnie poprawie.

Pamiętajmy o tym, że nie we wszystkich dziedzinach musimy być doskonali. Ludzie doskonali mają mniej przyjaciół, gdyż są za bardzo idealni. Ci, którym zdarzają się wypadki są bardziej lubiani, gdyż są swoi. Każdy z nas ma jakieś potknięcia, więc ludzie czują sympatię do siebie.

Dobrze jest przystosowywać się do swojego rozmówcy postawą, tonem głosu, czy nawet równym oddechem. Dzięki dobrym obserwacjom będziemy mogli się dostosować. Samoistnie dzieje się to na przykład w rodzinach, z czasem pojawia się u bardzo dobrych przyjaciół.

Nasze samopoczucie zależy od nas samych. Jeżeli będziemy się często uśmiechać nawet wtedy, gdy będziemy mieli zły humor nasz mózg otrzyma informację, że jesteśmy szczęśliwi, którą przekażemy również otoczeniu.

Każde zachowanie można różnorako zinterpretować. Jak podaje autorka, gdy mamy skrzyżowane ręce nie oznacza to wcale, że nie mamy ochoty na rozmowę. Może istnieć kilka innych wyjaśnień takiego zachowania, które warto rozważyć, zanim osądzimy postępowanie rozmówcy.

Całość została napisana w sposób prosty, tak, jakby to sama autorka zwracała się do nas w normalnej rozmowie, a nie poprzez kartki książki. Całość nie jest zbyt duża pod względem objętości, jednak jej przeczytanie zajęło mi jednak sporo czasu, gdyż musiałam się zagłębić w treść czytanej pozycji.

Małe wydanie powoduje, że poradnik możemy zabrać ze sobą wszędzie w torebce. Nie zajmuje dużo miejsca, a może okazać się przydatny w niektórych sytuacjach.

Wewnątrz znajduje się także kilka zadań do przemyślenia i wykonania, a także jeden test z uważnego czytania książki. Jeśli będziemy mieli z czymś problem zawsze możemy wrócić do poprzedniego rozdziału.
Twórczość Pani Agnieszki Ornatowskiej była mi do tej pory obca, jednak nie żałuję, że postanowiłam się z nią zapoznać.

,,Etyczna manipulacja czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili. Sekretne prawa przyjaźni” to książka tak naprawdę dla każdego z nas, bo któż mnie chciałby zyskać nowych przyjaciół?

Moja ocena: 4/6

Pamiętajmy o tym, że...

W odbiorze tej pozycji skutecznie przeszkadzał mi "naiwny", "dziecięcy" styl, w jakim została ona napisana.
Autorka zakłada (a przynajmniej usiłuje nam wmówić/przekazać),iż "wszyscy ludzie są z natury dobrzy", co jest oczywistą bzdurą, mogącą przynieść wiele szkód tym, którzy w to uwierzą.

Nawet przyjemna w czytaniu.

Nawet przyjemna w czytaniu.

• Psychologia
  • Empik audio rozwój
  • ROK 2020

Dodaj cytat z książki Etyczna manipulacja, czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili