W czwartym wymiarze

8324200894
opowiadania fantastyczne
klasyka
Amused

W czwartym wymiarze. Opowiadania fantastyczne − zbiór dwunastu opowiadań Antoniego Langego, po raz pierwszy opublikowany w 1912 w Krakowie. Druga, poprawiona wersja książki, stanowiąca podstawę wszystkich kolejnych wznowień, ukazała się w 1924 w Częstochowie. Choć opowiadaniom zbioru zdecydowanie bliżej do baśni, powszechnie uważa się je za głównego przedstawiciela wczesnego okresu rozwoju...

Choć opowiadaniom zbioru zdecydowanie bliżej do baśni, powszechnie uważa się je za głównego przedstawiciela wczesnego okresu rozwoju fantastyki naukowej w Polsce. Treść dzieła oscyluje przy tym wokół różnorodnych tematów, z czego na pierwszy plan wysuwają się wątki temporalne, psychoanalityczne oraz patriotyczne.

źródło opisu: www.universitas.com.pl

źródło okładki: www.universitas.com.pl

Semrau | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

"Czwarty wymiar" złożony jest z 12 opowiadań fantastycznych, autorstwa Antoniego Lange. Choć przypominają one baśnie, poruszają one ważne dla ludzkości tematy, wątki temporalne, psychoanalityczne, oraz patriotyczne. Jest to niesamowite połączenie, pozwalające poruszać się w magicznych przestrzeniach, dotykając zarazem niebanalnych tematów. Sam tytuł również ma bardzo ciekawe pochodzenie. Czwarty wymiar to pojęcie pochodzące z nauk ścisłych i fizycznych w XX wieku. Jest to także synonim czasu. W niektórych dziedzinach nauk, wyrażenie czwartego wymiaru, istnieje jako określenie klasowości równoległych wszechświatów. Bez wątpienia jest to interesująca pozycja, która przyciągnie i wciągnie wszystkich fanów, zarówno fantastyki, jak poważniejszych powieści. Serdecznie polecam.

Hyperyon | 2018-03-14

Zostawia na plecach dreszczyk :) Choć to nierówny zbiorek, to jednak te lepsze opowiadania zdecydowanie przeważają! A ten język...... cudeńko!

kapplakk | 2014-05-29

Wartość historyczna wiadoma,
wartość użytkowa dla dzisiejszego czytelnika - niewielka.

Lajksi | 2019-01-16

Fantastyka sprzed stu lat. Była to dla mnie ciekawa wycieczka jakby do jakiegoś muzeum. I ten niezwykły język... Ale niestety fantastyka się nieładnie starzeje. Dla nas dzisiejszych nie jest ona już tak przekonująca jaką zapewne była dla współczesnych.

khern | 2015-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, EBOOK
Przeczytana: 2015 rok

Dziwne, stare, dla fascynatów.

Pio | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2015