Brekkukotsannall
literatura piękna
Schneekonigin

"Czysty ton", to jedno z ostatnich dzieł Laxnessa. Powieść ta sięga w przeszłość niezbyt odległą, "w pierwszą dekadę XX wieku, kiedy miejsce akcji, Reykjavik, było jeszcze małą mieściną, kiedy kupcami w jego sklepach byli jeszcze przeważnie Duńczycy, a krajowcy łowili ryby w małych łódkach i paśli krowy nad jeziorem Tjörnin". Urocza ta książka, pełna miłości dla ludzi i zwierząt, dla...

Urocza ta książka, pełna miłości dla ludzi i zwierząt, dla pięknej ziemi islandzkiej z jej sagami i legendami, zawiera liczne momenty autobiograficzne z okresu, kiedy Laxness przebywał na farmie swego ojca, położonej w pobliżu Reykjaviku.
Specyficzny, pogodny dowcip, atmosfera prawości, tak charakterystyczna dla literatury północnej, czynią z powieści Laxnessa wdzięczną lekturę.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tartaruga | 2018-11-25

Początek przedstawia obraz rustykalnej Islandii z początku XX wieku oczyma dziecka, obraz oryginalny i interesujący, przesycony zapachem torfu i suszonych ryb. Gdyby w takim tonie utrzymana zostałaby całość, myślę że jedna lub dwie gwiazdki więcej by się należały. Niestety, drugą połowę dominuje mało interesujące interakcje dojrzalszego już bohatera ze znanym śpiewakiem. Nie wiadomo specjalnie ani do czego autor zmierza, ani co chce w zasadzie przedstawić i przekazać, a filozofowanie w tle nie porywa i kończąc krótką książkę byłem pełen zawodu, że autor nie wykorzystał w pełni egzotyki tego miejsca w daleki zakątku Europy, klimatu biednych prostych ludzi, rybaków i oryginałów wizytujących dom starego Björna.

Grot | 2016-09-11

Czysty ton to nawiązanie do muzyki, stanowiący ważny punkt powieści. Zegar symbolizuje upływ czasu, wieczność. Nie brakuje tu też urokliwych opisów przyrody, zwierząt, ryb. Mamy też nawiązania biblijne (miejscowy mesjasz zamiast Jan, zwie się Tordur Chrzciciel). W książce obecne jest poczucia humoru, czego chyba najlepszym przykładem są „naukowe” rozważania o goleniu brody, a także ukazanie nieśmiałości głównego bohatera. Są też nawiązania do islandzkich legend – chyba obowiązkowy punkt w twórczości Laxnessa. Momentami książka jest rewelacyjna, choć ogólnie nie jest to jakieś wielkie arcydzieło.

185parsecs | 2013-08-18

Słabe. Skandynawski Paolo Coelho? Usilna próba przekazania głębokich myśli, które- niestety- wcale takie głębokie nie są.